W Tychach rozpoczęła się produkcja Fiata 600e. Tak wygląda elektryczny następca Seicento!

W tyskim zakładzie koncernu Stellantis rozpoczęła się produkcja nowego Fiata 600e, czyli elektrycznego następcy Seicento, a później Fiata 600. Pierwszym wyprodukowanym w Tychach modelem była topowa wersja La Prima w pomarańczowym kolorze „Sun of Italy”.

Fot. Stellantis
W Tychach rozpoczęła się produkcja nowego Fiata 600e

Przypomnijmy - oficjalna prezentacja elektrycznej „sześćsetki” odbyła się 4 lipca w dzielnicy Turynu, Lingotto. Fiat 600e to 4,17-metrowej długości, 5-drzwiowy crossover segmentu B z 360-litrowym bagażnikiem. Akumulatory litowo-jonowe o pojemności 54 kWh mają zapewniać zasięg ponad 400 km w cyklu mieszanym WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) i ponad 600 km w cyklu miejskim. Auto dostępne jest w dwóch wariantach – Fiat 600e La Prima i Fiat (600e)RED, bo Włosi odnowili partnerstwo z (RED), organizacją walczącą z AIDS.

Produkcja elektrycznej „sześćsetki” rozpoczęła się w Tychach 7 września. Do włoskich klientów pierwsze Fiaty 600e wyprodukowane w Tychach mają trafić jeszcze w tym miesiącu, natomiast na innych rynkach, w tym także polskim, nowy model Fiata ma się pojawić w kolejnych miesiącach. Ceny mają się zaczynać od 36 490 euro. Dodajmy, że Włosi przy promocji nowego modelu wrócili do współpracy z Leonardo Di Caprio, amerykańskim aktorem, producentem filmowym, a także działaczem społecznym i ekologicznym. Reklama „The Italian Upgrade ft. Leonardo DiCaprio” była kolejną, po „The Driver” poświęconej z kolei modelowi 500e.

Zakład w Tychach zaczął produkować fiaty w 1975 roku – dziś zatrudnia ponad 2000 osób, które pracują w systemie trzyzmianowym. W portfolio produkcyjnym fabryki znajdują się między innymi modele, które zostały nagrodzone tytułem European Car of the Year. To Jeep Avenger (tytuł w 2023 roku), Fiat 500 (2008 r.) i Fiat Panda (2004 r.). Od czasu uruchomienia produkcji w 1975 roku do grudnia zeszłego roku zakład w Tychach wyprodukował 10,8 mln samochodów.

Produkowany w Tychach Fiat 600e. Fot. Stellantis
Leonardo Di Caprio w reklamie Fiata 600e

Może Cię zainteresować:

Nielimitowane „La Dolce Vita” prosto z Tychów. I z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Czyli jak przesiedzieć cały dzień w samochodzie

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/07/2023

Spawalnia w tyskiej fabryce (2019)

Może Cię zainteresować:

W tyskiej fabryce Stellantis rozpoczęła się regularna produkcja Europejskiego Samochodu Roku 2023. Koncern sprzedał do tej pory 10 tysięcy Avengerów

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Autostrada A4

Uwaga, to ostatnie godziny płatnej autostrady A4 przez Śląsk

Andrzej Korpak

Koniec pewnej epoki w automotive na Śląsku i w Polsce

Izera jako sportowy samochód według sztucznej inteligencji

Izera według sztucznej inteligencji. Terenówka, kamper i...

Platforma Geely: SEA

Auto, które w przyszłym roku wjedzie do Europy to… Izera?

Fabryka w Jaworznie wizualizacja

Fabryka w Jaworznie. Montownia aut z chińskich podzespołów?

Droga ekspresowa

Zielone światło dla odcinka S1 z Mysłowic do Bielska-Białej

Produkcja nowego Opla Astry rozpoczęła się w Ruesselsheim

W Gliwicach ruszy produkcja samochodów dostawczych