Wykopaliska na rynku w Cieszynie. Co odkryli archeologowie?

Rewitalizacja rynku w Cieszynie stworzyła okazję do badań odległej przeszłości tego miejsca. Na rynek wkroczyli archeologowie.

Cieszyn to najstarsze miasto Śląska Cieszyńskiego i jedno z najstarszych na całym Śląsku. Naszą wiedzę o jego przeszłości poszerzają archeologowie. Ostatnio podjęli badania cieszyńskiego rynku. Co tam odkryli?

Cieszyn, pradawna stolica Górnego Śląska

Może Cię zainteresować:

Cieszyn. Nasz Akwizgran czy Trewir, prastolica Śląska na starych fotografiach, w kolorze

Autor: Redakcja

16/01/2023

Przypomnijmy. Historia Cieszyna sięga co najmniej VIII wieku naszej ery. Zaś sama Góra Zamkowa zamieszkana była w czasach jeszcze bardziej zamierzchłych. Przy niej rozwinęła się średniowieczna, przedlokacyjna osada. Samo zaś miasto lokacyjne powstało w XIII wieku. Stało się to pomiędzy latami 1217 a 1223. Rynek tego miasta nie znajdował się w miejscu dzisiejszego, a tam, gdzie teraz Stary Targ, który skądinąd zawdzięcza nazwę właśnie dawnemu rynkowi miasta. W późnym średniowieczu, z końcem XV wieku rynek miejski został przeniesiony i od roku 1496 funkcjonuje w obecnym miejscu.

Ten właśnie główny plac późnośredniowiecznego i nowożytnego Cieszyna badają w 2022 roku archeologowie. Co odnaleźli?

Czy to jest dawny ratusz?

Być może odkryli nawet fundamenty dawnego ratusza i przylegających do niego pomieszczeń rzemieślniczych czy kupieckich. Można tak zinterpretować odsłonięte przez badaczy pośrodku rynku kilkunastometrowe fragmenty fundamentów dużych obiektów kamiennych. Prócz kamienia znaleziono też drewniane belki. Na tyle duże i dobrze zachowane, że dendrochronologia umożliwi dokładne ustalenie daty ścięcia drzew, z których je wykonano.

Jak szlifowano cieszyński bruk

Naturalnie, archeologowie natknęli się też na pierwotny bruk, ułożony - jak można sądzić - na przełomie XV i XVI wieku. Co można wyczytać z ułożonych kamieni? A na przykład to, które trasy przebiegające przez rynek były najważniejsze i najbardziej uczęszczane. Kamienie wzdłuż ich przebiegu zostały szczególnie wyszlifowane przez koła intensywnie przejeżdżające nimi wozy. Tak stało się na odcinku pomiędzy Wyższą Bramą a ulicą Głęboką. Nie koniec na tym. Kamienie brukowe tworzyły też znakomite (dzisiejszego punktu widzenia) skrytki, w których zachowały się do naszych czasów rozmaite drobne przedmioty, upuszczone i zgubione przez dawnych przechodniów czy podróżnych. Dostawszy się w szpary między kamieniami, przetrwały tam przez wieki. Na cieszyńskim rynku odnaleziono wiele przedmiotów metalowych. Są wśród nich monety, na pewno z XV i XVI wieku, a być może i inne. A także ostrogi, podkowy i kłódki. Inne znaleziska to pozostałości skóry z elementów stroju. Są też szczątki XV-wiecznych kafli ceramicznych. Zaś najbardziej oryginalnym znaleziskiem ceramiki jest figurka Maryi z Jezusem. Jak można sądzić - późnośredniowieczna.

(na podstawie wywiadu dla Zwrot.cz, udzielonego przez Zofię Jagosz-Zarzycką, archeolog z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie)

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon