Dzisiaj w Warszawie uczestniczki spotkania uroczyście odsłonią tablicę poświęconą Krystynie Bochenek

Dziś zakończenie jubileuszowego, XXV Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który zorganizowano w Warszawie. W Senacie RP odsłonięta zostanie tablica poświęcona Krystynie Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

FB/ Maria Zawała
XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn zorganizowano w Warszawie

Przypomnijmy, że to właśnie Krystyna Bochenek była inicjatorką spotkań Krystyn. Zaczęło się 13 marca 1998 roku, w Filharmonii Śląskiej, gdzie Krystyna Bochenek – wówczas dziennikarka Polskiego Radia Katowice, a potem wicemarszałek Senatu – promowała swoją książkę, będącą efektem wakacyjnych rozmów ze znanymi Krystynami, między innymi z Krystyną Jandą. Od tego czasu spotkania Krystyn odbywają się rokrocznie w różnych miastach Polski. W tym czasie, z powodu itp. pandemii koronawirusa, tylko jeden zjazd został odwołany – w 2020 roku. Z kolei spotkanie w 2021 roku odbyło się online.

W tym roku Krystyny spotkały się w Warszawie. Zjazd odbywa się pod hasłem: „Krystyna: Imię, które łączy. Kobiety przeciwko wojnie”. Na sobotę zaplanowano oglądanie spektaklu „Wieczór Trzech Króli”, na niedzielę – w dniu imienin – uczestnictwo w mszy świętej w intencji wszystkich Krystyn sprawowanej przez ks. kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela. W planach było także zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Królewskiego i Muzeum warszawy, a także – manifestacja przeciw wojnie na Ukrainie. I właśnie w geście solidarności z ukraińskimi kobietami Krystyny założyły niebieskie kapelusze i żółte szaliki.

Z kolei na niedzielne, wieczorne spotkanie zaplanowano premierę filmu „Krystyna: Imię, które łączy” Marii Zawały i Karola Gruszki. W filmie swojego głosu użyczyła Krystyna Czubówna. Dzisiaj, nim XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn zostanie oficjalnie zakończony, dojdzie do uroczystego odsłonięcia w Senacie RP tablicy pamiątkowej poświęconej wicemarszałek Senatu śp. Krystynie Bochenek.

XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn odbędzie się w Warszawie

Może Cię zainteresować:

Rozpoczyna się jubileuszowy, XXV Ogólnopolski Zjazd Krystyn. W planach – uroczyste odsłonięcie w Senacie RP tablicy pamiątkowej poświęconej Krystynie Bochenek

Autor: Redakcja

12/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Zjazd Krystyn 2022

Portret Krystyny Bochenek odsłonięto w Senacie RP

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców