Samorządowcy lobbują w PKP PLK. Jest szansa na pociągi z Opola do Pyrzowic

Władzom województwa śląskiego i opolskiego marzy się bezpośrednie pasażerskie połączenie kolejowe z Opola do lotniska w Pyrzowicach. Aby to jednak było możliwe, konieczna jest rewitalizacja linii na odcinku Tarnowskie Góry - Zawadzkie. A to oznacza, że „piłka” jest po stronie PKP PLK.

www.opolskie.pl
Zawadzkie Dworzec PKP

8 grudnia do lotniska w Pyrzowicach mają dojechać pierwsze pociągi. Przyjadą od strony Tarnowskich Gór. Na razie nie będzie możliwości dojechania koleją do portu z Bytomia czy Chorzowa, gdyż uniemożliwia to prowadzona przez PKP PLK przebudowa tego odcinka linii. Drugą alternatywną opcją dotarcia do lotniska będzie wariant przez Zawiercie, co może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla mieszkańców Zagłębia. Możliwość dotarcia do Pyrzowic koleją to efekt trwającej od kilku lat odbudowy linii między Tarnowskimi Górami, a Siewierzem.

Samorządowcy ze śląskiego i opolskiego wspólnie lobbują w PKP PLK

Inwestycja ta budzi zainteresowanie nie tylko w naszym regionie. Z nadzieją spoglądają na nią również mieszkańcy i samorządowcy z sąsiedniego województwa opolskiego.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele władz woj. śląskiego i opolskiego zorganizowali wspólnie briefing dla mediów na stacji kolejowej w Zawadzkiem, by zaapelować do PKP PLK o remont linii na odcinku Zawadzkie - Tarnowskie Góry. Tyle bowiem potrzeba, aby móc uruchomić połączenia z Opola przez Zawadzkie do Tarnowskich Gór, a dalej do Pyrzowic (obecnie ruch pasażerski możliwy jest między Opolem a Zawadzkiem, dalej kursują tylko pociągi towarowe). Jak poinformowali samorządowcy, dwa tygodnie temu wystosowali oni do PKP PLK wspólny list z zapytaniem o perspektywy remontu tego fragmentu linii.

- My jesteśmy gotowi i to zadeklarowaliśmy. Jeżeli tylko będzie możliwość ponownego uruchomienia regionalnego transportu pomiędzy Zawadzkim a Tarnowskimi Górami, to niezwłocznie przystąpimy do realizacji takich połączeń – zadeklarował Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Będą remont torów, to będziemy jeździć: deklaruje zarząd regionu

- To połączenie kiedyś funkcjonowało bardzo dobrze, łącząc Tarnowskie Góry m.in. z takimi miejscowościami jak Brynek, Tworóg. Ludzie mogli bezpiecznie dojeżdżać do szkół czy pracy, więc my jesteśmy za tym, żeby jak najszybciej to połączenie przywrócić. Niestety, do przywrócenia wymagana jest inwestycja PKP PLK, ponieważ ten tor obecnie nie nadaje się do obsługi ruchu pasażerskiego. Ze swojej strony deklarujemy, że jeżeli PKP PLK wyremontuje infrastrukturę, to my będziemy tą trasą jeździć – wtórował mu Krzysztof Klimosz, członek zarządu woj. śląskiego. Jak podkreślił, docelowo przy odpowiednim sparowaniu pociągów dojeżdżających z Opola do Tarnowskich Gór i z Tarnowskich Gór do Pyrzowic uda się uruchomić połączenia z Opola do lotniska w Pyrzowicach.

- Pozwoli nam to na bezpośredni dojazd z Opola na lotnisko w Pyrzowicach w półtorej godziny - stwierdził Klimosz.

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Stacja Pyrzowice lotnisko

Może Cię zainteresować:

Stację kolejową w Pyrzowicach od lotniska dzieli 450 metrów. Dużo? To się zmieni

Autor: Michał Wroński

27/07/2023

Lotnisko Pyrzowice Produkty z listy CITES

Może Cię zainteresować:

Czego to ludzie nie przywiozą z wakacji! W Pyrzowicach widzieli już wszystko: głowa aligatora, skóra niedźwiedzia, 40 kg mango

Autor: Michał Wroński

23/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon