Cieszyn. Prastare miasto, które opływa czas. Jest jak Akwizgran czy Trewir

Cieszyn to prastolica Śląska. Taki nasz śląski Akwizgran czy Trewir, Gniezno albo Winchester. Niegdysiejszy ośrodek dawno przeminionej władzy, emanujący teraz spokojem i nieuchwytną, tajemniczą aurą ponadczasowości.

Cieszyn dużo w swej historii widział. Położenie geograficzne miasta było błogosławieństwem, a bywało przekleństwem. Celtowie, Germanie, Rzymianie nawet, zapuszczający się w te strony z kupieckimi karawanami. I wreszcie Słowianie - jedni jako gospodarze, jedni jako najeźdźcy. Ktoś spalił gród w Chotěbuz Podoborze, ktoś wystawił inny i tam, na Górze Zamkowej zamieszkał.

Cieszyn - dawne serce Górnego Śląska

Nie darmo w XII wieku, gdy Mieszko Plątonogi dobił się wreszcie samodzielnego śląskiego księstwa (dając tym początek politycznemu rozdziałowi Śląska Górnego od Dolnego), ośrodkami jego władzy stały się Racibórz i właśnie Cieszyn. Cieszyn zatem już w tym czasie musiał być uważany za gród na tych terenach znaczący, może i wybitny. Cieszyn był górośląską metropolią jeszcze wtedy, gdy w puszczy nad Rawą i Brynicą wyły wilki. Musiały upłynąć stulecia, nim serce Górnego Śląska przeniosło się daleko na północ. A tymczasem Cieszyn zdążył nabrać szyku, elegancji i niepospolitego piękna, właściwego miastom o wielowiekowym rodowodzie i kulturze.

I takim jest Cieszyn do dziś. Wydaje się nam, że jego subtelną atmosferę tego niezwykłego miasta udało się uchwycić na tych - w oryginale czarno-białych, ale przez nas pokolorowanych fotografiach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Archiwalne zdjęcia Rybnika przed II wojną światową

Rybnik przed II wojną światową na kolorowych zdjęciach

Katowice 150 lat temu i dziś

Katowice 150 lat temu i dziś. Archiwalne i aktualne zdjęcia

Bytom ulica Dworcowa

Bytomska Dworcowa dziś u kresu wielkiego remontu. A kiedyś?

Śląskie i Zagłębiowskie synagogi

Śląskie i zagłębiowskie synagogi na archiwalnych zdjęciach

Stadion Śląski za dawnych lat

Stadion Śląski otwarto 22 lipca. Zobacz archiwalne zdjęcia

Ustroń sprzed lat w kolorze 01

Brama w Beskidy. Kolorowane zdjęcia dawnego Ustronia

Początki WPKiW

Zanim powstał Park Śląski. Krajobraz księżycowy