Wieża szybowa kopalni Piekary w Piekarach Śląskich obalona. „Smutny widok" [WIDEO]

Kolejny element górniczego dziedzictwa Górnego Śląska przeszedł do historii. Właśnie zburzono wieżę szybową nr 4 kopalni Piekary w Piekarach Śląskich. Film z tego zdarzenia w swoich mediach społecznościowych zamieścił Maciej Mutwil, śląski fotograf i dokumentalista.

Wieża kopalni Piekary

Na naszych oczach dzieją się nieodwracalne zmiany w krajobrazie Piekar Śląskich. Wieża szybu IV zostaje zburzona, a wkrótce jej sąsiad, wieża szybu drugiego, również zniknie z pola widzenia na zawsze - poinformował Maciej Mutwil i pokazał film z rozbiórki dawnej wieży szybowej.

Na nagraniu widzimy jak kolejne elementy wieży są ściągane z całej konstrukcji. Świadkiem końca pewnej historii jest śląski fotograf.

- Smutny widok, mimo że to typowa konstrukcja wieży, jakich było wiele. Natomiast w filmie pod koniec widać wieżę z 4 kołami każde nad sobą - i ta wieża też ma zniknąć. A pierwotnie byłą wybudowana w Wałbrzychu i tam działała. Później została ona do nas przewieziona - relacjonuje Maciej Mutwil.

Nie jest pierwszym śląskim fotografem i dokumentalistą, który zachowuje dla potomnych obrazki dawnej przemysłowej „architektury", która zniknęła bezpowrotnie. Maciej Fliegel i Szymon Pender, prowadzący fanpage „zakaz fotografowania" szacują, że każdego roku z krajobrazu Śląska i Zagłębia znika około 20-30 obiektów poprzemysłowych. Od kilkunastu lat fotografują przewracane szyby i rozbierane budynki.

Wyburzenie taśmociągu KWK Wieczorek

Może Cię zainteresować:

Znikający Śląsk i Zagłębie. "Nadal wstydzimy się swojej poprzemysłowej historii"

Autor: Patryk Osadnik

22/05/2022

Dokumentacja Bulwaru w Bytomiu przed wyburzeniem

Może Cię zainteresować:

Zabytkowy bytomski Bulwar na ostatnich zdjęciach przed barbarzyńskim wyburzeniem. Kto i po co fotografował?

Autor: Marcin Zasada

09/03/2023

Zachody słońca z szybem KWK Śląsk 04

Może Cię zainteresować:

Ostatnie zachody słońca z szybem kopalni "Śląsk" w Rudzie Śląskiej. Obiektu już nie ma, został wysadzony w powietrze

Autor: Tomasz Borówka

26/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon