W niedzielę, 25 maja 2025, pielgrzymka mężczyzn do Piekar. Duchowa stolica Górnego Śląska szykuje się na tysiące gości

Już w najbliższy weekend, 25 maja 2025 r., do Piekar wyruszą mężczyźni i nastolatkowie. To w ramach corocznej stanowej pielgrzymki. W 2024 roku miasto szacowało, że do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej udało się ponad 60 000 wiernych. Tym razem obchody wiążą się także z ważnym dla Kościoła Katolickiego wydarzeniami - Rokiem Jubileuszowym oraz wyborem nowego papieża Leona XIV. Co więcej, przypada także setna rocznica koronacji piekarskiego obrazu i powstania archidiecezji katowickiej. Pielgrzymi mają co świętować!

UM Piekary Śląskie
Piekary slaskie pielgrzymka mezczyzn 7

Z wizytą u Piekarskiej Pani

Najbardziej znanym w kraju miejscem pielgrzymowania jest oczywiście częstochowska Jasna Góra. Choć obecnie znajduje się w tym samym województwie, a piesza wędrówka do klasztoru nie zajmuje wiele czasu (w przypadku Katowic to trzy dni), duchową stolicą regionu stało się inne miejsce. Mowa oczywiście o Piekarach, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Przez wieki obraz Matki Boskiej stał się celem pielgrzymek, a do miasta przybywali liczni wierni, by polecać swoje intencje. Za wstawiennictwem Piekarskiej Panny proszono często o uzdrowienie i powstrzymanie zarazy. Tak było m.in. w 1676 roku, kiedy w Tarnowskich Górach rozprzestrzeniała się epidemia cholery. Mieszkańcy ślubowali każdego roku odwiedzać obraz MB. Od tamtego czasu tarnogórzanie nadal organizują pielgrzymkę do swojej Orędowniczki.

Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła - przypomina Urząd Miasta.

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich 2025

W najbliższą niedzielę, 25 maja, do miasta zejdą i zjadą się tysiące wiernych. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Pielgrzymi nadziei" w nawiązaniu do przeżywanego w tym roku Roku Jubileuszowego. Organizatorzy podkreślają także znaczenie dwóch innych ważnych dla Kościoła lokalnego rocznic - stulecia koronacji piekarskiego obrazu oraz powstania archidiecezji katowickiej.

Tegoroczną pielgrzymkę będziemy przeżywać w niedzielę 25 maja pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". Wyrazimy wdzięczność Bogu za naszą archidiecezję, jej dzieje i rozwój, przede wszystkim za lud Boży, który ją tworzy. Modlitwą uwielbienia ogarniemy biskupów i prezbiterów, osoby życia konsekrowanego i wiernych wszystkich parafii. Bożej Opatrzności polecimy tych diecezjan, którzy osłabli w wierze lub szczerym sercem poszukują Boga. Wspólnie z Maryją wyrazimy pragnienie odpowiedzi na zaproszenie z Listu do Hebrajczyków, aby "patrzeć na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala" - zaprasza administrator archidiecezji katowickiej Marek Szkudło.

Program pielgrzymki

  • 8:00 - godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
  • 8:30 - modlitwa różańcowa
  • 9:30 - procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na kalwarię, powitanie pielgrzymów, słowo bp. Marka Szkudło, administratora archidiecezji katowickiej
  • 11:00 - Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
  • 13:45 - Godzina ewangelizacyjna
  • 15:00 - nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej Piotra Gregera
  • 16:00 - procesja do bazyliki piekarskiej, zakończenie pielgrzymki

Uwaga kierowcy - szykują się utrudnienia w ruchu

Komenda Miejska Policji w Piekarach Śląskich zapowiada zmiany w organizacji. O czym powinny pamiętać osoby podróżujące samochodami?

W dniach 24 maja od godziny 17:00 do 25 maja do godziny 18:00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym. Utrudnienia w ruchu kołowym będą występowały w centrum miasta w ciągu całego dnia 25 maja. Zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) będzie obowiązywał w godzinach od 7:00 do 18:00 od skrzyżowania z ulicą Generała Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ulicą Papieża Jana Pawła II - podają funkcjonariusze.

Umieszczone zostaną tabliczki dotyczące działalności handlowej przy ulicy Bytomskiej oraz informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Generała Jerzego Ziętka od skrzyżowania z ulicą Bytomską do ulicy Papieża Jana Pawła II - dodają.

Gdzie w takim razie można zaparkować? Mundurowi proponują trzy lokalizacje:

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym

Pasażerowie podróżujący komunikacją miejską także powinni być przygotowani na zmiany w rozkładzie jazdy. Jakie modyfikacje pojawią się w kursowaniu pojazdów?

25 maja w godzinach od 7:00 do 18:00 zmianie będzie również podlegało funkcjonowanie komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomską następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Papieża Jana Pawła II - podają policjanci.
Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Może Cię zainteresować:

Pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej. Na Kalwaryjskie Wzgórze przybyło 60 000 osób

Autor: Urszula Ważna

27/05/2024

Misterium Męki Pańskiej w Piekarach Śląskich 

Może Cię zainteresować:

Wielki Czwartek w Piekarach Śląskich. W mieście odbyła się kolejna część misterium [GALERIA]

Autor: Urszula Ważna

18/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama