Węgiel z Polski zalega na zwałach. Jerzy Markowski: "Niestety nie wyciągnęliśmy żadnej lekcji"

Obecna sytuacja to konsekwencja tego, że na początku wojny w Ukrainie bardzo chaotycznie zaczęto do Polski sprowadzać węgiel po każdej cenie, nawet trzy lub czterokrotnie wyższe niż cena węgla wydobywanego w Polsce (...) Tego węgla sprowadozno za dużo, bo około 20 mln ton, choć import przed wojną wynosił 12 mln ton. Dlaczego? Wszyscy na polecenie rządu ruszyli kupować węgiel - powiedział Jerzy Markowski, były wiceminister ds. gospodarki, w Radiu Piekary.

Jerzy Markowski

Związkowcy z Sierpnia 80. ostrzegalą, że Węglokoks S.A. stanął nad przepaścią i grozi mu upadłość. Spokojny o przyszłość spółki jest Jerzy Markowski - były wyceminister ds. gospodarki.

- Upadłość to scenariusz mało realny - ocenił Jerzy Markowski w Radiu Piekary. - Jakiś kłopot z rachynkiem ekonomicznym będzie, ale można go rozwiązać w trybie zgody właściciela na dalsze funkcjonowanie mimo warunków do upadłości - wyjaśnił.

Jego zdaniem Skarb Państwa ma prawo zrobić wszystko, aby utrzymać funkcjonowanie publicznej spółki.

- Obecna sytuacja to konsekwencja tego, że na początku wojny w Ukrainie bardzo chaotycznie zaczęto do Polski sprowadzać węgiel po każdej cenie, nawet trzy lub czterokrotnie wyższe niż cena węgla wydobywanego w Polsce (...) Tego węgla sprowadozno za dużo, bo około 20 mln ton, choć import przed wojną wynosił 12 mln ton. Dlaczego? Wszyscy na polecenie rządu ruszyli kupować węgiel. Władza miała przed oczami wizję ciężkiej zimy, której nie było, a także deficytu węgla, którego nie było. Ostrzegałem, że do takiej sytuacji nie dojdzie, ponieważ na świecie mamy w obrocie 1 mld 400 mln ton węgla i te 15-20 mln ton dla Polski zawsze można kupić, to żaden problem - powiedział Jerzy Markowski.

W konsekwencji na zwałach leżą 2 mln ton węgla wydobytego w Polsce, a kolejne miliony węgla importowanego zalegają w portach.

- Niestety nie wyciągnęliśmy żadnej lekcji, bo tym byłoby zwiększenie wydobycia w kraju. Spadło wydobycie, inwestycji nie ma i nie będzie (...) Mam nadzieję, że skutecznie nauczyliśmy się kupować węgiel za granicą, że nie będziemy już kupować wszystkiego, co czarne, tylko to, co jest węglem - podkreślił były wiceminister ds. gospodarki w Radiu Piekary.

Według Jerzego Markowskiego nie należy panikować, a węgla na najbliższy sezon grzewczy w Polsce wystarczy.

Jastrzebie zdroj

Może Cię zainteresować:

W regionalnej tabeli płac liderem jest Jastrzębie-Zdrój. Za nim są Katowice i Gliwice

Autor: Michał Wroński

12/06/2023

Czeladź Piaski

Może Cię zainteresować:

Osiedle Piaski w Czeladzi. Familoki eleganckie jak we francuskich miasteczkach. Voila!

Autor: Marcin Nowak

11/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Trzebinia Zapadlisko

Ziemia się zapada. Spółka uspokaja wskazując Katowice

41 EFD290 CD5 E 45 F8 BFD0 999900 EB1 DA2

Fundacja JSW zaprasza na uroczystość w kopalni...

Frans Timmermans w woj śląskim 2

Timmermans obiecał w Chorzowie pieniądze na transformację

Tchórzewski Krzysztof

Tchórzewski wraca do rządu. Co to oznacza dla górnictwa?

17 stycznia rozpocznie się blokada transportów węgla z PGG

W PGG wraca znany serial: związkowcy chcą kolejnych podwyżek

Zespol regionalny ds sprawiedliwej transformacji

Możesz zabrać głos w sprawie transformacji Śląska

Janusz Kowalski

Gdzie powinien fedrować Janusz Kowalski? Mamy listę kopalń