Z Top Model i teatru do polityki. Michał Kirker chce zostać prezydentem Jaworzna, w którym od 22 lat rządzi ta sama osoba

Kampania wyborcza w województwie śląskim jest tak fascynująca, jak liście spadające z drzewa. Gdyby nie azjatyckie boty w Siemianowicach i wielki powrót pani Barbary w Tarnowskich, to nie byłoby o czym pisać. W Jaworznie jest jednak kandydat, który umie robić show i choć w Top Model nie uwiódł Joanny Krupy, chce przekonać do siebie mieszkańców miasta. Czy Michał Kirker ma szanse pokonać rządzącego Jaworznem od 22 lat Pawła Silberta?

Z Top Model do polityki. Michał Kirker chce zostać prezydentem Jaworzna

Kilka lat temu Michał Kirker próbował zawojować świat modelingu, występując w telewizyjnym show Top Model. Mimo sympatycznych rozmów z jury, szybko pożegnał się z programem. Z wykształcenia magister kulturoznawstwa i aktor scen muzycznych, z zawodu aktor i dziennikarz mediów lokalnych w Jaworznie. W modelingu nie wyszło, czy uda się w samorządzie?

Michał Kirker w Top Model TVN
Michał Kirker w Top Model TVN

Jak mówi w rozmowie z nami, w związku z planami politycznymi w październiku 2023 r. dobrowolnie zrezygnował z pracy w mediach, ponieważ ,,byłoby to niestosowne" (polecamy uwadze pewnego kandydata w Jastrzębiu-Zdroju, który nadal udaje dziennikarza i redaktora naczelnego). Od listopada 2023 r. Kirker jest zatrudniony w Funduszu Górnośląskim, jako pełnomocnik zarządu ds. strategii. Czy aktorskie umiejętności i epizod w popularnym show z "Dżoaną" Krupą przydają mu się w kampanii wyborczej?

- Z zawodu byłem dziennikarzem i aktorem, związanym m.in. z teatrami w Jaworznie i Katowicach. To o tyle ułatwiające kampanię, że na starcie ktoś tam już mnie znał. Taka zwiększona rozpoznawalność w mieście jest całkiem miła, uważam to za atut - mówi w rozmowie ze Ślązagiem.

Od 22 lat Jaworznem rządzi Paweł Silbert. Czy Kirker ma szanse pokonać samorządowego ,,tytana"?

W nadchodzących wyborach samorządowych o prezydencki fotel w Jaworznie powalczy czterech kandydatów:

  1. Michał Kirker (KKW Koalicja Obywatelska, z poparciem: Polski 2050 Szymona Hołowni, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowej Lewicy)
  2. Dariusz Kozakiewiecz (KWW Pospolite Ruszenie)
  3. Paweł Silbert (KW Jaworzno Moje Miasto)
  4. Wojciech Siński (KWW Przyjazne Jaworzno)

Paweł Silbert jest prezydentem Jaworzna nieprzerwanie od 2002 r., a więc od pierwszych bezpośrednich wyborów na ten urząd. Trzy razy (2002, 2006, 2014) wygrywał w drugiej turze, dwukrotnie (2010, 2018) już w pierwszej. Czy wygra po raz szósty? Przekonamy się już za kilkanaście dni. Takiego samorządowego tytana trudno będzie pokonać, a przez 22 lata wielu próbowało. Dlaczego Michał Kirker zdecydował się na start?

- Moja kandydatura wyszła od ludzi, którzy namawiali mnie i chcieli bym spróbował swoich sił. Jako dziennikarz poruszałem problemy ważne dla mieszkańców i sprawy o które nie mogą się doprosić. Nie bałem się krytykować prezydenta Silberta. Jaworzno powinno być w końcu miastem przyjaznym, a Urząd Miasta powinien zmienić podejście, stać twarzą do mieszkańców.

W programie wyborczym Michała Kierkera znalazły się m.in. otwarcie nowoczesnej porodówki, przywrócenie Teatru Sztuk jako profesjonalnej sceny artystycznej, powołanie Centrum Nauki, Technologii, Rozwoju i Przedsiębiorczości, budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt, wsparcie małych i średnich firm, działania antysmogowe i zatrzymanie nadmiernej wycinki drzew. (Zapisz się po więcej ciekawych newsów: https://www.slazag.pl/newsletter).

Michał Kirker/Paweł Silbert
Michał Kirker/Paweł Silbert
Tramwaj katowice

Może Cię zainteresować:

Po Katowicach tramwajem za darmo? To postulat wyborczy PiS i Leszka Piechoty. Mariusz Skiba: ,,Warto to przemyśleć". A może zbudować metro?

Autor: Szymon Karpe

26/03/2024

Marcin bazylak

Może Cię zainteresować:

Chciał ,,palić sodomitów", startuje z lewicą do Rady Miasta. Prezydent Dąbrowy Górniczej: ,,Bas Tajpan tego żałuje"

Autor: Szymon Karpe

25/03/2024

Siemianowice slaskie ratusz foto

Może Cię zainteresować:

Gorąca polityka w Siemianowicach Śląskich. Azjatyckie boty namieszały w kampanii wyborczej

Autor: Szymon Karpe

23/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon