Gorąca polityka w Siemianowicach Śląskich. Azjatyckie boty namieszały w kampanii wyborczej

Emocje jak na grzybach? Nie w tym miejscu. Była już Matka Boska, teraz komentatorzy z Azji. Jeszcze chwilę i ONZ włączy się do kampanii w Siemianowicach Śląskich. Czy to najgorętsze politycznie miasto na Śląsku? Niecodzienne zwroty akcji, nowoczesne techniki manipulacji i kreatywne nazwy niektórych komitetów wyborczych wskazują, że walka o siemianowicki ratusz jest niczym walka o Biały Dom...

Boty i fake konta w niejednej kampanii wyborczej w Polsce już brały udział. Żadna partia ani komitet się nie przyzna, ale wszyscy doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Jak się okazuje, internetowe praktyki robienia ludziom wody z mózgu dotarły i do siemianowickiej polityki, jak zawsze gorącej, pełnej emocji i tworzonej przez różnorodne nurty ideowe. Każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie. W najbliższych wyborach na urząd prezydenta Siemianowic Śląskich kandyduje aż ośmioro kandydatów:

 1. Rafał Piech (KWW Samorządowcy Rafał Piech)
 2. Anna Zasada-Chorab (KKW Koalicja Obywatelska)
 3. Danuta Sobczyk (KW Prawo i Sprawiedliwość)
 4. Krzysztof Szyga (KWW Krzysztof Szyga Lepiej w Siemianowicach)
 5. Adam Cebula (KWW Nowe Siemianowice Adam Cebula)
 6. Jan Wieczorek (KWW Jan Wieczorek Siemce360 SSIO)
 7. Karina Siwiec-Magielnicka (KWW S Inicjatywa Gościniak Siwiec-Magielnicka)
 8. Marcin Janota (KWW SMS)

Emocje jak na grzybach? Nie w Siemcach!

W ostatnich dniach jeden z konkurentów Rafała Piecha o prezydencki fotel Krzysztof Szyga wezwał go na debatę przedwyborczą. Na facebookowej stronie Nowe ECHO Siemianowic udostępniono post Szygi, zadając internautom pytanie, kogo z pozostałych kandydatów powinien wezwać na debatę, w razie gdyby Piech odmówił wzięcia udziału. Mieszkańców Siemianowic pytanie nie porwało, za to poruszyło wielu internautów z azjatyckimi imionami i nazwiskami.

Wychodzi na to, że po Matce Boskiej - która według niektórych oddłużyła szpital - sprawami Siemianowic postanowili się zainteresować również goście z Wietnamu czy Tajlandii. W tym tempie, do wyborów nie można wykluczyć, że w Siemianowicach zainterweniują wojska amerykańskie, zabezpieczając demokrację w mieście lub Rosjanie, którzy przyjdą z pomocą "koalicji gaśnicowej", jaką życzy sobie tworzyć z obecnym prezydentem miasta poseł Grzegorz Braun.

Azjatyckie boty popierają Zasadę-Chorab. Do innych mają zastrzeżenia

Z 264 komentarzy pod postem zaledwie kilka nie pochodzi z azjatyckich kont. Serca naszych azjatyckich przyjaciół ewidentnie zdobyła Anna Zasada-Chorab, wychwalana we wpisach pod niebiosa. Podejrzane? Azjaci z pewnością nie popierają Krzysztofa Szygi, Marcina Janota, Adama Cebuli i Rafała Piecha, zgłaszając różnego rodzaju zastrzeżenia co do ich kandydatur. Nowe ECHO Siemianowic postanowiło nie usuwać komentarzy.

- Odnosimy wrażenie, że została tu uruchomiona jakaś farma trolli albo działają boty AI. Jednak - skoro wypowiedzi nie są wulgarne - nie warto ich kasować. Ba! Są to często bardzo inteligentne wypowiedzi - napisali administratorzy fanpage'a.

Patrząc na sprawę z dystansu: ktokolwiek, kto postanowiłby wykorzystać fejkowe konta na Facebooku do pompowania swojej kampanii, zwłaszcza konta z azjatyckimi nazwiskami w Siemianowicach Śląskich, musiałby chyba... stracić kontakt z rzeczywistością. Stąd również podejrzenia, że ktoś chciał raczej zaszkodzić kandydatce wychwalanej przez boty z Wietnamu. Trudno przypuszczać, by ktoś wierzył, że może mu pomóc opinia na temat siemianowickiej polityki autorstwa "ludzi" o nazwiskach Đông Khôi Phùng czy Mỹ Trân Đặng.

Trzeba przyznać, że niektóre z komentarzy są naprawdę przekomiczne:

 • Zastanawiam się, jak Adam Cebula mógł tak bardzo oddalić się od ścieżki etyki - Đông Khôi Phùng
 • Z ufnością i nadzieją śledzę każdy ruch Anny Zasady-Chorab, bo wiem, że ma super intencje - Toàn Tiền Đặng
 • Martwi mnie, że te wszystkie manipulacje mogą sprawić, że ludzie nie zobaczą, kto naprawdę ma dobre serce - Lam Thái Đặng
 • Zastanawiam się, co Prezydent Rafał Piech ma w głowie i jak to wpłynie na nasze miasto - Hiếu Tien Do
 • Obserwuję, jak negatywna kampania Adama Cebuli wprowadza smutek w naszej społeczności - Mỹ Trân Đặng
 • Rozmyślając o propozycji debaty, dochodzę do wniosku, że to tylko próba zatrzymania nieuchronnej przegranej przeciwników Anny - Sao Hạ Hoành

Komentarz Anny Zasady-Chorab

- Jestem zszokowana tą sytuacją, choć różnych rzeczy można spodziewać się w kampanii wyborczej. W ostatnich dniach widzimy na przykładzie Piekar Śląskich, że ktoś włamał się na facebookowy profil miasta i publikuje tam niecenzuralne treści. Na pewne rzeczy niestety nie mamy wpływu. Ja nie stosuję takich praktyk, żadnych botów nigdy nie kupowałam. Nie mam nawet czasu śledzić tych komentarzy, bo oprócz prowadzenia kampanii, codziennie chodzę do pracy. Nie mam z tą sprawą nic wspólnego - mówi w rozmowie z nami Anna Zasada-Chorab.
Kampania w Siemianowicach niczym walka o Biały Dom
Kampania w Siemianowicach niczym walka o Biały Dom
Wybory samorzadowe 2024

Może Cię zainteresować:

Komplet kandydatów na prezydentów naszych miast. Co nam to mówi, poza tym, że te wybory są jakieś... inne?

Autor: Michał Wroński

15/03/2024

Rafal Piech prezydent Siemianowic

Może Cię zainteresować:

Rafał Piech prezydentem Polski? Zasada-Chorab: ,,Przez niego mieszkańcy wstydzą się Siemianowic. To nie Matka Boska oddłużyła szpital"

Autor: Szymon Karpe

07/03/2024

Braun i Piech

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Braun popiera Rafała Piecha. „To są skrajności, całkowicie radykalne opcje”

Autor: Maciej Poloczek

23/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon