W sejmiku już nie powtórzy się scenariusz z Wojciechem Kałużą. Wybory wygrywa Koalicja Obywatelska. A regionaliści?

Wybory do sejmiku województwa śląskiego wygrywa Koalicja Obywatelska. Według badania exit poll, KO o ponad 3 proc. wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość. Nadzieje na powrót do regionalnego parlamentu odżyły wśród regionalistów: sondażowe wyniki dają 8,3 proc. lokalnym ugrupowaniom, wśród których są Ruch Autonomii Śląska oraz Ślonzoki Razem.

Wybory 2024 sejmik slask

Jedno, co na pewno wiadomo ze wstępnych wyników, które na razie mamy, to to, że nie powtórzy się scenariusz z Wojciechem Kałużą sprzed 5,5 roku. Prawo i Sprawiedliwość straciło poparcie uzyskane w 2018 roku (wówczas 22 mandaty + 1 Kałuży), nie wzrosła też zdolność koalicyjna tego ugrupowania. Najbardziej prawdopodobna jest więc powtórka z sejmowej układanki po 15 października 2023 r. KO zapewne będzie montować nową większość w sejmiku z Trzecią Drogą, Lewicą i - być może - również... regionalistami.

W badaniach exit poll nie podano dokładnych wyników ani RAŚ, ani Ślonzoków Razem, co biorąc pod uwagę zsumowane poparcie na poziomie 8,3 proc. wydaje się kuriozalne. Jeśli rezultaty RAŚ i ŚR będą do siebie zbliżone, oba ugrupowania nie wejdą do sejmiku. Jeśli jednak któreś z nich przekroczy 6-7 proc., to przy dobrych wynikach w śląskich okręgach, regionaliści powinni wprowadzić kilku radnych do samorządu województwa.

Zaskoczeniem - pamiętając, że mówimy wciąż o wynikach sondażowych - jest rażąco niskie poparcie dla Trzeciej Drogi w woj. śląskim: 9,3 proc. przy 13,5 proc. w całej Polsce. Politycy Polski 2050 przed wyborami zapowiadali, że celem 3D jest 8 mandatów do sejmiku. Jeśli po przeliczeniu głosów ten wynik się nie poprawi, nie ma mowy o zdobyciu tak licznej reprezentacji.

Sondażowe wyniki exit poll do sejmiku woj. śląskiego:

  • 33,9 proc. - Koalicja Obywatelska
  • 30,6 proc. - Prawo i Sprawiedliwość
  • 9,3 proc. - Trzecia Droga
  • 8,3 proc. - INNE (w tej wartości mieszczą się Ruch Autonomii Śląska i Ślonzoki Razem)
  • 7,9 proc. - Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
  • 7,4 proc. - Lewica
Marcin krupa prezydent katowic

Może Cię zainteresować:

Wybory samorządowe 2024 w województwie śląskim. W Katowicach wygrywa Marcin Krupa Wyniki exit poll. Kto wygrał, gdzie druga tura?

Autor: Maciej Poloczek

07/04/2024

Miroslaw suchon

Może Cię zainteresować:

Trzecia Droga liczy na 8 mandatów w sejmiku województwa śląskiego. Kto będzie ,,jedynką" w wyborach do PE? Suchoń: ,,Nie uchylę się od tego zadania"

Autor: Szymon Karpe

02/04/2024

Prezydenci Sosnowca i Katowic

Może Cię zainteresować:

Ostatnie takie wybory. Dwukadencyjność oznacza, że za 5 lat rzesza prezydentów naszych miast będzie... bezrobotna

Autor: Michał Wroński

05/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon