„Wędrowiec śląski” zawita do Katowic. Spotkanie z pisarzem Henrykiem Wańkiem w Bibliotece Śląskiej

„Wędrowiec śląski” to tytuł najnowszej książki Henryka Wańka, zbioru esejów o Górnym i Dolnym Śląsku. Ten urodzony w Oświęcimiu, ale wychowany w Katowicach w latach powojennych artysta pojawi się w czwartek 18 kwietnia w Bibliotece Śląskiej. Udział w spotkaniu autorskim jest bezpłatny.

Katarzyna Pachelska
Henryk waniek 02

Henryk Waniek (ur. 1942) to pisarz, malarz i publicysta. Jest autorem około dwudziestu książek, m.in: „Hermes w Górach Śląskich”, „Inny Hermes”, „Pitagoras na trawie”, „Finis Silesiae”, „Dziady berlińskie”, „Wyprzedaż duchów”, „Obcy w kraju urodzenia”.

Więcej:

„Wędrowiec śląski” - zbiór esejów Henryka Wańka

W książce „Wędrowiec śląski” Waniek zebrał swoje eseje - teksty, które znalazły się wcześniej w innych wyborach, a także te, które nie zostały dotychczas nieujęte w żadnych publikacjach książkowych. (Interesujesz się śląską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Henryk Waniek odkrywa przed czytelnikami Śląsk (zarówno Górny, jak i Dolny), opisując go z niezwykłą wrażliwością. W erudycyjny i inteligentny sposób opowiada o kraju i krajobrazie, o ludziach i duchowych związkach, które w różnym czasie łączyły Polaków, Niemców, Czechów i Ślązaków.

- Z pozoru Śląsk jest dobrze znany, a jednak ciągle skrywa wiele tajemnic. Ten fakt odzywa się już to w powieściach Andrzeja Sapkowskiego, Olgi Tokarczuk, Szczepana Twardocha i długiej listy pisarzy (oraz poetów) czerpiących inspirację z tego regionu. Sam do nich należę i czasem żartuję, że poza Śląskiem już nic mnie nie ciekawi… - pisze Henryk Waniek w „Wędrowcu śląskim”.

Spotkanie z Henrykiem Wańkiem odbędzie się 18 kwietnia 2024 r., o godz. 18.00, w Bibliotece Śląskiej, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice. Poprowadzi je red. Jerzy Illg. Wstęp wolny!

Spacer ulicą 3 Maja

Może Cię zainteresować:

Kiedyś Grundmanstrasse, dziś 3 Maja. Główną oś dawnych Katowic wytyczono tak, by odbijało się w niej wschodzące i zachodzące słońce

Autor: Tomasz Borówka

18/02/2024

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Spodek ma 51 lat! Zobaczcie, jak wyglądały Katowice bez Spodka i jak budowano ten niezwykły obiekt

Autor: Katarzyna Pachelska

08/05/2022

Rynek w Katowicach w XX wieku

Może Cię zainteresować:

Rynek w Katowicach 100 lat temu. Był znacznie mniejszy niż dzisiaj, ale już z tramwajami

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

02/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon