Wielka patelnia powstanie w centrum Cieszyna. Zamiast zielonego rynku, kolejna betonoza

Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie opublikował wizualizację cieszyńskiego rynku, który przejdzie rewitalizację. Po długim weekendzie kostka granitowa zniknie, a teren wewnętrznej płyty rynku zostanie ogrodzony, w związku z nadchodzącymi pracami remontowymi. Wszystko się przebiegać zgodnie z planem, jednak jest jedno ale. Zamiast kostki granitowej pojawi się kolejna. Na rynku nie ma miejsca na zieleń.

Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie 10 czerwca podpisał umowę ze Spółką Wtórbet z Bielska Białej na remont i przebudowę rynku w Cieszynie. Wykonawca został zobowiązany do sporządzenia szczegółowej dokumentacji zdjęciowej przed rozpoczęciem robót.

- Zakres robót budowlanych przewiduje ujednolicenie nawierzchni oraz likwidację podziału wysokościowego na jezdnie i plac. Jezdnia zostanie wyniesiona i zrównana z placem - informuje Gabriela Staszkiewicz, burmistrz miasta Cieszyn.

Jakie zmiany zajdą na cieszyńskim rynku?

Projekt nowego rynku przewiduje rozebranie istniejącej nawierzchni jezdni placu i chodników (proces rozpocznie się 17 czerwca). Oprócz tego odtworzona zostanie nawierzchnia granitowa, w której użyty zostanie materiał pochodzący z rozbiórki. Nieregularnie ułożone zostaną kamienne płyty chodnikowe, które mają nawiązywać do istniejącego układu na ul. Głębokiej, a ich szerokość zostanie zmieniona - do minimum 2 metrów.

Celem prac będzie także poprawa istniejącej infrastruktury, w tym m.in. zwiększenie zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Dodatkowo, by w mieście mógł odbywać się mapping, elewacja ratusza musi ulec drobnym zmianom. Prezentacja multimedialna będzie opowiadać o historii cieszyńskiego tramwaju.

W projekcie modernizacji znalazł się także element łączy wszystkie części projektu “Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju”, czyli szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj. Harmonogram prac uwzględnia podział zadania na badania archeologiczne oraz roboty budowlane. Pierwszy etap obejmować będzie wewnętrzną płyta rynku wraz z 1,5 m pasem jezdni. Drugi etap obejmuje pozostałą część zadania - jezdnię wraz z chodnikami. Wartość całego zadania to 11 mln 381 tys. zł.

Niby patelnia, ale z donicami

Wbrew opinii publicznej, która sugeruje powstanie kolejnej patelnia na cieszyńskim rynku, burmistrz miasta wymienia elementy zielonej infrastruktury. - W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury takie jak mobilne donice z zielenią, ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady, słupki informacyjne - tłumaczy Staszkiewicz.

- Szanowna Pani Burmistrz! Rynek nie jest zdewastowany, zieleń można by zagospodarować w donicach! A tyle kasy wydać można byłoby na remont reszty (większej) ul. Hażlaskiej, Motelowej! A innych ulic też! Mimo wszystko życzę sukcesów w innych tematach! - podkreśla jeden z internautów.

Krytyka powszechnej w wielu miastach betonozy trwa od lat. W wielu miastach nasycenie zielenią śródmieścia postępuje, co ma nie tylko wartość estetyczną, ale i praktyczną. Drzewa produkują tlen, oczyszczają powietrze ze smogu i obniżają temperaturę.

Gliwice Rynek - wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Koniec z betonozą. Rynek w Gliwicach zostanie przebudowany. Będzie więcej zieleni [WIZUALIZACJE]

Autor: Arkadiusz Nauka

18/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon