Zaćmienie Słońca 2022. Tarnogórski astrofotograf radzi, jak i o której godzinie zobaczyć to zjawisko

Częściowe zaćmienie Słońca to zjawisko, które możemy zaobserwować kilka razy w roku. Jednak we wtorek, 25 października od godziny 11:15 na niebie przy pomocy specjalnego sprzętu będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca przez księżyc, który zakryje je w ok. 40 procentach. Jak przygotować się na to niecodzienne zjawisko?

Aleksander Nowak to astrofotograf z Tarnowskich Gór, który od kilku lat zajmuje się astrofotografią głębokiego nieba - "deep sky". Także dziś, 25 października przy pomocy przeznaczonego do tego sprzętu - specjalnej folii i teleskopu uwieczni tegoroczne zaćmienie słońca.

- Kiedyś przyglądano się zaćmieniu Słońca patrząc przez maski spawalnicze, okopcone szkiełka oraz płyty CD. Ja jednak odradzam ten sposób, promienie słoneczne to również promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe które przenika przez te przedmioty, co może skutkować uszkodzeniem wzroku - wyjaśnia Aleksander Nowak, tarnogórski astrofotograf.

Fotograf astronomii zaleca, by przed zaćmieniem zaopatrzyć się w specjalne okulary lub folię, która bez szkodliwego wpływu na wzrok umożliwi nam obserwację zjawiska. Przedmioty te można nabyć w chorzowskim astronomicznym sklepie - Teleskopy.pl

Dokładna godzina zaćmienia Słońca

Jak tłumaczy Nowak, zjawisko zaćmienia rozpocznie się o godzinie 11:12, a zakończy o 13:26. Natomiast maksymalne zaćmienie będzie można zobaczyć o 12:19. Astrofotograf dodaje, że podczas obserwacji tego zjawiska nie ma znaczenia wybrane przez nas miejsce. Najważniejsze, by słońce nie zostało przysłonięte przez chmury.

Aleksander Nowak wspomina, że ostatnie zaćmienie o podobnym zakryciu miało miejsce 20 III 2015 roku, a do kolejnego dojdzie w 2025 roku. - Natomiast jeżeli mówimy o całkowym zaćmieniu Słońca w naszej szerokości geograficznej dojdzie do niego dopiero 7 października 2135 roku.

Astrofotograf zachęca osoby, które nie mają sprzętu lub możliwość obserwacji zaćmienia Słońca, by skorzystać z transmisji online. Na stronie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z oddziałem w Gliwicach 25 października od godziny 11 będzie transmitowane zaćmienie. Natomiast osoby, które chciałyby zobaczyć na żywo to zjawisko, mogą udać się do budynku PTMA zlokalizowanego przy ulicy Gliwickiej 6 w Kamieńcu. Tam do użytku udostępnione zostaną teleskopy z odpowiednimi filtrami.

Astrofotografia to zdjęcia, które powstają przez kilka nocy

Aleksander Nowak od kilku lat zajmuje się astrofotografią. - Od szkoły średniej zacząłem interesować się astronomią. W tym czasie zbudowałem swój pierwszy teleskop. Astrofotografią zajmuję się natomiast od 2019 roku - wyjaśnia.

Tarnogórzanin wyjaśnia, że zdjęcia, które powstają w jej ramach wykonywane są co najmniej przez jedną noc, a czasami przez dwie lub trzy noce. Po takim czasie przy użyciu specjalnego programu, kadry nakładane są na siebie, a następnie usuwane są z nich powstałe szumy. W fazie końcowej korzystając ze specjalistycznego oprogramowania nadawany jest kontrast i kolory.

Zdjęcie w wykonaniu Aleksandra Nowaka
Zdjęcie w wykonaniu Aleksandra Nowaka
- Mój sprzęt, którego używam to teleskopy: Sky Watcher evostar 72ed, Sky Watcher 200PDS. Montaż Sky Watcher NEQ6 Pro. Kamery Canon 6d, ASI 224MC, ASI 120MM oraz mnóstwo dodatków, w postaci filtrów, grzałek, sterowników i kabli - kończy tarnogórzanin.

Aleksander Nowak na co dzień zajmuje się fotografią kosmosu. W galerii umieściliśmy wszystkie zdjęcia wykonane z okolic Tarnowskich Gór.

Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Otwarcie odnowionego Planetarium Śląskiego. Koncerty, seanse i wiele innych atrakcji

Autor: Tomasz Stankiewicz

11/05/2022

Ścieżka w świerklanieckim Parku

Może Cię zainteresować:

Świerklaniec, Pniowiec i Kalety to najpiękniejsze miejsca na ziemi? Szczególnie o poranku. Te zdjęcia to udowadniają

Autor: Martyna Urban

02/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon