Z kamerą wśród zwierząt w Mikołowie. Bociany mają specjalny profil na Facebooku

Pamiętacie kultowy program "Z kamerą wśród zwierząt"? Nie trzeba przeszukiwać archiwów TVP. Online można oglądać m.in. bociany z Mikołowa, a całą dobę dostępny jest podgląd bocianiego gniazda w Świerklańcu.

Bociany w mikołowie

"Z kamerą wśród zwierząt" to kultowy program, który Telewizja Polska nadawała przez ponad 30 lat. Szczyt popularności osiągnął w latach 80. XX wieku. Prowadziło go małżeństwo - Antoni i Hanna Gucwińscy, którzy na kierowniczych stanowiskach pracowali we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. W sumie powstało 750 odcinków, gdzie pokazywali i opowiadali o życiu zwierząt.

Dziś nie trzeba przeszukiwać archiwów TVP, aby zobaczyć, jak żyją zwierzęta. Online można śledzić m.in. żubry w Puszczy Białowieskiej, a także bociany w Mikołowie. W tym roku pierwszy przyleciał do gniazda 24 marca. Drugi sześć dni później. Choć zwiastowały wiosnę, to zaskoczył je śnieg. Dały sobie jednak radę, a z czasem pojawiło się pięć jajek, z których dotąd wykluło się troje piskląt.

Bociany w gęsto zaludnionej i zabudowanej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to niezbyt częsty widok. Te z Mikołowa można oglądać na żywo przy ul. Podleskiej, niedaleko Kopalni Doświadczalnej "Barbara", przy przystanku autobusowym "Kopalnia Barbara" lub na Facebooku Bociany Mikołów (TUTAJ).

Specjalną stronę internetową mają za to bociany ze Świerklańca (pow. tarnogórski), których gniazdo można oglądać przez całą dobę (TUTAJ). Gmina zorganizowała nawet konkurs na ich imiona, a dzięki strażakom zamontowano niedawno nową kamerę.

Rafał Jedwabny

Może Cię zainteresować:

Rafał Jedwabny: Nie wybudujemy tylu elektrowni atomowych, choćby i Daniel Obajtek marzył o tysiącu

Autor: Patryk Osadnik

24/05/2023

Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Onkologii dziecięcej w Chorzowie grozi zawieszenie. Na oddziale brakuje lekarzy

Autor: Patryk Osadnik

23/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon