Wylatujecie na wakacje? Uważajcie na lotnisku, bo pozostawiony bagaż, dokument tożsamości, a nawet... powerbank mogą oznaczać kłopoty

Wakacyjny sezon w pełni, ruch na lotniskach jest ogromny. Pasażerom towarzyszą emocje, pośpiech, a często i stres związany z samym lotem. Trzeba przy tym uważać, aby wakacyjna przygoda nie zakończyła się już na nieudanej odprawie. Zobaczcie zatem, jakich błędów należy się wystrzegać przed odlotem na wakacje.

Piotr Adamczyk (KTW)
Lotnisko w Pyrzowicach

Po pierwsze: powinniśmy mieć przy sobie ważny dokument tożsamości, który – co bardzo ważne – nie jest w żaden sposób uszkodzony. – Czasem mamy do czynienia z pasażerami, którzy chcą wyjechać na wakacje z nieważnym dokumentem tożsamości, czyli dowodem osobistym albo paszportem – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. – Nie sprawdzili, że ich dokument stracił ważność, zapomnieli… Zdarzyło się, że małżeństwo nie poleciało na wakacje. Potrzebny jest też dokument dla dziecka – podkreśla.

Bez ważnego dokumentu tożsamości nie można przejść odprawy. – Agent obsługi naziemnej nie może przepuścić takiej osoby, bo sam mógłby zostać ukarany – podkreśla Piotr Adamczyk. – Bardzo ważne jest też to, aby dokument nie był uszkodzony czy zniszczony. Zdarzają się poprzecierane dowody, a nawet połamane.

Mandat za bagaż bez opieki

Ważne jest też, aby na lotnisku być odpowiednio wcześniej. Na lotnisku w Pyrzowicach stanowiska bagażowe otwierane są dwie godziny przed odlotem, natomiast stanowisko odprawy zamykane jest 40 minut przed odlotem.

– Mamy szczyt czarterowego sezonu letniego, kolejki są ogromne i to na lotniskach w całej Europie – mówi rzecznik Katowice Airport. – Dlatego warto przyjechać na tyle wcześniej, żeby zdążyć z odprawą.

W Pyrzowicach, jeszcze przed pandemią, notowano rocznie od 30 do 40 interwencji związanych z bagażem. – Nie można zostawiać bagażu w terminalu – przestrzega Piotr Adamczyk. – Rozumiem, że emocje związane z wylotem, wakacjami są duże, ale pozostawiony bez opieki bagaż oznacza, ze względów bezpieczeństwa, przerwanie odprawy nawet na kilkadziesiąt minut.

I jeszcze jedno. Za pozostawienie na lotnisku bagażu bez opieki grozi mandat do 500 złotych. Warto o tym pamiętać.

Powerbank do utylizacji?

Na wakacje zabieramy ze sobą sprzęt elektroniczny. Nie tylko smartfony czy tablety, ale także aparaty i kamery. A do tego – powerbanki, które stały się już niezbędnym elementem naszego „wyposażenia”. Ale uwaga – linie lotnicze mają swoje ograniczenia dotyczące ich pojemności. Co więcej, można je przewozić tylko w bagażu podręcznym.

Przed wylotem na wakacje warto więc sprawdzić, jaką pojemność powerbanków dopuszcza przewoźnik, z którego usług korzystamy. Czasem jest to 20 000 mAh, ale często graniczną wartością jest 27 000 mAh. – Powerbank nie może być przewożony w bagażu rejestrowanym, tylko w podręcznym – mówi Piotr Adamczyk. – Jeśli się zapomnimy i włożymy go bagażu rejestrowanego, zostanie on skonfiskowany, a potem komisyjnie zniszczony.

Piotr Adamczyk przypomina też, że odprawy może nie przejść pasażer będący pod wpływem alkoholu. – Rozumiem, że może włączyć się już „tryb wakacyjny”, że oczekiwanie na odlot może się dłużyć, ale lotnisko ma prawo nie wpuścić takiego pasażera na pokład samolotu.

Maseczki wciąż potrzebne

Nie ma sygnałów, żeby na nasze lotniska wróciły obostrzenia związane z Covidem – uspokaja rzecznik Katowice Airport. Ale… Warto mieć przy sobie maseczkę. O ile na lotniskach nie trzeba ich nosić, o tyle część przewoźników wymaga noszenia ich w samolocie.

Dreamliner PLL LOT

Może Cię zainteresować:

Ogłoszono nowe, dalekodystansowe kierunki wakacyjne z lotniska w Pyrzowicach. Obsłuży je należący do PLL LOT Dreamliner

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/05/2022

Koszenie trawy w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Bezpieczeństwo na lotnisku? Tak. Dbają o to sokoły, gazowe armatki hukowe i… odpowiednie koszenie trawy

Autor: Grzegorz Lisiecki

28/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Konferencja ekologiczna kalety 2023

Kalety zapraszają na kolejne spotkanie ekologiczne

Nasadzenia w Tychach

Drzewka na narodziny dziecka w Tychach po raz drugi

Świętochłowice Jarmark Bożonarodzeniowy

Jarmark Bożonarodzeniowy w Świętochłowicach

Jarmark Katowice

Za tydzień rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy

Rower wodny

Nowa atrakcja turystyczna w Bytomiu. Rowerkiem po stawie

Tnmk 21062019 radoslaw kazmierczak dron 0294 1

Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy 22-24 lipca

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka