Najdłużej pracujący komputer w Polsce jeszcze rok temu badał zagrożenia w kopalni. Dziś jedzie do muzeum

To bodaj najdłużej pracujący komputer w Polsce – tak o swoim podarunku dla katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki pisze Polska Grupa Górnicza. Przy okazji przyznaje, że wyprodukowany w latach 70. XX w. komputer PRS-4 jeszcze niedawno pracował w Dziale Tąpań kopalni Wujek.

fot. PGG
Komputer PRS 4

PRS-4 czyli Programowalny Rejestrator Systemowy lub Sejsmoakustyczny - bo tak oficjalnie nazywa się to cudo - to modułowy 16-bitowy mikrokomputer. W latach 1975-1987 w Zakładzie Elektroniki Górniczej w Tychach powstało tylko 150 egzemplarzy tego urządzenia, z czego 34 na eksport. Większość była wykorzystywana w kopalniach węgla kamiennego m. in. do monitowania parametrów produkcji, zagrożeń tąpaniami, do lokalizacji i pomiaru mocy wstrząsów górotworu, do monitorowania zagrożenia wybuchem metanu oraz do wczesnego wykrywania pożarów. Pozostałych egzemplarzy używano w górnictwie rud miedzi, w kombinatach górniczo-hutniczych metali kolorowych, w kolejnictwie, a także w placówkach naukowo-badawczych.

Komputer PRS-4 w kopalni Wujek.
Komputer PRS-4 w kopalni Wujek.

Ten, który wraz z pełną dokumentacją, trafił właśnie do katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki jest prawdopodobnie ostatnim, który był „na chodzie”. Do końca stycznia 2022 r. pracował on w Dziale Tąpań kopalni „Wujek” w Katowicach (formalnie KWK „Staszic - Wujek”).

Komputery PRS-4 (i inne urządzenia) w katowickim muzeum.
Komputery PRS-4 (i inne urządzenia) w katowickim muzeum.

Jak informuje PGG komputer z kopalni Wujek cały czas poddawany jest renowacji. Obecnie w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki można obejrzeć trzy komputery PRS-4 pozyskane od PKP oraz jeden z kopalni Wieczorek (eksponowany w Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach).

Tomasz Ostafin i Papetura

Może Cię zainteresować:

Bytomianin stworzył grę komputerową znaną na całym świecie. Nie próżnuje, już tworzy kolejną

Autor: Martyna Urban

30/04/2023

Red dead redemption 2 wrobel

Może Cię zainteresować:

Grasz w Red Dead Redemption 2 i... windykujesz Ślązaka w Teksasie. Zaraz, zaraz - ale co z niego za Ślązak?

Autor: Roman Balczarek

13/08/2023

Siedziba CD Projekt, Warszawa

Może Cię zainteresować:

Śląska pracownia Medusa Group projektuje nową siedzibę CD Projekt, najsłynniejszej polskiej firmy produkującej gry komputerowe

Autor: Katarzyna Pachelska

13/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon