Najpiękniejsza poczta w Polsce jest na Śląsku. Styl gotycki absolutnie nie wyklucza się! [ZDJĘCIA]

Chorzów to dość młode miasto, ale zabytków tam nie brakuje. Jednym z najciekawszych i najcenniejszych jest neogotycki gmach poczty. Zachwyca zarówno z zewnątrz, jaki i w środku. Tam nawet w długiej kolejce można postać. Zobaczcie jak się prezentuje.

Poczta Główna w Chorzowie sprawia wrażenie budowli średniowiecznej. Neogotycki gmach zbudowano w latach 1891-1892 r., według projektu Johanna Schuberta, u zbiegu dzisiejszych ulic Wolności i Pocztowej, dla Kaiserlich Deutsches Postamt in Königshütte.

Po dziewięciu latach budynek został rozbudowany o skrzydło przy ul. Pocztowej, autorstwa Freda Nhagena. Ozdób tam nie szczędzono – są wieżyczki na dachu, ostrołukowe okna czy okazałe drzwi z latarniami. Gmach cały czas pełni swoją funkcję i nigdy nie był tam konieczny żaden poważny remont. Jeżli już trzeba stanać w kolejce do pocztowego okienka, to właśnie tam!

Charakterystyczna kopuła pocztowej wieży to nie fanaberia

Najbardziej charakterystyczna jest wieża z ażurową kopułą. Tam mieścił się niegdyś napowietrzny system telekomunikacyjny. W XIX w. było to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Na kopule wieży zamontowane były izolatory i stamtąd prowadzona była sieć telefoniczna. Centrala mieściła się w piwnicach budynku. Podobne rozwiązanie stosowano wtedy we Wrocławiu i Stralsundzie. Ten system łączności wyparły kablowe linie telefoniczne.

Także plac przed pocztą ma ciekawą historię. Pod koniec XIX wieku stanął tam, mierzący ponad trzy metry, pomnik Germanii. W okresie międzywojennym został zburzony i na jego miejscu stanął pomnik Powstańca Śląskiego, a w czasach PRL zastąpił go pomnik Orła Białego. Teraz w tym miejscu jest fontanna. Od kilku lat obok gmachu poczty stoi także ławeczka Gerarda Cieślika.

Zabytkowy gmach Sądu Rejonowego w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy w Bytomiu skrywa spektakularny, przeszklony dziedziniec. A wiecie, kto go zaprojektował?

Autor: Maciej Poloczek

23/01/2024

Chorzów Wolności 1918 poczta

Może Cię zainteresować:

Mówią o niej "Wolka". Ulicę, bez której nie byłoby Chorzowa mamy na starych dobrych zdjęciach z Königshütte

Autor: Maciej Poloczek

05/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon