Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Ranny górnik trafił do szpitala w Katowicach

We wtorek, 29 marca 2022 r., około godziny 23:30 doszło do tąpnięcia w KWK Rydułtowy. Poszkodowany został jeden z górników. W wyniku obrażeń został przewieziony do szpitala.

Ślązag.pl
Wstrząs2

W wyniku wstrząsu w KWK Rydułtowy wstrzymano eksploatację jednej ze ścian. Poszkodowany został jeden z pracowników kopalni. To górnik, który doznał urazu twarzoczaszki i został przetransportowany karetką do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu. Nie ucierpiał nikt poza mężczyzną.

W trakcie przewożenia do szpitala mężczyzna miał być przytomny. Obecnie trwa wyjaśnianie przyczyny wstrząsu. Jak informuje rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej trwają procedury i wyjaśnianie prowadzone przez specjalną komisję.

- Siła wstrząsu wyniosła 7x10x6 jula. Wstrząs miał miejsce w rejonie ściany II E2. Ściana została zatrzymana trwają procedury i wyjaśnianie komisji. Jedna osoba ma uraz twarzoczaszki i przebywa w szpitalu w Ochojcu. Poza tym nikt nie ucierpiał - przekazał nam Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Skutki tąpnięcia odczuwalne przez mieszkańców

Wstrząs był odczuwalny także na powierzchni. Skutki tąpnięcia odczuli mieszkańcy Rydułtów a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Do wstrząsów górniczych dochodzi w wyniku na przykład wybierania pokładów węgla. Prace górnicze powodują proces przemieszczania się warstw, które w zależności od warunków geologicznych i górniczych powodują odprężenie warstw wyzwalających energię w postaci fal sejsmicznych. Różnicą pomiędzy trzęsieniem, a wstrząsem jest m.in. inny czas drgań i ich przyspieszenie.

Kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska chce przejąć teren kopalni „Pokój”. W planach nowa dzielnica

Autor: Michał Wroński

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców