Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie i bardzo dobrze! Co za tym idzie, coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych rozwiązań w swoich domach. Dobrym przykładem są instalacje fotowoltaiczne. Takie rozwiązania pozwalają wyprodukować prąd na własny użytek, dzięki energii pozyskanej ze słońca. Naturalnie nasuwa się pytanie, z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? Szczegóły poniżej.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

O modułach fotowoltaicznych słów kilka…

Podstawowym, a zarazem najważniejszym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej są oczywiście moduły fotowoltaiczne, potocznie nazywane panelami. Okazuje się, że składają się one z wielu ogniw fotowoltaicznych umieszczonych w ramie, między szybami ze szkła hartowanego. Ich rola w całej instalacji jest niezwykle istotna. Dlaczego? Cóż, to właśnie ogniwa przekształcają energię słoneczną w elektryczną (tj. prąd stały DC). Co więcej, aby móc ją odpowiednio spożytkować, należy ją przekształcić w prąd przemienny (AC). Do takiej „zamiany” potrzebny jest kolejny element instalacji fotowoltaicznej – falownik.

- Wybór modułów fotowoltaicznych to wcale nie takie proste zadanie, jakby się mogło wydawać. Wiele osób kieruje się ceną, a to spory błąd. Niestety, cena nie zawsze idzie w parze z jakością wykonania. Zatem na co należy zwrócić uwagę? Cóż, w pierwszej kolejności warto sprawdzić odporność paneli fotowoltaicznych na temperatury, czyli ich potencjalną wydajność wobec możliwych wzrostów i spadków. Oczywiście warto również zaznajomić się z ich parametrami, zwłaszcza gwarancją na uzyski mocy w perspektywie 10-20 lat. – podkreśla Marek Kasprzyński, OPAL Power

Bez falownika się nie obejdzie

Zgadza się! Falownik to kolejny ważny element, bez którego nie mogłaby się obejść żadna instalacja fotowoltaiczna. Jego główna rola sprowadza się do przekształcania prądu stałego na zmienny 230 V, o częstotliwości 50 Hz. I tak rodzi się pytanie, czym kierować się przy wyborze falownika? To proste! Rodzajem instalacji. Tym samym wyróżniamy falowniki:

  • sieciowe (on-grid),
  • niewspółpracujące z siecią (off-grid),
  • jednofazowe,
  • trójfazowe,
  • zewnętrzne,
  • wewnętrzne,
  • centralne,
  • łańcuchowe,
  • sieciowe,
  • wyspowe,

a także mikroinwertory. Warto podkreślić, że to właśnie one zastępują optymalizatory, ponieważ są osobno podpinane do każdego modułu fotowoltaicznego. W efekcie każdy panel będzie w stanie pozyskiwać energię, bez udziału innych elementów instalacji.

- Optymalizator może mieć znaczny wpływ na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej, ale nie jest jej podstawowym elementem. Optymalizatory sprawdzą się w sytuacji, gdy jeden z modułów jest częściowo zacieniony. Wówczas optymalizator obciąża dany moduł fotowoltaiczny, aby uzyskał on największą moc wyjściową, bez względu na energię generowaną przez pozostałe panele w szeregu. Właśnie z tego powodu, warto wcześniej zastanowić się, gdzie ostatecznie znajdą się panele. Tak aby potencjalne zacienienia, nie zakłócały ich pracy. Oczywiście wybór poszczególnych elementów instalacji FV jest kluczowy, ponieważ to one mają wpływ na sprawność, a zarazem wydajność całej instalacji. – zaznacza Wioleta Białoszewska, OPAL Power

Instalacja fotowoltaiczna – z czego się jeszcze składa?

Dobre pytanie. Moduły fotowoltaiczne oraz falownik to najważniejsze elementy każdej instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście, aby pracowały na pełnych obrotach niezbędny jest odpowiedni system montażowy, który pozwali na ich przymocowanie do dachu nieruchomości lub gruntu. Wybór stelaża nie może być przypadkowy, ponieważ musi być on idealne dopasowany do kształtu dachu, jego pokrycia i ewentualnych krzywizn. Dodatkowo musi on być odporny na korozję. Co jeszcze wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej? A no, ograniczniki przepięć, wyłączniki nadprądowe, zabezpieczenia nadprądowe (tzn. bezpieczniki) i przepięciowe, a także właściwe okablowanie zestawu fotowoltaicznego.

Oczywiście instalację fotowoltaiczną można uzupełnić o magazyn energii czy pompę ciepła. Może i nie są to niezbędne elementy instalacji fotowoltaicznej, ale mogą one sprawić, że dane gospodarstwo stanie się niezależne energetycznie, a ewentualnie nadwyżki prądu będzie mogło sprzedawać.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon