Wanda Nowicka o katastrofie ekologicznej na Odrze: "Wszyscy czekają, aż temat umrze śmiercią naturalną"

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka już w maju interweniowała w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim. - Nikt nie traktował tego poważnie, a później wybuchła katastrofa ekologiczna na Odrze i okazało się, że problem jest dużo, dużo szerszy - mówi Wanda Nowicka.

GOV.pl
Wanda Nowicka

Kiedy po raz pierwszy interweniowała pani w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim?
19 maja, choć sprawą zainteresowałam się już wcześniej. Najpierw musiałam jednak sama pojechać w to miejsce, zobaczyć śnięte ryby i porozmawiać z ludźmi. Już wtedy sam widok i zapach był nie do zniesienia.

Napisała pani m.in. do Wód Polskich. Jaka była odpowiedź na interpelację?
Odniosłam dość przykre wrażenie, że odpowiedzialne za sytuację na Kanale Gliwickim instytucje nie dostrzegają problemu. Nie wiadomo, co się stało, nie ma winnych, a badania trwają. Kolejną interwencję podjęłam 22 lipca. Odpowiedzi znów były wymijające. Po prostu posłance trzeba było odpisać i tyle. Nikt nie traktował tego poważnie, a później wybuchła katastrofa ekologiczna na Odrze i okazało się, że problem jest dużo, dużo szerszy. Po pierwsze, zabrakło odpowiedniej kontroli. Po drugie, zabrakło elementarnego poczucia odpowiedzialności. Po trzecie, podjęte działania okazały się tylko pozorne. Na przykładzie Kanału Gliwickiego przekonałam się, jak (nie)działają instytucje w całym kraju.

Kto poniesie odpowiedzialność za katastrofę ekologiczną na Odrze?
Obawiam się, że odpowiedzialność się rozmyje. Już zaczęto zrzucać winę na naturę, zamiast znaleźć osoby lub instytucje, które popełniły błędy. Przede wszystkim nie ma woli polityków Prawa i Sprawiedliwości do rozwiązania tej sprawy. Poza tym, mamy system, który pozwala na przerzucanie odpowiedzialności i każdy umywa ręce. Wszyscy czekają, aż temat umrze śmiercią naturalną i zastąpi go inny. Nie możemy być jednak pewni, że w przypadku kolejnych katastrof władza będzie wiedziała, co ma robić. Nie możemy spać spokojnie z myślą, że niezbędne działania zostaną podjęte.

Cigacice Odra

Może Cię zainteresować:

Śląscy naukowcy badali Odrę tuż przed katastrofą. Zgłosiła się do nich policja i prokuratura

Autor: Michał Wroński

17/08/2022

Potok Wieszówka

Może Cię zainteresować:

Potok? To był potok! Niedaleko Tarnowskich Gór płynie rdzawy ściek. Tak pracuje ubojnia drobiu

Autor: Patryk Osadnik

31/08/2022

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Materiał TVP o zatruciu Kanału Gliwickiego obciąża Gliwice, władze miasta odpierają zarzuty. "Za kanał odpowiada administracja rządowa, a nie samorząd"

Autor: Patryk Osadnik

30/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon