Wychowują dzieci i... kasują. Najwyższy zasiłek macierzyński w województwie śląskim wypłacił oddział ZUS w Bielsku-Białej. Inny rekord padł w Chorzowie

Najwyższy zasiłek macierzyński dla kobiety wypłacony przez ZUS w województwie śląskim przekroczył 25 tysięcy złotych. Z kolei rekordowo wysokie świadczenie dla mężczyzny korzystającego z urlopu rodzicielskiego wypłacił chorzowski ZUS w kwocie ponad 133 tysięcy złotych.

pixabay.com
Dziecko

Z okazji przypadającego w piątek Dnia Matki Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił podzielić się garścią swoich statystyk związanych z tematem rodzicielstwa i wychowywania dzieci.

Rekordowe świadczenia dla rodziców

Pierwszy, wyłaniający się z nich wniosek nie zaskakuje. Dane jasno pokazały, że w pierwszym roku życia dziecka opiekę nad nim sprawują głównie matki. W województwie śląskim na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku przebywało ponad 29,6 tys. kobiet i niespełna 500 mężczyzn. Ojcowie za to chętnie korzystają z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku na urlopie ojcowskim w naszym regionie było 7,1 tys. mężczyzn.

ZUS podzielił się ponadto wiedzą na temat rekordowych kwot zasiłku macierzyńskiego, wypłacanego przebywającym na urlopie macierzyńskim kobietom i świadczeń otrzymywanych przez rodziców korzystających z urlopu rodzicielskiego. Tak tylko dla przypomnienia – ich wysokość zależy od wysokości pensji pobieranej w okresie roku poprzedzającego miesiąc, w którym urodziło się dziecko lub zostało przyjęte na wychowanie.

To tyle teorii, a teraz konkrety. Otóż, w woj. śląskim w kwietniu najwyższy zasiłek macierzyński dla kobiety wypłacony był przez oddział ZUS w Bielsku-Białej i wyniósł ponad 25 tys. zł, natomiast rekordowo wysokie świadczenie w regionie wypłacił chorzowski ZUS i trafiło ono do mężczyzny. Świadczenie wypłacone za miesiąc kwiecień wyniosło ponad 133 tys. zł brutto, a otrzymuje je ojciec dziecka, który opiekuje się swoją pociechą korzystając z urlopu rodzicielskiego.

A co z tak zwanym długim wnioskiem?

ZUS przypomina zarazem, że od 26 kwietnia zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

Jeśli zaś ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński w ciągu 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania. Nie dotyczy to dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego (wprowadzono je od 26 kwietnia) przysługujących drugiemu z rodziców. Tu zawsze zasiłek będzie wynosił 70 proc.

Dzieci 500 plus

Może Cię zainteresować:

Pieniądze od państwa nie pomogły. Dzieci na Śląsku rodzi się mniej niż przed 500 plus

Autor: Michał Wroński

19/05/2023

Pieniądze

Może Cię zainteresować:

Mieszkaniec Zabrza na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat. Teraz dostaje ponad 40 tysięcy złotych miesięcznie z ZUS-u

Autor: Arkadiusz Nauka

08/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon