Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego do 12 września. To decyzja wojewody śląskiego

Wojewoda śląski wydał zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec. Zakaz obowiązywać ma do 12 września i dotyczyć w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, a także używania wody do celów gospodarczych.

Wody Polskie Gliwice
Kanał Gliwicki

Już trzy tony śniętych ryb wyłowiono z wód Kanału Gliwickiego. Taką informację podały Wody Polskie w Gliwicach podsumowując dotychczasowy bilans ostatnich kilku dni. Pierwsze przypadki śnięcia ryb między śluzami Sławięcice i Rudziniec odnotowano w czwartek i piątek, a w weekend zjawisko to zdecydowanie przybrało na sile. Aby uniemożliwić śniętym rybom przemieszczenie się na pozostałe odcinki kanału w niedzielę (4 września) wstrzymano żeglugę przez obie wspomniane śluzy. Wykonane przez strażaków badania dna kanału sonarem nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów.

Wyniki badań stwierdziły duże występowanie alg – poinformowała z kolei w poniedziałek (5 września) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po posiedzeniu sztabu kryzysowego w resorcie, które poświęcone było właśnie sytuacji w Kanale Gliwickim.

We wtorek (6 września) w reakcji na rozwój wypadków wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec. Zakaz obowiązywać ma do 12 września włącznie i dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych (w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego). Nie dotyczy natomiast działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Materiał TVP o zatruciu Kanału Gliwickiego obciąża Gliwice, władze miasta odpierają zarzuty. "Za kanał odpowiada administracja rządowa, a nie samorząd"

Autor: Patryk Osadnik

30/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Anna Moskwa

Dodatki węglowe: pieniędzy 3 razy za mało, roboty za dużo

Kanał Gliwicki

Przedłużono zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

Węgiel

Trzy tony węgla po promocyjnej cenie. Za tyle dopłaci rząd

Węgiel kamienny

Ceny węgla? Związkowcy ostrzegają, ministrowie uspokajają

PKM Autobusy elektryczne

Metropolia coraz bliżej dotacji na autobusy elektryczne

Kaloryfer

Ciepły kaloryfer da po kieszeni. Lokatorzy chcą rekompensat