Wcześniejsze wybory? Zależy, która nogą wstanie Kaczyński – mówi lider Polski 2050 w woj. śląskim

Nikt nie wie kiedy będą, ale wszyscy się do nich przygotowują. Chodzi o wybory parlamentarne. Zdaniem lidera Polski 2050 w województwie śląskim wszystko zależy do tego, którą nogą wstanie Jarosław Kaczyński.

GOV
Sejm

Polska 2050, czyli polityczny projekt Szymona Hołowni, jest już zarejestrowaną partią polityczną. W województwie śląskim liderem został Mirosław Suchoń, poseł z Bielska-Białej. W ostanich wyborach dostał się do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej, wcześniej był posłem Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Regionalny lider nowej partii w Rozmowie Dnia Radia Piekary podkreślił, że mają w woj. śląskim „setki działaczy”, dlatego że ugrupowanie jest oparte o trzy filary: ruch społeczny, think tank i partię polityczną. - To są struktury. To jest działalność, którą trzeba zorganizować. To czym się dzisiaj zajmujemy, to jest kreowanie programów i pomysłów, no to co zrobimy kiedy przejmiemy władzę – mówił Mirosław Suchoń.

Pytianie kiedy będzie szansa na przejęcie władzy. Coraz częściej słychać głosy o przyspieszonych wyborach parlamentarnych. Poseł z Bielska-Białej uważa, że rządząca partia się do takich wyborów przygotowuje, ale – jak dodał – wszystko zależy od tego, czy PiS będzie się to opłacać.

- Z prezesem Kaczyńskim jest tak, że jeżeli wstanie lewą nogą to będą te przyspieszone wybory. Na razie wstaje prawą, więc się nie zanosi – zaznaczył Mirosław Suchoń.

Z kim do wyborów?

Były prezydent, Bronisław Komorowski, stwierdził, że Polska 2050 Szymona Hołowni, wspólnie z PSL i Porozumieniem Jarosława Gowina, może stworzyć opozycyjną formację o „umiarkowanie konserwatywnym” podłożu ideowym. Jarosław Gowin, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, dodał, że taki blok byłby „najbardziej naturalny ze względu na duży wspólny mianownik programowy”. Czy te ugrupowania wystartują wspólnie?

- Nie ma w ogóle rozmów o wspólnym starcie w wyborach – stwierdził lider Polski 2050 w woj. śląskim.

Mirosław Suchoń dodał, że jest za wcześnie, by mówić o tym, jak mają wyglądać listy wyborcze. Zaznaczył, że Polska 2050 jest gotowa do wyborów, ale to jak będzie wyglądała „arytmetyka wyborcza” będzie wiadomo na pół roku przed wyborami. - Dla nas najważniejszą rzeczą będzie to, żeby odsunąć Prawo i Sprawiedliwość od władzy – zaznaczył poseł Suchoń. - Nie dlatego, żeby ich odsunąć, ale dlatego, że mamy bardzo dobre pomysł, jak Polskę zmienić na lepsze – dodał.

W kontekście wyborów poseł z ugrupowania Szymona Hołowni dał przykład Węgier i Republiki Czeskiej. Wskazał, że na Węgrzech była jedna lista opozycji, która przegrała wybory. Z kolei w Czechach dwie „racjonalne zaprojektowane listy” i opozycja przejęła władzę.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon