W gestii Ministerstwa Przemysłu nie tylko węgiel. Nowy resort bierze też atom

W kompetencjach powstającego w Katowicach Ministerstwa Przemysłu będzie nie tylko górnictwo i energetyka węglowa, ale także „polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej”. Taką zapowiedź złożyła w Minister Przemysłu Marzena Czarnecka. To zaskakująca deklaracja, bo jeszcze miesiąc temu nie wspominała o tak szerokim zakresie kompetencji, a część komentatorów zdążyła zaklasyfikować resort przemysłu jako śląską delegaturę Ministerstwa Aktywów Państwowych, mającą spełniać rolę intelektualnego zaplecza dla tego resortu.

M. Wroński
Siedziba PGG Katowice

Śląska delegatura Ministerstwa Aktywów Państwowych? Poseł PiS pisze o wydmuszce

- Wielki balon okazał się wydmuszką a Śląsk został oszukany. Niestety nic dobrego to nie wróży – tak zarządzenie o podziale kompetencji w ramach Ministerstwa Aktywów Państwowych skwitował w mediach społecznościowych poseł Marek Wesoły, były sekretarz stanu w MAP, odpowiedzialny w tym resorcie od marca zeszłego roku za sektor górniczy. W myśl wspomnianego zarządzenia spółki z sektora paliwowo – energetycznego (m.in. JSW, PGG, Węglokoks i Tauron) mają podlegać wiceministrowi aktywów państwowych Robertowi Kropiwnickiemu. Prof. Marzena Czarnecka, która z Katowic zarządzać będzie Ministerstwo Przemysłu, sprawować ma pieczę m.in. nad Głównym Instytutem Górnictwa, Wyższym Urzędem Górniczego oraz kilkoma instytutami związanymi z sektorem wydobywczym.

- Rozumiem je jako delegaturę Ministerstwa Aktywów Państwowych, ono będzie miało charakter zaplecza intelektualnego – ocenia Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, a obecnie ekspert górniczy. Przy czym nie uznaje tego akurat za powód do rozdzierania szat.

- Dziś nie ma potrzeby, aby do Katowic przenosić stolicę w zakresie górnictwa. Wszystko co ważne dzieje się w Warszawie. Tu nie dzieje się nic. Zresztą nie od tego jest rząd, by nadzorować przedsiębiorstwa i odwiedzać dyrektorów, rząd jest od tego, by kreować politykę – mówił na antenie Radia Piekary Markowski. W tym zaś kontekście zwrócił uwagę na fakt, że obecnie losy górnictwa są pochodną polityki energetycznej państwa, a ta powstaje w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a nie w resorcie aktywów państwowych, czy przemysłu.

- I pani minister musi to umieć skoordynować – stwierdził Markowski ostrzegając, że widoczne tu rozmycie kompetencyjne to niewyciągnięcie wniosków z doświadczeń rządu Prawa i Sprawiedliwości.

W gestii minister Czarneckiej, ale też gaz, ropa, wodór i… atom

Cała ta narracja bazowała na tym, co jeszcze miesiąc temu publicznie mówiła w Katowicach minister Czarnecka. Przedstawiając zakres kompetencji swojego resortu stwierdziła, że będzie się on zajmował kopalinami, czyli górnictwem i energetyką w zakresie paliw kopalnych, przy czym nadzór właścicielski nad spółkami górniczymi sprawować będzie Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Wygląda jednak na to, że o ile w kwestii nadzoru właścicielskiego będzie właśnie tak, jak zapowiadała pani minister, to w kwestii zakresu odpowiedzialności kierowanego przez nią resortu doszło do istotnych zmian. Występując w poniedziałek wieczorem podczas zorganizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach "Gospodarczego Otwarcia Roku" prof. Czarnecka potwierdziła, że siedzibą resortu przemysłu będzie budynek Polskiej Grupy Górniczej, ale – co ważniejsze - ujawniła, że w gestii tego ministerstwa będzie nie tylko górnictwo, ale też działania w zakresie polityki atomowej, polityki wodorowej, gazu i ropy naftowej.

Podana przez Polską Agencję Prasową wiadomość natychmiast poszła w świat wywołując nie lada poruszenie wśród analityków i dziennikarzy zajmujących się energetyką. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Połączenie nadzoru na regulacjami dot. górnictwa i energetyki jądrowej w jednym resorcie? Obawiam się, że to będzie dość egzotyczny mariaż. Z Katowic jest znacznie dalej do Choczewa niż z Warszawy – skomentował w mediach społecznościowych Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego w Polityka Insight.

Elektrownia atomowa

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska będzie kształcić specjalistów dla energetyki jądrowej. To zawód przyszłości. „Polska nie ma innej opcji”

Autor: Michał Wroński

16/01/2024

Marzena Czarnecka Minister Przemyslu

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Przemysłu to tak naprawdę "Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Węglowej". Co jeszcze wiemy o resorcie, który poprowadzi prof. Marzena Czarnecka?

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Gornictwo morawiecki duda

Może Cię zainteresować:

Z piekła do raju i z powrotem. Śląskie górnictwo nie wykorzystało węglowej hossy i znów jest nad przepaścią

Autor: Michał Wroński

01/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon