Dlaczego kochamy Cieszyn? Za różowego jelonka, bulwary Olzy, starą rotundę, kanapki ze śledziem, Prince Polo i dyskretny urok CK Monarchii

Miasto na ludzką miarę - tak w jednym zdaniu można by podsumować Cieszyn. Ale to nie wyczerpuje bogactwa tego miasteczka na południu województwa śląskiego, graniczącego z Czeskim Cieszynem. A jak wygląda Cieszyn z góry - zobaczcie na zdjęciach z drona, które wykonał Tymoteusz Staniek. To co, Majówka w Cieszynie?

Co takiego ma w sobie Cieszyn, że jest tak lubiany przez turystów z pozostałej części Śląska?

Dlaczego tak kochamy Cieszyn?

Ma urok małego miasteczka o średniowiecznym założeniu, podobnie jak Pszczyna, Mikołów czy Tarnowskie Góry. Ale Cieszyn jest szczególny też z innych powodów. Otacza nas dyskretnym urokiem Monarchii Austro-Węgierskiej, tak innym od pruskiego, który dominował na pozostałym Śląsku. Zachwyca wcale nie tak małą rzeką Olzą i jej bulwarami, które odżyły dzięki nowoczesnym ławkom w kształcie koła i innym elementom.

Można wejść na Wzgórze Zamkowe i podziwiać okolicę, w tym Czeski Cieszyn i Beskidy; można wyciągnąć 20-złotowy banknot i porównać, czy cieszyńska rotunda romańska z XI wieku wygląda tak samo. Za różowego jelonka, który stoi przy Zamku Cieszyn, śląskiej stolicy designu. Przyjemnie przejść się Szlakiem Kwitnących Magnolii czy bulwarami Olzy. Miło zjeść coś w knajpkach Cieszyńskiej Wenecji. No a na śniadanie zapodać sobie słynną cieszyńską kanapkę ze śledziem, a na deser - Prince Polo.

Niestety na razie nici z przechadzki po XV-wiecznym Rynku, bo jest w remoncie.

Warto rozważyć Cieszyn na Majówkę, zwłaszcza że odbywa się wtedy (od 29 kwietnia do 3 maja) festiwal filmowy Kino na Granicy, a w jego ramach różne ciekawe wydarzenia, nie tylko projekcje filmowe w kinach. Więcej: www.kinonagranicy.pl

Cieszyn - górnośląska metropolia dawnych czasów

Cieszyn jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Bywali tu Celtowie, Germanie, a nawet Rzymianie. I wreszcie Słowianie - jedni jako gospodarze, jedni jako najeźdźcy.

Nie darmo w XII wieku, gdy Mieszko Plątonogi dorobił się wreszcie samodzielnego śląskiego księstwa (dając tym początek politycznemu rozdziałowi Śląska Górnego od Dolnego), ośrodkami jego władzy stały się Racibórz i właśnie Cieszyn. Cieszyn zatem już w tym czasie musiał być uważany za gród na tych terenach znaczący, może i wybitny. Cieszyn był górnośląską metropolią jeszcze wtedy, gdy w puszczy nad Rawą i Brynicą wyły wilki. Musiały upłynąć stulecia, nim serce Górnego Śląska przeniosło się daleko na północ. A tymczasem Cieszyn zdążył nabrać szyku, elegancji i niepospolitego piękna, właściwego miastom o wielowiekowym rodowodzie i kulturze.

Dodajmy, że do początku lat 40. XVIII wieku w ręku Habsburgów znajdował się cały Śląsk. Utracili go jednak w wyniku wojen śląskich z królem Prus Fryderykiem Wielkim. Zawarte traktaty pokojowe z Prusami pozostawiły Austrii jedynie Śląsk Opawski i właśnie Śląsk Cieszyński. Prowincja na peryferiach państwa była biedna i zacofana w porównaniu z jego centrum, jednak z czasem odkryto i doceniono naturalne bogactwo, jakie kryła jej ziemia. Bogactwem tym był węgiel kamienny. W XIX wieku powstało Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie. W XX wieku stało się ono łakomym kąskiem dla dwóch młodych państw - Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czechosłowackiej.

Po rozpadzie monarchii habsburskiej w wyniku I wojny światowej Polska i Czechy podjęły rywalizację - z walką zbrojną włącznie - o Śląsk Cieszyński. W 1920 roku Rada Ambasadorów (czyli przedstawiciele zwycięskich mocarstw) postanowili podzielić sporne terytorium. Granicę polsko-czeską wytyczono mniej więcej wzdłuż linii rzeki Olzy, toteż w Polsce tę część Śląska Cieszyńskiego, która przypadła Czechosłowacji, nazywano Zaolziem. W roku 1938 zostało ono przyłączone do II RP - jak się miało okazać, na krótko. Po II wojnie światowej przywrócono granicę z 1920 roku.

Dworzec w Cieszynie przed i po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Dworcem Roku 2022 została stacja PKP w Cieszynie. Wygraliśmy ten konkurs po raz trzeci w ciągu 5 lat

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Cieszyn Wzgórze Zamkowe Wieża Piastowska

Może Cię zainteresować:

Śląsk Cieszyński. Górnośląska kolebka i ustronie. Tędy prowadził kiedyś szlak handlowy z Imperium Rzymskiego

Autor: Tomasz Borówka

05/11/2022

Brama wszystkich bram w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Skąd Niemcy wzięli kamień do budowy Bramy Brandenburskiej? Wycieczka po wszystkich bramach Górnego Śląska

Autor: Marcin Nowak

16/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Rezerwat Łężczok

W Łężczoku już bezpiecznie. Od dziś rezerwat znów otwarty

Czeski Cieszyn

Nowe miasto nad Olzą. Stworzyli je politycy

Park kulturowy pszczyna stare miasto

Chroniony status dla serca Pszczyny na ostatniej prostej

Katowice zima styczeń 2023 11

Katowice pod świeżym puchem. Biel, cegła i czarne kubiki

Stacja Cieszyn

Dwie wieści od kolejarzy. Niestety dobra jest tylko jedna

Tarnowskie Góry Nakło-Chechło droga rowerowa

Droga rowerowa z Tarnowskich Gór nad zalew Nakło-Chechło?

Park Miejski w Tarnowskich Górach

Zgubiliśmy się w tarnogórskim Parku Miejskim. Było warto!