Wojciech Korfanty w Teatrze Telewizji. Transmisja na żywo z Pałacu Kawalera w Świerklańcu

Teatr Telewizji TVP1 pokaże spektakl „Hotel Korfanty”, za którego realizację odpowiada Teatr Śląski. – Wojciech Korfanty przez ostatnie tygodnie życia mieszkał w warszawskim hotelu. W naszym spektaklu błąka się po nim, spotykając różne postaci ze swojej przeszłości – opowiada Robert Talarczyk.

Przemysław Jendroska
Hotel korfanty proby pjendroska 09

W poniedziałek, 6 listopada 2023 roku, o godz. 21.10 na antenie TVP1 w ramach Teatru Telewizji zaprezentowany zostanie spektakl „Hotel Korfanty”, za którego realizację odpowiada Teatr Śląski. Widzowie zobaczą sceny odgrywane na żywo w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, a także te wcześniej nagrane pod okiem reżysera i dyrektora placówki – Roberta Talarczyka.

– Wojciech Korfanty przez ostatnie tygodnie życia mieszkał w warszawskim hotelu. W naszym spektaklu błąka się po nim, spotykając różne postaci ze swojej przeszłości. Hotel „gra” nasz śląski Pałac Kawalera w Świerklańcu (…) Inscenizacja jest utrzymana w klimacie noir – czarno białym, onirycznym – opowiada Robert Talarczyk.

W spektaklu wystąpią: Dariusz Chojnacki (Wojciech Korfanty), a także Marcin Gaweł, Antoni Gryzik, Paweł Kempa, Wiesław Kupczak, Ewa Kutynia, Anna Lemieszek, Ewa Leśniak, Arkadiusz Machel, Michał Piotrowski. Za scenografię odpowiada Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska. Choreografię przygotowała Natalia Dinges, a muzykę Miłosz „Miuosh” Borycki (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

Ostatnie tygodnie życia Wojciecha Korfantego były naznaczone żalem i smutkiem. W 1939 roku wrócił z emigracji. Liczył być może, że w obliczu nadchodzącej wojny wewnętrzne polityczne wojenki i konflikty zejdą na plan dalszy. Jeżeli tak było, to przeliczył się fatalnie. Po kilku godzinach został zatrzymany i trafił do aresztu w Warszawie, skąd został wypuszczony bliski śmierci. – No i widzi pan, panie Juliuszu, jak mi Polska zapłaciła – powiedział krótko przed śmiercią Wojciech Korfanty do Juliusza Żuławskiego, korespondenta „Polonii”. Zmarł 17 sierpnia.

Jarosław Wieczorek Andrzej Dziuba

Może Cię zainteresować:

Trzy tygodnie po wyborach: województwo śląskie bez wojewody, Tychy bez prezydenta. Taki mamy klimat

Autor: Michał Wroński

03/11/2023

Znak informujący o pl. Wilhelma Szewczyka w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Kiedy Wilhelm Szewczyk wróci do Katowic? „Zmieni się władza i zmieni się narzucona siłą nazwa placu”

Autor: Patryk Osadnik

03/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Nowy mural w Parku Repeckim

W Tarnowskich Górach spotkamy Wisławę Szymborską

Mozaika z ewlewacji ZEG w Tychach

Zrób sobie tyską mozaikę - zajęcia muzealne

Axl Rose

Pamiętacie, jak Axl Rose kazał wam czekać? Poszło o saunę

Piekary Śląskie

Konkurs "Miasto w oku kamery" - poznaliśmy zwycięzcę

Debiutnacka powieść Żanety Pawlik

Mieszkanka Sosnowca wydała swoją debiutancką powieść

Kiermasz Bukinistów Śląskich zostaje w Katowicach

Kiermasz Bukinistów zostaje w Katowicach!