Wodny armagedon w woj. śląskim. Damian Dąbrowski: Najwyższy poziom wód w rzekach i zbiornikach od 14 lat!

Na razie susza nam nie grozi. Wręcz przeciwnie - obfite deszcze w ostatnich tygodniach spowodowały wzrost poziomu wody w rzekach i zbiornikach do rekordowych poziomów. W wielu gminach i miejscowościach w woj. śląskim ogłoszono stan alarmowy.

Śląski guru od pogody, Damian Dąbrowski, już w weekend alarmował: "Mamy najwyższy poziom wód w rzekach i zbiornikach od 14 lat! Wilgotność gleby również jest bardzo wysoka i to nie tylko w tej najpłytszej warstwie, ale również na głębokości kilku metrów. W wielu miejscach stawy wylewają, a w polach stoi woda, gdyż przesiąknięty grunt nie jest w stanie już jej przyjąć".

Rekordowo wysoki poziom wód w rzekach, jeziorach i stawach

Potwierdza to dzisiejszy raport służb wojewody śląskiego. Na 8 stacjach pomiarowych odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych lub alarmowych:

 1. Pszczyna, Pszczynka
 2. Kozłowa Góra, Brynica
 3. Brynica, Brynica (przekroczony stan alarmowy)
 4. Radocha, Przemsza
 5. Przeczyce, Przemsza
 6. Łagisza, Przemsza
 7. Bieruń Nowy, Wisła
 8. Mstów, Warta

Straż pożarna od godz. 7:30 dnia 11.02.2024 r. do godz. 6:00 dnia 12.02.2024 r. na terenie woj. śląskiego, w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wydanymi ostrzeżeniami w dniach 10-11 lutego, pożarna interweniowała 49 razy. Najwięcej interwencji odnotowano na terenie powiatów: częstochowskiego – 11, myszkowskiego – 7. W 37 przypadkach działania związane były z przyborami wód (pompowanie wody), w 6 przypadkach usuwanie skutków silnych wiatrów. Brak osób poszkodowanych oraz zerwanych dachów.

Wiele miejscowości i gmin wprowadziło pogotowie lub alarm przeciwpowodziowy:

 • 05.02.2024 r. godz. 08:00 Wójt Gminy Mstów zarządzeniem nr 22/2024 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Mstów.
 • 07.02.2024 r. godz. 10:00 Wojewoda Śląski Zarządzeniem nr 1/2024 ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu myszkowskiego, częstochowskiego i m. Częstochowy.
 • 07.02.2024 r. Wójt gminy Kruszyna zarządzeniem nr 14/2024 wprowadził alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Kruszyna dla miejscowości Łęg i Kijów.
 • Prezydent Miasta wydał Zarządzenie Nr 3186 wprowadzające z dniem 06 lutego 2024 r. od godziny 10:30 na terenie Miasta Częstochowy pogotowie przeciwpowodziowe.
 • Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Koniecpol Nr 19/2024 z dnia 09.02.2024 r. godz. 12:30 wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta i gminy Koniecpol.
 • Z dniem 09.02.2024 r. godz. 08:00, zarządzeniem nr 0050.26.2024 Wójta Gminy Gierałtowice, ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Gierałtowice, sołectwo Przyszowice.

Jaka pogoda w tym tygodniu?

Jak donosi Damian Dąbrowski, w tym tygodniu opady na szczęście nieco zelżeją. W poniedziałek i wtorek 12 i 13 lutego na ogół bez deszczu, jedynie lokalnie może słabo pokropić. W Walentynki możemy się spodziewać nareszcie nieco słońca. Temp. max. ok. 6-9 stopni C. Wiatr słaby przeważnie z południowego zachodu. Ciśnienie dość wysokie i stabilne ok. 1024 hPa.

Z kolei IMGW przewiduje, że początek tygodnia będzie się pochmurny i wilgotny, jednak dość ciepły, jak na tą porę roku. Przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieści się chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Za frontem zacznie napływać coraz chłodniejsze i wilgotne powietrze znad Atlantyku, które pozostanie z nami do końca tygodnia.

W poniedziałek 12 lutego niemal w całym kraju zachmurzenie duże z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na północnym wschodzie z kierunków południowych, na pozostałym obszarze kraju zachodni.

We wtorek 13 lutego w dalszym ciągu podobny typ pogody. Zachmurzenie duże, w centrum i na południu większe przejaśnienia. Miejscami opady deszczu, na północnym zachodzie dodatkowo również opady deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na północy porywy do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni

W środę 14 lutego pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na północy do 8°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu okresami porywisty, południowy.

W czwartek, piątek sobotę i niedzielę bez większych zmian jeżeli chodzi o zjawiska. Zachmurzenie duże i opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na północnym wschodzie do 10°C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w piątek porywisty, z kierunków południowych.

Damian Dąbrowski

Może Cię zainteresować:

Prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego sprawdzają się niemal zawsze, a on sam dba o swoją wiarygodność. „Co mi z tego przyjdzie, że zapowiem jakąś tam zimę?”

Autor: Katarzyna Pachelska

07/05/2023

Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Czy Hanys rozumie Gorola? Test znajomości gwary Zagłębia Dąbrowskiego

Autor: Marcin Zasada

11/02/2024

Agnieszka rupniewska

Może Cię zainteresować:

,,Władze Zabrza nie radzą sobie z podstawowymi sprawami. To jest po prostu wstyd". Agnieszka Rupniewska ostro o rządach Mańki-Szulik. A co z Górnikiem Zabrze?

Autor: Szymon Karpe

12/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon