Ważna decyzja dla Śląska i sukces Buzka. Węgiel koksowy na liście surowców krytycznych w Unii

Komisja Europejska 16 marca 2023 r. opublikowała nową listę surowców krytycznych - o kluczowym znaczeniu dla rozwoju gospodarczego i technologicznego Unii Europejskiej. Na liście ponownie znalazł się m.in. węgiel koksowy. To ważna decyzja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która jest jego największym producentem w Europie.

Jerzy buzek wegiel koksowy

Komisja Europejska od 2011 roku publikuje Listę Surowców Krytycznych (CRM - Critical Raw Materials) dla UE. Węgiel koksowy został na nią wpisany w 2014 roku i od tego czasu utrzymuje status surowca krytycznego dla europejskiego przemysłu. Lista jest aktualizowana raz na cztery lata. Projektem rozporządzenia zajmą się teraz Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej.

- Cieszę się, że Komisja Europejska po raz kolejny wsłuchała się m. in. w mój apel. Zwłaszcza teraz kiedy odcięliśmy się od surowców z Rosji i przyspieszamy z transformacją energetyczną. Największym dostawcą węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Ta decyzja oznacza, że spółka nadal będzie mogła pozyskiwać unijne fundusze na przyszłe inwestycje czy tworzenie miejsc pracy – podkreślił śląski europoseł Jerzy Buzek.

Jerzy Buzek od wielu miesięcy zabiegał o pozostawienie węgla koksowego na zaktualizowanej liście. Lobbowali za tym także inni eurodeputowani z Polski. - Ta decyzja potwierdza to znaczenie węgla koksowego jako surowca niezbędnego dla europejskiego przemysłu hutniczego – zaznaczają w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Surowce krytyczne są niezbędne w strategicznych sektorach gospodarki

Komisja Europejska podała w komunikacie, że surowce krytyczne są niezbędne w szeregu sektorów strategicznych: przemyśle o zerowej emisji netto, przemyśle cyfrowym, lotniczym i kosmicznym oraz sektorze obronnym.

- Komisja proponuje dziś kompleksowy zestaw środków, służących zapewnieniu UE dostępu do bezpiecznych, zróżnicowanych, przystępnych cenowo i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych – czytamy w komunikacie KE.

W KE dodają, że Unia Europejska musi ograniczyć ryzyko dla łańcuchów dostaw surowców krytycznych, a dziś w dużym stopniu zależy od „monopolistycznych dostawców z państw trzecich”.

Wczoraj sprawę węgla koksowego na liście surowców krytycznych komentował w Bytomiu Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej, rozpoczynający właśnie cykl spotkań na Śląsku.

- Prof. Buzek uratował miliardy złotych na ochronę śląskich kopalń. Przekonał partnerów z całej Europy – podkreślił Tusk.
Tomasz Rogala

Może Cię zainteresować:

PGG: Jeśli restrykcje metanowe wejdą w życie, zostanie nam tylko 8 lat. Potem większość kopalń do zamknięcia

Autor: Michał Wroński

02/03/2023

Kopalnia Ruda Bielszowice Szyby

Może Cię zainteresować:

Co dzieje się z umową społeczną dla górnictwa? Najpierw zmiany w polityce energetycznej państwa, potem aktualizacja w Brukseli

Autor: Michał Wroński

13/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon