W tyskiej fabryce Stellantis rozpoczęła się regularna produkcja Europejskiego Samochodu Roku 2023. Koncern sprzedał do tej pory 10 tysięcy Avengerów

W tyskim zakładzie Stellantis rozpoczęła się regularna produkcja Jeepa Avengera, który niedawno został Europejskim Samochodem Roku 2023. – Nowy Avenger to pierwszy SUV marki Jeep produkowany w Polsce i ogromny powód do dumy dla całego naszego zespołu – podkreśla Tomasz Gębka, dyrektor tyskiej fabryki.

Fot. IK/ Stellantis
Spawalnia w tyskiej fabryce (2019)

Regularna produkcja Avengera w Tychach rozpoczęła się 31 stycznia. Dodajmy, że pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy produkcyjnej jeszcze w zeszłym roku, były to jednak pojazdy przeznaczone do wewnętrznych testów. Natomiast po raz pierwszy oficjalnie Avengera Jeep pokazał 17 października, podczas Paris Motor Show. To pierwszy w historii marki model z napędem elektrycznym (BEV – battery electric vehicle) produkowany właśnie w fabryce Stellantis w Tychach. Zakład został wcześniej odpowiednio zmodernizowany i przystosowany do produkcji „elektryka” z segmentu B-SUV.

Pierwszy tytuł od 60 lat

Z kolei już w tym roku Jeep Avenger został wyróżniony tytułem European Car of the Year 2023. To pierwszy Jeep, który został europejskim samochodem roku w 60-letniej historii konkursu i trzeci samochód z tym tytułem produkowany w Tychach; wcześniej wyróżniono w ten sposób Fiata Pandę i Fiata 500. W konkursie rywalami Avengera były Kia Niro, Nissan Ariya, Peugeot 408, Renault Austral, Subaru Solterra/Toyota bZ4X oraz Volkswagen ID Buzz. Teraz w Tychach uruchomiona została regularna produkcja najnowszego samochodu Jeepa.

Nowy Avenger to pierwszy SUV marki Jeep produkowany w Polsce i ogromny powód do dumy dla całego naszego zespołu. Rozpoczynamy 2023 rok uruchomieniem produkcji samochodu, który już wzbudził uznanie wśród klientów i ekspertów branżowych – mówi Tomasz Gębka, dyrektor zakładu Stellantis w Tychach.

Prawe 11 milionów samochodów z Tychów

Jeep Avenger to miejski SUV wyposażony w 400-woltowy elektryczny układ napędowy, który łączy silnik elektryczny o mocy 156 KM i momencie obrotowym 260 Nm oraz akumulator o pojemności 54 kWh. Jak informuje koncern Stellantis, w Europie zostało sprzedanych ponad 10 000 egzemplarzy Avengera od czasu otwarcia zamówień na wersję „First Edition” 1 grudnia 2022 r., a następnie pełnej gamy modelowej – od 11 stycznia 2023 r. W Polsce samochód dostępny jest w cenie od 147 tys. złotych (w ulgą w ramach programu „Mój Elektryk”), zaś „regularne” ceny zaczynają się od ponad 173 tys. zł.

Jeep Avenger. Fot. Stellantis

Avenger to kolejny model samochodu produkowany w tyskim zakładzie. Od uruchomienia produkcji w 1975 roku, do grudnia 2022 roku zakład w Tychach wyprodukował już w sumie 10,8 mln aut.

Jeep Avenger produkowany jest w Tychach

Może Cię zainteresować:

Produkowany w Tychach Jeep Avenger został Europejskim Samochodem Roku 2023! To kolejne wyróżnienie dla auta z tyskiej fabryki

Autor: Grzegorz Lisiecki

18/01/2023

Tyski zakład FCA Poland

Może Cię zainteresować:

W tyskiej fabryce koncernu Stellantis jeszcze w tym roku rozpocznie produkcja nowego modelu Jeepa. W kolejce czekają Fiat i Alfa Romeo

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/02/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon