Weekend ze złotą dekadą himalaizmu polskiego. Będzie Cecylia Kukuczka i Krzysztof Wielicki

Spotkania z Cecylią Kukuczką, Krzysztofem Wielickim, czy Januszem Majerem, wykłady naukowców, prezentacja poświęcona archiwum Jerzego Kukuczki – to tylko niektóre z punktów programu zaplanowanego na najbliższy weekend wydarzenia pt. Złota Dekada Himalaizmu Polskiego. Odbędzie się ono w Mieście Ogrodów w Katowicach.

fot. M. Wroński
Kukuczka mural

Górny Śląsk to szczególne miejsce w historii polskiego himalaizmu. Tutejsze kluby wysokogórskie przez lata należały do najsilniejszych w kraju, to z tym regionem związani byli tak znani alpiniści jak Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, czy Artur Hajzer, a w bliższych nam czasach Janusz Gołąb, Adam Bielecki, bądź Artur Małek.

To przekłada się na duże zainteresowanie wysokogórską tematyką nawet wśród osób, dla których szczytem ich możliwości i aspiracji są beskidzkie szczyty. Liczne na Śląsku festiwale górskie, prelekcje i wystawy potwierdzają, że sentyment do tej tematyki jest u nas duży.

Złota Dekada Himalaizmu Polskiego

Kolejny raz będzie się można o tym przekonać w najbliższy weekend (25 i 26 maja 2024 r.). Wówczas to w katowickim Mieście Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2, sala 211 oraz sala koncertowa) odbędzie się wydarzenie pt. Złota Dekada Himalaizmu Polskiego. W jego programie zaplanowano:

25 maja, sobota, sala 211
● godz. 12.00: Ninanki - dobrze się żyje ruchem - warsztat ruchowy dla dzieci
● godz. 13.30: Wielka opowieść himalajska, wpływ literatury i mediów na percepcję himalaizmu w Polsce - dr hab. Marek Pacukiewicz, dr Ilona Chylińska (Uniwersytet Śląski), rozmowę poprowadzi Beata Tomanek,
● godz. 15.00: O wyzwaniach wysiłkowych i wysokogórskich. Czyli jak wznieść się na swój Mount Everest wydolności? - dr hab. Jakub Chycki (AWF Katowice),
● godz. 16.30: Archiwum Jerzego Kukuczki – Wojciech Lemański (wykład, Fundacja Wielki Człowiek),
● godz. 18.00: Klub Wysokogórski w Katowicach w okresie Złotej Dekady Himalaizmu – Janusz Majer, himalaista,
● godz. 19.30: Projekcja filmu „Anna P” i rozmowa z reżyserem i himalaistą Ryszardem Wareckim. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek.

  26 maja, niedziela, sala koncertowa
  ● godz. 18.00: Góry i przyjaciele w Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego – Krzysztof Wielicki, himalaista,
  ● godz. 19.30: Spotkanie z Cecylią Kukuczką wokół książki „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek.

  Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dla gości przygotowano ponadto wystawę o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego (sala 204)

   Mural Jerzego Kukuczki Katowice

   Może Cię zainteresować:

   Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje

   Autor: Michał Wroński

   11/09/2022

   Cecylia Kukuczka

   Może Cię zainteresować:

   Kobiety pytały o nasze prywatne życie. Cecylia Kukuczka o książce „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”

   Autor: Michał Wroński

   03/02/2024

   Jerzy Kukuczka Mural Katowice

   Może Cię zainteresować:

   Katowice ogłosiły przetarg na budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

   Autor: Michał Wroński

   08/03/2024

   Subskrybuj ślązag.pl

   google news icon