W Pyrzowicach od ponad miesiąca lądują samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy. To nie tylko Airbusy czy Antonowy. Zobaczcie

Już od ponad miesiąca działa most powietrzny Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiony do Pyrzowic. Na lotnisku im. Wojciecha Korfantego lądują samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Jakie? Zobaczcie.

Pierwszy lot all-cargo z pomocą humanitarną dla mieszkańców Ukrainy do Pyrzowic odbył się 12 marca. Airbus A340-300 z Port Sudan dostarczył wówczas kilkadziesiąt ton wysokoenergetycznej żywności. W sumie odbyło się już dwanaście takich rejsów – siedem z nich pod egidą ONZ. Dostarczono w ten sposób 600 ton ładunków z pomocą. Przede wszystkim jest to żywność, ale także łóżka polowe, koce czy materace. W Pyrzowicach przeładowuje się to na ciężarówki i dalej, już drogą lądową, transportuje do potrzebujących.

Airbus, Antonow i... Douglas DC-8 z 1968 roku

Oprócz lotów organizowanych przez ONZ do Pyrzowic trafia także pomoc humanitarna organizowana przez inne organizacje czy państwa. Na lotnisku lądowały samoloty między innymi z Uzbekistanu, Kazachstanu czy Islandii. Warto też przypomnieć wizytę w Katowice Airport Douglasa DC-8 należącego do amerykańskiej chrześcijańskiej organizacji Samaritan's Purse. To niezwykle rzadki dziś samolot, wyprodukowany w latach 60. minionego wieku. Na świecie lata zaledwie sześć takich maszyn. Co więcej, DC-8, który przyleciał do Pyrzowic to unikatowa wersja Combi. Samolot ma już ponad 53 lata, a dla Samaritan's Purse lata od kwietnia 2016. Od tamtej pory na jego pokładzie – w ponad 250 misjach – przewieziono ponad 2700 ton pomocy humanitarnej.

Z kolei pierwsze pięć rejsów na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych obsługiwane było Airbusem A340-300 maltańskiej linii lotniczej Airhub Aviation, natomiast dwa kolejne – Antonowem An-124 Rusłan należącym do ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines.

Lotnisko w Pyrzowicach wyborem ONZ

Przypomnijmy, że przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych wizytowali trzy lotniska na południu Polski nim zdecydowali się na Pyrzowice. Skąd ten wybór? Jak podkreślają w Katowice Airport, wśród trzynastu regionalnych lotnisk w Polsce Pyrzowice od lat są liderem w segmencie cargo. W zeszłym roku obsłużono tu 32 104 tony ładunków. To o 11 729 ton więcej (wzrost o 57,6 proc.) w porównaniu z 2020 rokiem. Był to najlepszy wynik w historii lotniska. Wzrost „wolumenu cargo” związany był także z liczbą startów i lądowań frachtowców. W 2021 roku odnotowano w Pyrzowicach 4 642 operacji wykonanych przez samoloty towarowe – o 1 515 więcej (wzrost o 48,5 proc.) niż w 2020 roku. To także najlepszy wynik w historii Katowice Airport.

– Dysponujemy nowoczesną, oddaną do użytku w 2016 roku, strefą cargo. Składa się na nią terminal towarowy o powierzchni 12 tys. mkw. Mamy także odpowiednią liczbą stanowisk postojowych samolotów, także dla tych największych maszyn, co jest ważnym czynnikiem przy obsłudze naziemnej. Ponadto firmy odpowiadające w Katowice Airport za obsługę naziemną samolotów, takie jak LS Airport Services czy Welcome Airport Services, dysponują doświadczonymi kadrami, odpowiednią wiedzą, a także sprzętem do wyładunku każdego rodzaju frachtowców, także tych największych – wyjaśnia Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy lotniska.

– Dodatkowym atutem jest to, że ze względu na położenie, pyrzowickie lotnisko jest czynne 24 godziny na dobę 365 dni w roku bez żadnych ograniczeń. To szczególnie istotne z perspektywy realizacji rejsów cargo, gdzie rozkład lotów jest dynamiczny, często się zmienia. W przypadku realizacji operacji z lub do Pyrzowic linia ma pewność, że niezależnie od pory dnia lub nocy, jej samolot zawsze wyląduje lub wystartuje – dodaje Piotr Adamczyk.

Wizz Air uruchomi nowe trasy z Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Katowice Airport: Wizz Air w sezonie letnim uruchomi trzy nowe kierunki. Przewoźnik ma swoją bazę w Pyrzowicach od 18 lat

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/04/2022

Niemal pół miliona podróżnych obsłużono w pierwszym kwartale w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Niemal pół miliona obsłużonych pasażerów – to był dobry kwartał dla lotniska w Pyrzowicach. „Początek roku wzmocnił sytuację finansową GTL SA. Planujemy kolejne inwestycje”

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ulotka informacyjna w sprawie segregacji odpadów

Rząd radzi Ukraińcom, jak segregować. "My już to zrobiliśmy"

Doktor Olga Zborowska została ewakuowana z Winnicy

Olga mówi o 82 zabitych dzieciach i 50 porodach w schronach

Zespół medyczny z Sosnowca pomaga w Ukrainie

"Że mając 20 lat, zamiast studiować, będę stał z kałachem?"

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Antonov An-124 Rusłan

Te olbrzymy (i nie tylko) lądowały w tym roku w Pyrzowicach

Wioska humanitarna zamknięta do odwołania

„Wioska humanitarna” w Siemianowicach zamknięta do odwołania

Lucyna wolontariuszka Siemianowice

Tysiąc uchodźców dziennie. Wioska humanitarna Siemianowice