W regionalnej tabeli płac liderem jest Jastrzębie-Zdrój. Za nim są Katowice i Gliwice

Nie Katowice z kolejnymi firmami informatycznymi i centrami usług dla biznesu, nie Gliwice ze swoim rozbudowanym sektorem automotive, ale... Jastrzębie-Zdrój okazało się wojewódzkim liderem pod względem wysokości zarobków. Tak przynajmniej wynika z danych Urzędu Statystycznego w Katowicach. Ze statystyką nie wypada się kłócić, ale warto przyjrzeć się kulisom tych wyników.

Jastrzebie zdroj

Na początek małe zastrzeżenie – opublikowane właśnie przez katowicki Urząd Statystyczny dane dotyczą roku 2021. Tego typu opóźnienie względem rzeczywistości w podawanych przez statystyków informacjach nie jest niczym zaskakującym. Przetwarzanie danych odbywa się tam swoim tempem. Przy czym w tym przypadku, o czym będzie jeszcze dalej mowa, ostatnie kilkanaście miesięcy raczej nie miało wpływu na układ miejsc w czołówce tabeli. Tą zaś otwiera…. Jastrzębie – Zdrój.

Odwróć tabelę, a Świony na czele. Katowice za Jastrzębiem-Zdrojem

Położone na skraju regionu, 83-tysięczne miasto, bez dostępu do kolei zdystansowało stołeczne Katowice oraz liderujące w inwestycyjnych wskaźnikach Gliwice, nie mówiąc już o całej reszcie województwa. Ale po kolei. Według danych katowickiego US-u średnia płaca brutto w roku 2021 na terenie woj. śląskiego wyniosła niespełna 5908 zł. Jak to ze średnią bywa, bynajmniej nie ona dotyczy wszystkich. Ba, obserwując przedstawione przez statystyków grafiki wyraźnie widać, że nie dotyczy nawet większości.

Przeciętne wynagrodzenie w woj. śląskim w 2021 r.
Przeciętne wynagrodzenie w woj. śląskim w 2021 r. Mat. US Katowice

Najdalej w statystycznej tabeli płac za rok 2021 znaleźli się mieszkańcy powiatu kłobuckiego, wodzisławskiego oraz Świętochłowic, gdzie średnia nie przekroczyła 5000 zł brutto. Zdecydowana większość analizowanych miast i powiatów znalazła się w przedziale od 5000 do 6000 zł brutto, do przedziału 6000-7000 zł brutto zaklasyfikowały się tylko Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Gliwice i Katowice. No i wreszcie lider tabeli, Jastrzębie-Zdrój. W mieście tym średnie wynagrodzenie dwa lata temu sięgało nawet 8987, 51 zł.

To górnictwo ciągnie w górę średnią pensję

Statystycy w swej publikacji nie przedstawiają żadnego komentarza do tych danych, ale nietrudno zgadnąć skąd bierze się tak wysoka pozycja Jastrzębia-Zdroju. To mająca siedzibę w tym mieście Jastrzębska Spółka Węglowa, jedyny w Unii Europejskiej producent węgla koksowego i jeden z największych pracodawców w całym województwie śląskim (na koniec 2021 r. w całej Grupie Kapitałowej JSW zatrudnionych było blisko 32 tys. pracowników).

Oferowane przez ten koncern zarobki od lat ciągną w górę pozycję Jastrzębia w różnego rodzaju rankingach płacowych (nawet jeśli niezwiązani z JSW mieszkańcy tego miasta spoglądają na wyniki tychże rankingów ze szczerym niedowierzaniem). W tym kontekście tabela płac za rok 2021 nie jest żadną nowością. Bardzo możliwe też, że tabela za rok 2022 wyglądać będzie podobnie. W styczniu zeszłego roku władze spółki podpisały bowiem ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń o 10 proc. , zaś w lipcu zeszłego roku JSW wypłaciła swym pracownikom jednorazową nagrodę w wysokości od 13 do 19 tys. zł brutto.

Między innymi dlatego chętni do pracy w JSW walą tam „drzwiami i oknami” (niedawno w bazie kandydatów było 17 tys. podań), a prof. Rafał Muster, dyrektor Instytutu Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach bez wahania określa miejsca pracy w sektorze górniczym jako należące do tzw. rynku pierwotnego.

– Gwarantują dużą stabilizację, ochronę związkową, pakiety socjalne, przyzwoite zarobki oraz wcześniejsze emerytury – tłumaczył w rozmowie ze ŚląZag.pl prof. Muster.
Gliwice Rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice i Dąbrowa Górnicza inwestycyjnymi liderami. Niestety w Metropolii więcej outsiderów

Autor: Michał Wroński

23/05/2023

Prof. Rafał Muster

Może Cię zainteresować:

Prof. Rafał Muster: Pracy u nas nie brakuje, ale wysokie pensje to już historia. W innych miastach zarobi się więcej

Autor: Michał Wroński

28/11/2022

Górnik JSW

Może Cię zainteresować:

Duże wzrosty średnich wynagrodzeń w górnictwie. To efekt „rekompensaty inflacyjnej”?

Autor: Michał Wroński

01/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon