Rafał Jedwabny: Nie wybudujemy tylu elektrowni atomowych, choćby i Daniel Obajtek marzył o tysiącu

Do 2049 roku wyłączymy mnóstwo kopalń z eksploatacji i nie będziemy mieli czym zabezpieczyć energetyki w Polsce. Nie przestawimy się na fotowoltaikę i wiatraki, proszę nie wierzyć w tej bajki. Nie wybudujemy tylu elektrowni atomowych, choćby i Daniel Obajtek marzył o tysiącu. Nawet te, które powstaną, nie zabezpieczą rosnącego zapotrzebowania energetycznego. Nie chcemy skończyć jak Niemcy, którzy w amoku zrezygnowali z węgla i atomu, a teraz sprowadzają energię z sąsiednich krajów, wyprodukowaną z… węgla i atomu - powiedział Rafał Jedwabny z Sierpnia 80. w Radiu Piekary.

Sierpień 80.
Rafał Jedwabny

Ogłoszono konkurs na nowe władze Polskiej Grupy Górniczej. Ekspert ds. górnictwa Jerzy Markowski przewiduje jednak, że Tomasz Rogala pozostanie na stanowisku prezesa, a cała procedura to tylko fikcyjna formalność.

- Czy jest dobry? Na pewno poznał spółkę, w której jest od wielu lat. Myślę, że dobrze orientuje się w sprawach górniczych, aby nią kierować, choć tak naprawdę wszystko jest sterowane z Ministerstwa Aktywów Państwowych, a prezes tylko wykonuje zadania (…) Wielokrotnie się ścieraliśmy i to ostro, ale uważam, że nic złego by się nie stało, gdyby został - ocenił Rafał Jedwabny z Sierpnia 80. w Radiu Piekary.

Jego zdaniem władze PGG nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Wszystko zależy od polityki rządu Zjednoczonej Prawicy względem górnictwa, a ta zmierza do dalszego ograniczania wydobycia i wygaszania kopalń.

- Realizujemy zapisy umowy społecznej, ale tylko w tej mniej przyjemnej części - schodzimy z wydobycia, schodzimy z zatrudnienia, nie ma inwestycji w nowe źródła energii z węgla, które są tam zapisane - podkreślił Rafał Jedwabny.

Sierpień 80. do rozmów usiądzie nawet z Donaldem Tuskiem

Choć Unia Europejska nie notyfikowała jeszcze umowy społecznej dla górnictwa, to jej zapisy są w Polsce częściowo realizowane. Niedawno w Katowicach swój sprzeciw wobec tego wyraził Zbigniew Ziobro: - Umowa społeczna w swoim zasadniczym kształcie, związana z likwidacją górnictwa, dla nas jest nieakceptowalna - powiedział.

Formalnie Suwerenna Polska, której liderem jest Zbigniew Ziobro, nie ma żadnego wpływu na górnictwo. Mimo to, jej politycy często zabierają głos w sprawach branży. Stoją po jednej stronie ze związkowcami z Sierpnia 80., krytykując przy tym swojego koalicjanta - Prawo i Sprawiedliwość.

- Do 2049 roku wyłączymy mnóstwo kopalń z eksploatacji i nie będziemy mieli czym zabezpieczyć energetyki w Polsce. Nie przestawimy się na fotowoltaikę i wiatraki, proszę nie wierzyć w tej bajki. Nie wybudujemy tylu elektrowni atomowych, choćby i Daniel Obajtek marzył o tysiącu. Nawet te, które powstaną, nie zabezpieczą rosnącego zapotrzebowania energetycznego. Nie chcemy skończyć jak Niemcy, którzy w amoku zrezygnowali z węgla i atomu, a teraz sprowadzają energię z sąsiednich krajów, wyprodukowaną z… węgla i atomu - powiedział Rafał Jedwabny w Radiu Piekary.

Co ciekawe, Suwerenna Polska uchodzi za skrajnie prawicowe skrzydło Zjednoczonej Prawicy, a Sierpień 80. to związek o tradycjach lewicowych.

- Nie jestem członkiem Suwerennej Polski i pewnie nie będę głosował na Suwerenną Polskę, tak jak nigdy nie głosowałem na Prawo i Sprawiedliwość. Światopoglądowo jest nam do siebie bardzo daleko, ale mamy wspólne cele jeśli chodzi o górnictwo i to może i dobrze (…) Powinniśmy się w tych ważnych sprawach dogadywać. Gdyby nasi politycy nie patrzyli tak wąsko, że są lewicowi, centrowi lub prawicowi, gdyby były cele, przy których się jednoczą, to bylibyśmy w innym miejscu - podkreślił Rafał Jedwabny.

Jak dodał, w sprawach górnictwa mógłby usiąść do rozmów nawet z Donaldem Tuskiem, który „doprowadził górnictwo na skraj bankructwa”. Liczy na to, choć szanse są marne, że Suwerennej Polsce uda się w jakimś stopniu wpłynąć na politykę Zjednoczonej Prawicy wobec górnictwa.

Jerzy Markowski

Może Cię zainteresować:

Będzie nowy prezes PGG? Markowski: "Będzie ten sam i dobrze. Konkursy w takich spółkach to absolutna fikcja"

Autor: Marcin Zasada

23/05/2023

Suwerenna polska sierpien 80 na slasku

Może Cię zainteresować:

Takie rzeczy tylko na Śląsku: węgiel połączył lewicowych związkowców z politykami skrajnej prawicy

Autor: Patryk Osadnik

15/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Suwerenna polska sierpien 80 na slasku

Na Śląsku węgiel złączył lewicowy związek ze skrajną prawicą

Wojciech Kałuża

Wojciech Kałuża zostanie wiceprezesem państwowej spółki?

Jakub Chełstowski na COP27

„Zielony manifest” marszałka. Nie ma po co wracać do węgla?

Związkowcy pod biurem Mateusza Morawieckiego

Związkowcy w kolejce po węgiel od Mateusza Morawieckiego

Komin

Uchwała antysmogowa w woj. śląskim do złagodzenia?

Tomasz Rogala

PGG: Zostało nam 8 lat. Potem większość kopalń do zamknięcia

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny