Wcześniejsze wybory? Zależy, która nogą wstanie Kaczyński – mówi lider Polski 2050 w woj. śląskim

Nikt nie wie kiedy będą, ale wszyscy się do nich przygotowują. Chodzi o wybory parlamentarne. Zdaniem lidera Polski 2050 w województwie śląskim wszystko zależy do tego, którą nogą wstanie Jarosław Kaczyński.

GOV
Sejm

Polska 2050, czyli polityczny projekt Szymona Hołowni, jest już zarejestrowaną partią polityczną. W województwie śląskim liderem został Mirosław Suchoń, poseł z Bielska-Białej. W ostanich wyborach dostał się do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, wcześniej był posłem Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Regionalny lider nowej partii w Rozmowie Dnia Radia Piekary podkreślił, że mają w woj. śląskim „setki działaczy”, dlatego że ugrupowanie jest oparte o trzy filary: ruch społeczny, think tank i partię polityczną. - To są struktury. To jest działalność, którą trzeba zorganizować. To czym się dzisiaj zajmujemy, to jest kreowanie programów i pomysłów, no to co zrobimy kiedy przejmiemy władzę – mówił Mirosław Suchoń.

Pytianie kiedy będzie szansa na przejęcie władzy. Coraz częściej słychać głosy o przyspieszonych wyborach parlamentarnych. Poseł z Bielska-Białej uważa, że rządząca partia się do takich wyborów przygotowuje, ale – jak dodał – wszystko zależy od tego, czy PiS będzie się to opłacać.

- Z prezesem Kaczyńskim jest tak, że jeżeli wstanie lewą nogą to będą te przyspieszone wybory. Na razie wstaje prawą, więc się nie zanosi – zaznaczył Mirosław Suchoń.

Z kim do wyborów?

Były prezydent, Bronisław Komorowski, stwierdził, że Polska 2050 Szymona Hołowni, wspólnie z PSL i Porozumieniem Jarosława Gowina, może stworzyć opozycyjną formację o „umiarkowanie konserwatywnym” podłożu ideowym. Jarosław Gowin, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, dodał, że taki blok byłby „najbardziej naturalny ze względu na duży wspólny mianownik programowy”. Czy te ugrupowania wystartują wspólnie?

- Nie ma w ogóle rozmów o wspólnym starcie w wyborach – stwierdził lider Polski 2050 w woj. śląskim.

Mirosław Suchoń dodał, że jest za wcześnie, by mówić o tym, jak mają wyglądać listy wyborcze. Zaznaczył, że Polska 2050 jest gotowa do wyborów, ale to jak będzie wyglądała „arytmetyka wyborcza” będzie wiadomo na pół roku przed wyborami. - Dla nas najważniejszą rzeczą będzie to, żeby odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy – zaznaczył poseł Suchoń. - Nie dlatego, żeby ich odsunąć, ale dlatego, że mamy bardzo dobre pomysł, jak Polskę zmienić na lepsze – dodał.

W kontekście wyborów poseł z ugrupowania Szymona Hołowni dał przykład Węgier i Republiki Czeskiej. Wskazał, że na Węgrzech była jedna lista opozycji, która przegrała wybory. Z kolei w Czechach dwie „racjonalne zaprojektowane listy” i opozycja przejęła władzę.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Stowarzyszenie Polska 2050 konferencja

Radni z Tychów i Katowic przenoszą się do Szymona Hołowni

Mirosław Suchoń

Minister Czarnek znów serwuje polityczny nadzór nad edukacją

Rafał Piech prezydent Siemianowic

Prezydent Siemianowic zawierzył miasto miłosierdziu Bożemu

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"

Michał Wójcik

Naczelny ziobrysta Śląska, Zagłębia. Kim jest Michał Wójcik?

Grzegorz Długi

Konkubinat czy małżeństwo? Paweł Kukiz i PiS

Platforma Obywatelska konferencja w Katowicach

Idą wybory, bo wszyscy obiecują. PO: podwyżki w budżetówce