Wystawa „Na słodkim szlaku Cieszyna” z okazji 100-lecia fabryki OLZA, gdzie do dziś są produkowane m.in. wafelki Prince Polo

Wystawa „Na słodkim szlaku Cieszyna” prezentuje ponad 140 eksponatów – opakowania i etykiety, które zdobiły produkty wytwarzane w cieszyńskim zakładzie w ciągu ostatnich 100 lat. Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie do 20 czerwca 2024 r.

Z okazji 100-lecia istnienia należącej do Mondelez Polska fabryki „OLZA” w Cieszynie, dla mieszkańców miasta oraz miłośników designu i historii przemysłu, w Muzeum Drukarstwa powstała wystawa „Na słodkim szlaku Cieszyna”. Prezentuje ona ponad 140 eksponatów – opakowania i etykiety, które zdobiły produkty, wytwarzane w cieszyńskim zakładzie w ciągu ostatnich 100 lat.

Wystawa o historii wafelka Prince Polo, ale i o przemianach w Polsce

Wystawa przenosi odwiedzających w sentymentalną podróż przez dekady, prezentując ewolucję opakowań słynnego wafla Prince Polo. W kolekcji nie zabrakło także opakowań innych produktów wytwarzanych w fabryce, które zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ekspozycja zawiera unikalne opakowania z okresu powojennego, w tym edycje limitowane, okolicznościowe, czy opakowania przeznaczone na eksport np. do krajów arabskich.

Na wystawie można zobaczyć niemal 140 eksponatów, które zmieniały się, dostosowując się do wymagań konsumentów i trendów graficznych.

- Wystawa, na przykładzie opakowań Prince Polo, ukazuje różnorodne style i techniki wzornictwa oraz charakterystyczne cechy procesów drukarskich używanych na przestrzeni lat - mówi Jarosław Temkin-Gołaszewski, Kierownik Ekspozycji Drukarstwa. Rozpoczynając od druków typograficznych i litografii, przechodząc przez fotolitografię, wczesny offset, aż po dzisiejsze opakowania drukowane fleksograficznie na folii - wylicza.

- Opakowanie Prince Polo, ewoluowało przez niemal 70 lat - mówi Lucyna Probst, kierowniczka Fabryki „OLZA” w Cieszynie, Mondelez Polska. - Warto więc podczas wystawy zwrócić uwagę na to jak historia opakowania wpłynęła na jego obecny kształt i z jakich inspiracji czerpali projektanci przez dziesięciolecia. Ta wystawa to nie tylko historia wafelka i jego opakowania, ale także historia zmieniającej się Polski, technologii i gustów konsumentów. Dla wielu z nas będzie to także sentymentalna podróż do lat dzieciństwa i młodości, bo Prince Polo jest kultowym wafelkiem dla wielu pokoleń Polaków - dodaje.

Informacje praktyczne

Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Urszula Bracka. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20 czerwca 2024 roku. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie (ul. Głęboka 50) jest otwarte codziennie, od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-15, w soboty od 14 do 20, a w niedzielę od 11 do 18.

Bilety:

  • bilet wstępu na ekspozycję: 15 zł/osoba
  • bilet rodzinny - wstęp na ekspozycję: 50 zł (2 dorosłych + 2 dzieci) + 0,01 zł każda kolejna osoba
  • bilet pakietowy (zwiedzanie + warsztaty graficzne): 35 zł/osoba
  • bilet pakietowy (zwiedzanie + warsztaty introligatorskie): 35 zł/osoba

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Mural prince polo cieszyn

Może Cię zainteresować:

Fabryka Prince Polo w Cieszynie będzie obchodzić 100-lecie działalności. Z tej okazji powstał wielki mural na ścianie zakładu

Autor: Katarzyna Pachelska

02/11/2023

Cieszyn 2023

Może Cię zainteresować:

Dlaczego kochamy Cieszyn? Za różowego jelonka, bulwary Olzy, starą rotundę, kanapki ze śledziem, Prince Polo i dyskretny urok CK Monarchii

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2023

Polichromia odkrycie kosciol brenna 6

Może Cię zainteresować:

Niezwykłe odkrycie w zabytkowym kościele w Brennej. Za ołtarzem była schowana ponad 200-letnia polichromia. ,,To ogromna niespodzianka"

Autor: Szymon Karpe

25/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon