Wystawa ,,Wojny nigdy dość!" w Muzeum Śląskim w Katowicach. ,,To wynik buntu i niezgody na zabawę ludzkim losem"

W piątek 23 lutego 2024 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się wernisaż wystawy ,,Wojny nigdy dość!". To szczególnie aktualny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. - To wynik buntu i niezgody na odwieczną i trwającą do dzisiaj zabawę ludzkim losem - mówi jedna z kuratorek wystawy Katarzyna Kościelny.

,,Wojny nigdy dość!" - Wystawa w Muzeum Śląskim

- Wojny są bezsprzeczną tragedią, a jednak nieustannie wybuchają i na świecie jest coraz mniej miejsc, które nie płoną. Zwykły człowiek nie rozumie wojen, nie widzi w nich interesu. No bo kto zyskuje na śmierci człowieka i cierpieniu dziecka, na miastach zrównanych z ziemią, na skażeniu ekologicznym, na ruchu uchodźczym, który wywołuje kryzysy ekonomiczne i wzbudza nienawistne nastroje społeczne? - mówi Magdalena Łuków vel Broniszewska.

,,Wojny nigdy dość!" to wystawa przygotowana przez Dział Plastyki Nieprofesjonalnej Muzeum Śląskiego w Katowicach. W kontekście trwającej od dwóch lat wojny Rosji z Ukrainą oraz zaognionego w ostatnim czasie konfliktu w Strefie Gazy, stanowi szczególnie aktualny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. Kuratorki wystawy - Sonia Wilk, Magdalena Łuków vel Broniszewska i Katarzyna Kościelny wyrażają sprzeciw wobec agresji, ukazując prace artystów, którzy na przemoc wojenną odpowiedzieli sztuką.

Oddać głos ofiarom wojen

Wystawa ma oddać głos pozostającym ,,po drugiej stronie barykady" ofiarom wojen i konfliktów zbrojnych. Ma skonfrontować odbiorcę z pytaniem ,,po co są wojny na świecie?", starając się zrozumieć dlaczego wojny mają swoich entuzjastów, upatrujących w zabawie ludzkim losem ,,narzędzia sprawiedliwości". - Dzieło (obraz, grafika, rzeźba) nierzadko staje się pozawerbalnym przekazem o własnych doświadczeniach, innym razem to wyraz solidarności z ofiarami. Manifestacja uczuć i poglądów poprzez akt twórczy to swoiste katharsis, umożliwiające rozładowanie silnych emocji - mówi Sonia Wilk.

- „Wojna kiedyś się skończy” – słowa te wypowiedziała ukraińska artystka, podsumowując naszą rozmowę dotyczącą inwazji Rosji na Ukrainę. W tym samym czasie świat obiegła informacja o zaognieniu konfliktu między Izraelem a Palestyną. Nie zdążyliśmy usłyszeć końca jednej dramatycznej opowieści, a już kolejna powoli zaczyna zapisywać się na kartach historii. Dochodzimy do jednej konkluzji – człowiekowi wciąż mało. Nigdy dość władzy, ziemi, pieniędzy. Nigdy dość bólu, cierpienia i śmierci… Wojny nigdy dość! - tłumaczy ideę oraz tytuł wystawy Katarzyna Kościelny.

Wystawę można oglądać od piątku 23 lutego do niedzieli 13 października 2024 r. Organizatorzy zapraszają na wydarzenia towarzyszące, czyli oprowadzanie kuratorskie po wystawie:

  • 15 III, godz. 17:30
  • 19 IV, godz. 17:30
  • 17 V, godz. 17:30
  • 21 VI, godz. 17:30
  • 13 IX, godz. 17:30
  • 11 X, godz. 17:30
Nagrody w dziedzinie kultury w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury już przyznane. Wyróżniono czterech laureatów

Autor: Urszula Gołkowska

26/02/2024

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii l Ô Çóskiej fot Karol Fatyga 2

Może Cię zainteresować:

Fryderyki 2024: Śląscy muzycy z nominacjami do nagród w muzyce poważnej. Trzy szanse na album roku

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/02/2024

Rzezby beksinski w zabrzu wystawa kopalnia guido 7

Może Cię zainteresować:

Beksiński ,,schodzi do podziemia". Wystawa ,,Rzeźba-Beksiński w Zabrzu" w zabytkowej Kopalni Guido

Autor: Szymon Karpe

15/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon