Wkrótce 14. PKO Bytomski Półmaraton. Nawet ostatni biegacz może wygrać... samochód

W zeszłym roku dołożyłem z kasy klubu (TTS Polonia Bytom - przyp. red.) 30 tys. złotych. W tym roku nie mogę tego zrobić, ponieważ sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Inflacja jest tak duża, że sami za nią nie nadążamy, a wszyscy chcą uprawiać sport - biegać, grać w tenisa itd. - mówi Michał Napierała, dyrektor Bytomskiego Półmaratonu. Wkrótce 14. edycja zawodów. Nawet ostatni biegacz może wygrać... samochód.

UM Bytom
Bytomski Półmaraton

W sobotę, 16 września, wystartuje 14. PKO Bytomski Półmaraton. Impreza, która od 2009 roku przyciąga setki biegaczy.

- Ruszyliśmy z Bytomskim Półmaratonem raz, drugi, trzeci i poleciało… Dziś to impreza, która ma dobrą renomę w całej Polsce. Mieścimy się w dziesiątce najlepszych organizacji w kraju, a to o czymś świadczy. Pokolenie biegaczy wychowało się na Bytomskim Półmaratonie - mówi Michał Napierała, dyrektor Bytomskiego Półmaratonu, w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ.

Nawet ostatni może wygrać samochód

Meta i start 14. PKO Bytomskiego Półmaratonu kolejny raz znajdą się pod centrum handlowym Atrium Plejada. Poza biegiem głównym na dystansie 21 kilometrów odbędą się także biegi na 10,5 kilometra oraz 5 kilometrów, a także Bytomski Półmaraton Junior i marsz nordic walking.

- Dla najlepszych Polaków i Polek oraz bytomian i bytomianek na dystansie półmaratonu mamy nagrody finansowe. W poszczególnych kategoriach przyznamy nagrody rzeczowe, więc jest tego naprawdę sporo. Najciekawszą nagrodą jest jednak samochód. Można dobiec do mety jako ostatni, ale wystarczy zmieścić się w limicie czasowym, aby wziąć udział w losowaniu. W tym roku to Toyota Aygo X - wyjaśnia Michał Napierała.

Ponadto Bytomski Półmaraton jest zaliczany do PKO Korony Śląskich Półmaratonów.

Półmaraton czeka na nowego rekordzistę

Dotychczasowy rekord trasy Bytomskiego Półmaratonu to 1:04:30. Ustanowił go w 2012 roku Roman Romanenko z Ukrainy. Później zbliżali się do niego zawodnicy z Kenii: Too Silas Kiprono (1:05:26) w 2014 roku i Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo (1:05:25) w 2016 roku. Nikomu nie udało się jednak prześcignąć Ukraińca.

Z czasem Kenijczycy z Benedek Team stali się utrapieniem dla lokalnych biegaczy. Jeździli busem z zawodów na zawody, wszędzie tam, gdzie do wygrania były nagrody pieniężne. Nie tylko w Polsce, ale również w Austrii, Czechach, Słowacji, Słowenii czy Węgrzech.

- Przyjeżdżali, zgarniali wszystkie miejsca na podium i jechali dalej, np. do Tychów, gdzie tego samego dnia również odbywał się bieg. Zostawała tylko jedna osoba z dowodami, aby odebrać nagrody. Polacy bardzo narzekali. Byłem pierwszym organizatorem półmaratonu w Polsce, który zdecydował, że w kategorii OPEN wręczane będą tylko puchary, a nagrodami pieniężnymi nagrodzimy Polaków. Wtedy Kenijczycy przestali przyjeżdżać, a z czasem podobne zasady wprowadzono w innych miejscach - opowiada Michał Napierała.

Inflacja uderza także w sport

Organizacja Bytomskiego Półmaratonu to spory wydatek.

- W zeszłym roku dołożyłem z kasy klubu (TTS Polonia Bytom - przyp. red.) 30 tys. złotych. W tym roku nie mogę tego zrobić, ponieważ sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Inflacja jest tak duża, że sami za nią nie nadążamy, a wszyscy chcą uprawiać sport - biegać, grać w tenisa itd. (…) Wszystko drożeje. Obsługa, scena, nagłośnienie, biuro zawodów, pomiar czasu - wymienia Michał Napierała. - Do tego wycofało się dwóch dużych sponsorów - dodaje.

W związku z tym podjęto decyzję, że w pakiecie startowym nie będzie tradycyjnej koszulki. Można ją kupić osobno. Za to z dużo ciekawszym wzorem niż w latach poprzednich. Znalazł się na niej symbol miasta, czyli Śpiący Lew. Umieszczono go także na pamiątkowych medalach.

Krzysztof Kolumb przysłużył się śląskiej kuchni

Może Cię zainteresować:

Wiecie, komu zawdzięczamy gumiklyjzy? No więc, są trzej ojcowie śląskiej kuchni: Kolumb, Pizarro i Fryderyk Wielki

Autor: Tomasz Borówka

19/01/2024

Arabela czeska telewizja

Może Cię zainteresować:

Jak śląskie bajtle wyrosły na czechofilów. Kiedyś chodziły spać później dzięki... czechosłowackim dobranockom

Autor: Michał Wroński

11/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon