W tym roku odeszła od nas najstarsza Polka. Mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz przeżyła 116 lat

W związku z Dniem Wszystkich Świętych wspominamy zmarłe w tym roku osoby, znane na Śląsku i w okolicach osobistości. Bez wątpienia takim właśnie człowiekiem była Tekla Juniewicz. Najstarsza Polka, mieszkająca w Gliwicach, przeżyła 116 lat. Zmarła 19 sierpnia 2022 roku.

Tekla Juniewicz

Tekla Juniewicz od 1945 roku mieszkała wraz z rodziną w Gliwicach. Była najstarszą Polką w historii, rekordzistką długowieczności Polski, najstarszą mieszkanką w historii województwa śląskiego, drugą najstarszą osobą na świecie. W chwili śmierci miała aż 116 lat. Przeżyła swoje dzieci, na starość opiekowały się nią wnuki.

Zmarła w Gliwicach w wieku 116 lat

Historia pani Tekli jest niezwykła. Kobieta, wraz z mężem i córkami, przyjechała do Gliwic w listopadzie 1945 r., tuż po II wojnie światowej. Juniewiczowie zamieszkali w dzielnicy Sośnica. W 1980 r. roku pani Tekla została wdową. Do 103. roku życia była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam, z którymi mieszkała w Gliwicach-Łabędach do swojej śmierci.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w naddniestrzańskiej wsi Krupsko (ówcześnie Austro-Węgry, pod rządami Franciszka Józefa), 40 km od Lwowa. Po wybuchu I wojny światowej i śmierci mamy mała Tekla trafiła do szkoły w Przeworsku, którą opiekowała się księżna Lubomirska, a prowadziły siostry szarytki. Miała 12 lat, gdy Polska odzyskała niepodległość. W 1927 r. wyszła za mąż za Jana Juniewicza. Miała dwie córki – Janinę i Urszulę.

W ostatnich latach życia panią Teklę w dniu jej urodzin regularnie odwiedzali politycy - wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także premier Mateusz Morawiecki, który najstarszej Polce życzył „kolejnych 100 lat"

Tekla Juniewicz

Może Cię zainteresować:

Nie żyje najstarsza Polka. Tekla Juniewicz miała 116 lat. Mieszkała w Gliwicach

Autor: Arkadiusz Nauka

19/08/2022

Premier Morawiecki na pogrzebie Tekli Juniewicz

Może Cię zainteresować:

Gliwice. Na pogrzebie Tekli Juniewicz pojawił się premier Mateusz Morawiecki. "Była zawsze życzliwa, serdeczna"

Autor: Martyna Urban

23/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon