W Wiśle też są misie, ale nie takie chytre... Szlak Niedźwiadków zaprasza. „U nas nie trzeba płacić”

W Wiśle też są misie, ale nie takie chytre jak w Zakopanem. Od sześciu lat Wiślański Szlak Niedźwiadków promuje miasto i jest cenną atrakcją turystyczną. "Halo, tu nie ma tak, że trzeba płacić" - czytamy w żartobliwym poście.

Chytry miś rozsławił Zakopane

Chytry „Miś” z Zakopanego od kilku dni robi furorę w sieci. Chodzi o sytuację z 1 marca 2024 r., kiedy pochodząca z tego miasta aktorka Hanna Turnau kręciła telefonem relację na Krupówkach. W pewnym momencie w kadr wszedł mężczyzna przebrany za białego misia, stanowczo domagając się opłaty: - Halo, tu nie ma tak. Chcecie, to sobie zapłaćcie i wtedy nie ma sprawy. Obojętnie czy nagrywasz, czy cokolwiek. My tutaj stoimy i chcesz z nami, to zapłać nam.

Mężczyzna naciąga turystów na pieniądze, nie mając do tego żadnych uprawnień. Po zdarzeniu strażnicy miejscy ukarali go mandatem karnym za pobieranie opłat bez pozwolenia miasta i zajmowanie pasa drogowego. Jak przyznał komendant Straży Miejskiej w Zakopanem Marek Trzaskoś, to nie pierwszy mandat, bo miś-naciągacz jest karany regularnie. Wiele razy bezskutecznie namawiano go do legalizacji działalności. Taką prowadzi inny mieszkaniec, góral posiadający odpowiednie certyfikaty i pozujący do zdjęć przy oczku wodnym na górnych Krupówkach. - Zakopane to nie tylko chamski pseudo miś (ten prawdziwy, kulturalny, stoi przy oczku) – napisała w mediach społecznościowych Hanna Turnau.

,,Chytry miś
,,Chytry miś" z Zakopanego. Fot. Hanna Turnau Instagram

Wisła z humorem: „u nas nie trzeba płacić”

Do sytuacji z Zakopanego w zabawny sposób odniosło się Miasto Wisła, publikując na oficjalnym facebookowym profilu zachętę do odwiedzin wiślańskiego Szlaku Niedźwiadków. W Wiśle znajdziemy kilka kamiennych misiów, z którymi można się fotografować do woli i to całkowicie za darmo. (Interesujesz się Śląskiem, Zagłębiem, Beskidami? Trzymaj rękę na pulsie i zapisz się na: https://www.slazag.pl/newsletter).

- Znacie naszego misia na kuli, który stoi w Parku Kopczyńskiego? Jak i pozostałe misie ze Szlaku Niedźwiadka? Wszystkie one czekają na Was i możecie sobie z nimi o każdej porze dnia i nocy zrobić zdjęcia za darmo! Halo, tu nie ma tak, że trzeba płacić.

Wiślański Szlak Niedźwiadków

Pierwszy niedźwiadek na kuli pojawił się w Wiśle na początku lat 60. XX w. w parku Kopczyńskiego. Jak informuje folder promocyjny miasta, początkowo metrowej rzeźbie z kamienia towarzyszyli dwaj nieco mniejsi kompani. Misie zaginęły w latach 80. podczas prac porządkowych. Co się z nimi stało? Tej zagadki do dziś nie udało się rozwiązać. W 2018 r. zamontowano repliki tamtych niedźwiadków. Miasto podjęło decyzję, by figurę niedźwiadka wykorzystać do promocji walorów przyrodniczych i kulturalnych Wisły, dlatego ustanowiono Szlak Niedźwiadków:

  • Niedźwiadki w parku Kopczyńskiego
  • Niedźwiadek przy deptaku
  • Niedźwiadek przy Jonidle
  • Niedźwiadek przy Centrum Przesiadkowym
  • Niedźwiadek przy Pijalni Czekolady i Kawy Mount Blanc
  • Niedźwiadek przy Chacie Olimpijczyka Jasia i Helenki
  • Niedźwiadek przy Moto Parku Pod Piramidą
  • Niedźwiadek przy górnej stacji kolei linowej Skolnity Wisła Ski&Bike Park
  • Niedźwiadek przy wodospadzie ,,Wiślańska Niagara”
Szlak Niedźwiadków. Fot. Miasto Wisła
Szlak Niedźwiadków. Fot. Miasto Wisła

W Wiśle też był biały miś...

Dodatkowo, 8 marca 2024 r., miasto przypomniało odrobinę historii. Okazuje się, że przed laty po Wiśle też spacerował biały miś, z którym można było sobie zrobić zdjęcie.

- Pamiętacie, że w Wiśle na deptaku też był kiedyś biały miś, z którym można było sobie zrobić zdjęcie? Ktoś z Was ma taką pamiątkę z Wisły albo jakieś wspomnienia z tym misiem? Chętnie poczytamy! Na pocztówce z roku 1982 widać misia i ludzi, którzy się z nim fotografują!
Wisła, 1982 r. Fot. Ze zbiorów Bogusława Bujoka
Wisła, 1982 r. Fot. Ze zbiorów Bogusława Bujoka
Peter Gric - Netzwerk 4

Może Cię zainteresować:

Tichauer Art prezentuje fantazje Petera Grica. Nowa wystawa

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/03/2024

Sladami bytomskich zydow gra miejska 17 marca 2024 3

Może Cię zainteresować:

Gra miejska śladami społeczności żydowskiej w Bytomiu. Cel? Zaciekawić historią miasta

Autor: Redakcja Bytomski

07/03/2024

Pustynia Starczynowska

Może Cię zainteresować:

Wincyj, wincyj tego piosku! Wszystkie pustynie w województwie śląskim. Tak, jest więcej niż jedna

Autor: Marcin Nowak

04/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon