W Gliwicach będzie zmiana prezydenta. Adam Neumann nie startuje w wyborach. Jego następcą Mariusz Śpiewok

Mariusz Śpiewok wystartuje w wyborach prezydenckich w Gliwicach. Dziś o godz. 13. oficjalnego poparcia udzielą mu Zygmunt Frankiewicz, wieloletni prezydent tego miasta oraz... Adam Neumann, obecny prezydent i następca Frankiewicza. Neumann ma zapowiedzieć także, że wiosną 2024 roku nie będzie ubiegał się o reelekcję.

mat.pras./Ślązag
Mariusz spiewok adam neumann

Tydzień temu pisaliśmy, że w Gliwicach będziemy świadkami najciekawszych wyborów prezydenckich w całej Metropolii. Kandydat z błogosławieństwem senatora Frankiewicza i prezydent Neumann (który to błogosławieństwo otrzymał 4 lata temu) to mogą być dwie różne osoby. W praktyce byłoby to starcie byłych wiceprezydentów, trochę jak w zeszłym roku w Rudzie Śląskiej: Mariusz Śpiewok vs Adam Neumann. Do tego kandydat lub kandydatka PO, mimo wyborczego sojuszu Frankiewicza z Tuskiem w polityce parlamentarnej. I PiS bez Jarosława Wieczorka, choć jego szansa na prezydenturę byłaby większa niż kiedykolwiek wcześniej, gdy walczył o nią z Frankiewiczem. Na co stać kandydata Trzeciej Drogi wobec rosnących notowań ugrupowania Hołowni?

Dziś jedna niewiadoma przestanie być niewiadomą: wiceprezydent Mariusz Śpiewok będzie kandydatem prezydenckiej Koalicji dla Gliwic (która w nazwie wciąż ma Zygmunta Frankiewicza). Adam Neumann w ogóle nie wystartuje w wyborach, za to o godz. 13. razem z Zygmuntem Frankiewiczem i Markiem Pszonakiem (przewodniczący rady miasta), udzieli oficjalnego poparcia Śpiewokowi.

- Prezydent Neumann poinformował swoich współpracowników, że nie wystartuje w wyborach. To ostateczna decyzja - mówi nasz informator. Według niego, Neumann nie będzie również kandydował do rady miasta. "Mógłby być za to kandydatem do sejmiku, tym bardziej, że Marek Gzik, gliwicki radny wojewódzki, przeniósł się do Sejmu".

Mariusz Śpiewok w bieżącej kadencji jest pierwszym zastępcą prezydenta Neumanna. Nadzoruje najważniejsze miejskie spółki, w tym np. klub Piast Gliwice. Odpowiada za takie obszary, jak rozwój miasta, inwestycje, drogi czy usługi komunalne.

Zygmunt frankiewicz

Może Cię zainteresować:

Kto zostanie prezydentem Gliwic? Zapewne kandydat Zygmunta Frankiewicza, a i tak to najciekawsze wybory na Śląsku

Autor: Patryk Osadnik

08/12/2023

Adam neumann

Może Cię zainteresować:

Radna PO przeciw wotum zaufania dla prezydenta Gliwic. "Gliwice są w niezłej kondycji, ale..."

Autor: Patryk Osadnik

16/06/2023

Zygmunt Frankiewicz

Może Cię zainteresować:

Zygmunt Frankiewicz o polityce PiS wobec samorzadów: To jest farsa, a nie finanse publiczne

Autor: Patryk Osadnik

11/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon