Wstrząs wysokoenergetyczny w kopalni Borynia-Zofiówka. Trwa kontrola obudowy

22 lipca doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni Borynia-Zofiówka. Ściana wydobywcza została zatrzymana. Trwa kontrola obudowy i wiercenie sondażowe.

twitter.com/WojewodaSlaski
KWK Zofiówka - Borynia

We wtorek 22 lipca 2025 roku o godzinie 18:34 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni KWK Borynia-Zofiówka, w jej części Ruch Borynia. Kopalnia Borynia-Zofiówka należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

  • Energia wstrząsu została oszacowana na 9,5 × 10⁵ J, co kwalifikuje go jako wstrząs wysokoenergetyczny.
  • Epicentrum zlokalizowano 160 metrów przed frontem ściany C-36 p. 415/3 oraz 30 metrów na zachód od chodnika C-36.
  • Wstrząs nie spowodował bezpośrednich ofiar, jednak ze względów bezpieczeństwa ściana C-36 została czasowo zatrzymana.

Obecnie trwają wiercenia sondażowe oraz szczegółowa kontrola stanu obudowy w rejonie objętym wstrząsem. Ich celem jest określenie dalszych kroków eksploatacyjnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa załodze i utrzymanie stabilności strukturalnej wyrobisk.

JSW S.A. oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo górnicze monitorują sytuację i zapewniają pełną kontrolę nad rejonem, by zapobiec możliwym zagrożeniom wtórnym. Wskutek wstrząsu w Boryni nikt nie ucierpiał, ale w 2025 r. w ślaskich kopalniach doszło już niestety do szeregu wypadków

Wypadki w śląskich kopalniach w 2025 roku

Nie tylko w JSW priorytetem jest bezpieczeństwo górników oraz utrzymanie ciągłości produkcyjnej w oparciu o rygorystyczne procedury górnicze. Jednak w 2025 roku na Górnym Śląsku miało już miejsce kilka poważnych wypadków na kopalniach:

  • 22 stycznia, KWK Knurów-Szczygłowice (Ruch Szczygłowice) – potężny wstrząs, 4 ofiary śmiertelne, 11 poszkodowanych.
  • 27 stycznia, KWK ROW Ruch Marcel (Radlin) – śmierć 34-letniego górnika, 11 osób ewakuowanych.
  • 27 kwietnia, KWK Budryk – wypadek z udziałem pracowników firmy zewnętrznej, 2 osoby ranne.
  • 29 kwietnia, KWK Ruda Ruch Halemba – incydent techniczny, 2 osoby z obrażeniami lekkimi.
  • 25 czerwca, KWK Murcki-Staszic, Ruch Murcki-Staszic – wstrząs o energii 5×10³ J, w którego wyniku trzech pracowników doznało obrażeń.

Przypomnijmy też, że 31 grudnia 2024 roku o godzinie 7:52 w kopalni KWK Ruda Ruch Halemba w Rudzie Śląskiej doszło do wstrząsu górotworu o energii 6 × 10⁷ J. Zdarzenie miało miejsce w rejonie ściany nr 2 pokładu 410 na poziomie 1030 metrów. Wtedy także wstrząs był odczuwalny w wielu miastach Górnego Śląska, takich jak Katowice, Zabrze czy Tychy, jednak na szczęście 28 górników pracujących w tym rejonie wyszło bez szwanku, a wyrobiska nie odnotowały uszkodzeń.

Wcześniej zaś, w nocy 13 sierpnia 2024 roku w kopalni KWK Ruda Ruch Halemba doszło do pożaru endogenicznego w rejonie likwidowanej ściany 2C/405/1/L na poziomie 1030. Zdarzenie zostało zgłoszone o godzinie 23:40 do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Na miejscu natychmiast zadysponowano specjalistyczne zastępy ratownictwa oraz pogotowie pomiarowe. Z rejonu zagrożenia wycofano 23 górników, którzy nie odnieśli obrażeń. Akcja gaśnicza trwała przez kolejne godziny, a służby monitorowały sytuację w celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa.

Według danych Wyższego Urzędu Górniczego, w 2025 roku odnotowano już ponad 700 wypadków, w tym 8 śmiertelnych i 6 ciężkich.

Kopalnia Murcki Staszic

Może Cię zainteresować:

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic. Trzech górników rannych, jeden wciąż w szpitalu

Autor: Tomasz Borówka

26/06/2025

Ruch Halemba

Może Cię zainteresować:

Wstrząs w kopalni KWK Ruda Ruch Halemba. Ewakuacja załogi, poszkodowani dwaj górnicy

Autor: Tomasz Borówka

29/04/2025

Wstrząs w kopalni

Może Cię zainteresować:

Wstrząs w kopalni ROW Ruch Marcel w Radlinie. Nie żyje górnik, 11 jest poszkodowanych, w tym czterech ciężko

Autor: Redakcja

27/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama