Z Piedmont Triad do Pyrzowic. Ponad 50-letni samolot przywozi pomoc humanitarną dla Ukrainy i jest atrakcją dla spotterów

W Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach ląduje niezwykle rzadki samolot. To Douglas DC-8 należący do amerykańskiej organizacji chrześcijańskiej Samaritan's Purse. – Samolot jest tak rzadki, że pytają o niego spotterzy z Niemiec, którzy chcą go sfotografować – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik pyrzowickiego lotniska.

Od 12 marca do Pyrzowic przylatują samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Część lotów odbywa się pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, pojawiają się też maszyny z Islandii, Kazachstanu czy Uzbekistanu. Od marca przywieziono w ten sposób około 1000 ton pomocy dla Ukrainy. W tym czasie pyrzowickie lotnisko już trzynaście razy odwiedzał Douglas DC-8 należący do Samaritan's Purse. To amerykańska organizacja chrześcijańska z siedzibą w Boone, w Karolinie Północnej.

Cel dla spotterów

Organizacja powstała w 1970 roku. Udzielała dotąd przede wszystkim pomocy humanitarnej w przypadku klęsk żywiołowych – trzęsień ziemi czy huraganów, a także chorób i głodu. – Ich samolot jest przystosowany do tego, aby przetransportować cały szpital polowy. Nie tylko sprzęt, ale także kompletny personel medyczny – wyjaśnia Piotr Adamczyk. Samolot, z którego korzysta Samaritan's Purse, to w dzisiejszych czasach unikatowa wręcz maszyna. Douglas DC-8 był produkowany w latach 1958-1972. Powstało w sumie 556 tych samolotów.

Według różnych źródeł, dziś na świecie lata jeszcze od 6 do 8 sztuk DC-8. Nic zatem dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem spotterów, fotografów, którzy na lotniskach całego świata wykonują zdjęcia samolotów. Co więcej, DC-8 w wersji 72CF (wyprodukowany ponad pół wieku temu!), którego używa Samaritan's Purse to bardzo rzadka wersja combi. Pokład górny tego samolotu podzielony jest na dwie części. W części cargo jest miejsce na kontenery (cały ładunek może ważyć maksymalnie 38 ton), natomiast drugiej części znajduje się pełnowymiarowy przedział pasażerski – z 32 fotelami, kuchnią i toaletą.

Pomoc dla Ukrainy

DC-8 Samaritan's Purse startuje z lotniska Piedmont Triad w Karolinie Północnej, w hrabstwie Guilford. Do Pyrzowic przywozi fracht – to głównie łóżka polowe, materace, koce, a także paczki z pomocą medyczną dla Ukrainy. W sumie samolot dostarczył już 220 ton pomocy humanitarnej. W Pyrzowicach załoga odpoczywa, a drogę powrotną rusza kolejnego dnia. DC-8 leci jednak nie bezpośrednio do Piedmont Triad, ale najpierw do Toronto. Z Polski zabiera bowiem ukraińskich uchodźców, którzy osiedlają się w Kanadzie.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Wylatujecie na wakacje? Uważajcie na lotnisku, bo pozostawiony bagaż, dokument tożsamości, a nawet... powerbank mogą oznaczać kłopoty

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

W Pyrzowicach lądują samoloty z pomocą dla Ukrainy

Pyrzowice. Od Airbusa do... Samoloty z pomocą dla Ukrainy

Ulotka informacyjna w sprawie segregacji odpadów

Rząd radzi Ukraińcom, jak segregować. "My już to zrobiliśmy"

Archidiecezja katowicka pomaga Ukraińcom

Archidiecezja katowicka pomaga Ukrainie. Zebrano sporą sumę

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny