Trzecia Droga liczy na 8 mandatów w sejmiku województwa śląskiego. Kto będzie ,,jedynką" w wyborach do PE? Suchoń: ,,Nie uchylę się od tego zadania"

Do wyborów samorządowych 2024 zostały zaledwie godziny. Trzecia Droga liczy na co najmniej 8 mandatów w sejmiku województwa śląskiego. Kto będzie liderem formacji w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego? ,,Nie uchylę się od tego zadania, być może czas na nowe wyzwania" - mówił poseł Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polski 2050-Trzeciej Drogi w ,,Protokole rozbieżności" na antenie TVP Katowice. W kuluarach rozważany jest jednak także zupełnie inny, sensacyjny politycznie scenariusz...

PAP
Miroslaw suchon

Marzena Czarnecka bez zastępców. Koalicjanci ,,podzielą łupy" czy powołają fachowców?

Minister przemysłu Marzena Czarnecka jak na razie nie ma żadnego zastępcy. Pytany o tę sprawę szef klubu parlamentarnego Polski 2050 poseł Mirosław Suchoń wskazał, że póki co ministerstwo jest jeszcze w trakcie organizacji, a minister nie zgłaszała potrzeby powoływania zastępców. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

- Wydaje się, że na tym etapie, w tym momencie, taki układ personalnie jaki jest, biorąc pod uwagę stopień organizacji, pewną odpowiedzialność, jeszcze nie do końca wyklarowaną w zakresie nadzoru nad konkretnymi obszarami, moim zdaniem jest ok.

Jeśli minister taką potrzebę zgłosi, koalicjanci będą o tym rozmawiać. Czy wówczas podzielą się stanowiskami między sobą, czy powołają na wiceministrów fachowców od przemysłu, ekonomii i górnictwa? - Jedno drugiego nie wyklucza - odpowiedział Suchoń. Jak dodał, jego partia posiada specjalistów od transformacji energetycznej, ale rządu ,,nie należy rozdymać, tylko dlatego by powołać zastępcę".

Trzecia Droga chce 8 mandatów w sejmiku śląskim. Kto jedynką do Parlamentu Europejskiego?

Trzecia Droga (Polska 2050 wspólnie z PSL-em) liczą na zdobycie co najmniej 8 mandatów w sejmiku województwa śląskiego. Po wyborach koalicjanci przestaną się ,,podszczypywać", tworząc w sejmikach taki sam układ jak w Sejmie?

- Nie mam poczucia, żebyśmy się podszczypywali. Co prawda, pewnie wszyscy oczekują, że nie będzie dyskusji, że będzie jednomyślność itd. No nie, jesteśmy koalicją różnorodną, w województwie śląskim doskonale wiemy co to znaczy. To, że wszyscy są od jednej sztancy, nie znaczy wcale, że jest lepiej. Wręcz przeciwnie, jest wtedy gorzej.

Kto będzie jedynką Polski 2050 do Parlamentu Europejskiego? Michał Gramatyka czy Mirosław Suchoń?

- Zarząd musi zdecydować, ale ja oczywiście nie uchylę się od zadania, jeżeli zostanie przede mną postawione. (...) Otrzymałem pewne zadania dotyczące funkcjonowania klubu, stworzenia de facto klubu parlamentarnego Polski 2050. Mam wrażenie, że z tych zadań wywiązałem się dobrze i taka też jest ocena moich koleżanek i kolegów. Być może to czas na nowe wyzwania - odpowiedział Suchoń.

Listę KO do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim będzie otwierał Jerzy Buzek, PiS - najprawdopodobniej Jadwiga Wiśniewska, a Nowej Lewicy Łukasz Kohut. Najbardziej prawdopodobną ,,jedynką" Konfederacji na dziś wydaje się Dobromir Sośnierz. Jak wynika z naszych informacji, w kuluarach rozważany jest sensacyjny scenariusz wspólnego startu KO i Trzeciej Drogi. Biorąc pod uwagę tarcia w koalicji byłoby to zaskakujące rozwiązanie. W takim przypadku liderem listy byłby Jerzy Buzek, a ktoś z Trzeciej Drogi zająłby wówczas drugie miejsce. Przypomnijmy: W 2019 r. w ramach Koalicji Europejskiej (wspólnej listy PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych) jedynka przypadła Buzkowi, a dwójka politykowi Lewicy z Częstochowy - Markowi Baltowi.

Tzw. rura park w Mysłowicach

Może Cię zainteresować:

Pożegnanie z PiS-em w Mysłowicach: wiceprezydent odwołany. Kto wygra wybory? W tym mieście politycy mają bardzo krótką pamięć

Autor: Szymon Karpe

29/03/2024

Michal kirker jaworzno 1

Może Cię zainteresować:

Z Top Model i teatru do polityki. Michał Kirker chce zostać prezydentem Jaworzna, w którym od 22 lat rządzi ta sama osoba

Autor: Szymon Karpe

28/03/2024

Mariusz skiba katowice

Może Cię zainteresować:

PiS długo szukał kandydata na prezydenta Katowic. Czemu Leszek Piechota, a nie Mariusz Skiba?

Autor: Szymon Karpe

27/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon