Wielkanocna procesja konna trafi na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Procesja będzie 50 wpisem

Wielkanocna procesja konna, która odbywa się co roku w Gliwicach trafi na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Wpis do KLND otwiera drogę do umieszczenia elementu dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej liście UNESCO.

Procesja konna Gliwice

Wielkanocna procesja konna, która obecnie odbywa się m.in. w Ostropie (dzielnica Gliwic) trafi na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Procesja będzie 50 wpisem na wspomnianą listę. Dzięki procedurze wydarzenie będzie miało możliwość umieszczeni elementu dziedzictwa kulturowego na międzynarodowej liście UNESCO.

Czym jest wielkanocna procesja konna?

Co roku w poniedziałek wielkanocny w Ostropie można zobaczyć tradycyjną procesję konną. W tej miejscowości zwą ją Osterritt. Zwyczaj uroczystego objeżdżania pól uprawnych sięga aż XVII wieku i aktualnie praktykowany jest już tylko w kilku miejscach na Górnym Śląsku. Oprócz Ostropy znaną procesją jest ta odbywająca się w Pietrowicach Wielkich. Wydarzenie rozgrywa się również w: Raciborzu Sudole, Zawadzie Książęcej, Pilchowicach oraz Bieńkowicach.

W Parafii Ducha Świętego w gliwickiej Ostropie, co roku, niezależnie od pogody, o godz. 13 przed kościołem formuje się orszak, złożony z kilkudziesięciu jeźdźców, którzy na koniach objeżdżają należące do parafii pola, modląc się i prosząc o dobre plony. Procesja gromadzi wielu mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda Osterrit. Jeźdźcy ubrani są w stroje jeździeckie, na które nakładają czarne skórzane kurtki. Nie noszą nakryć głowy. Przez ramię mają przełożone wieńce z bukszpanu ozdobione kwiatami.

Dawniej prawo uczestnictwa w procesji mieli tylko parafianie, którzy posiadali konie na własność. Aktualnie zwierzęta są wypożyczane z okolicznych stajni, a w procesji nie biorą już udział tylko mieszkańcy Ostropy, ale także ci, którzy chcą przyłączyć się do uroczystego orszaku.

Jeźdźcy po uformowaniu procesji, wyjeżdżają spod kościoła parafialnego w Ostropie trójkami. W pierwszej trójce zawsze jest trzech kawalerów, którzy mają dwa wieńce skrzyżowane na piersi. Ten, który jedzie w środku, trzyma krzyż procesyjny. Jeźdźcy, którzy znajdują się w 1/3 długości orszaku, wiozą symbole Chrystusa Zmartwychwstałego, czyli paschał, figurę Chrystusa i krzyż, przez który jest przewieszona stuła. Cała procesja trwa mniej więcej 4 godziny i kończy się ok. godziny 17.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon