Zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego do 12 września. To decyzja wojewody śląskiego

Wojewoda śląski wydał zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec. Zakaz obowiązywać ma do 12 września i dotyczyć w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, a także używania wody do celów gospodarczych.

Wody Polskie Gliwice
Kanał Gliwicki

Już trzy tony śniętych ryb wyłowiono z wód Kanału Gliwickiego. Taką informację podały Wody Polskie w Gliwicach podsumowując dotychczasowy bilans ostatnich kilku dni. Pierwsze przypadki śnięcia ryb między śluzami Sławięcice i Rudziniec odnotowano w czwartek i piątek, a w weekend zjawisko to zdecydowanie przybrało na sile. Aby uniemożliwić śniętym rybom przemieszczenie się na pozostałe odcinki kanału w niedzielę (4 września) wstrzymano żeglugę przez obie wspomniane śluzy. Wykonane przez strażaków badania dna kanału sonarem nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów.

Wyniki badań stwierdziły duże występowanie alg – poinformowała z kolei w poniedziałek (5 września) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po posiedzeniu sztabu kryzysowego w resorcie, które poświęcone było właśnie sytuacji w Kanale Gliwickim.

We wtorek (6 września) w reakcji na rozwój wypadków wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego na odcinku od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec. Zakaz obowiązywać ma do 12 września włącznie i dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych (w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego). Nie dotyczy natomiast działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód i prac konserwacyjnych.

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Materiał TVP o zatruciu Kanału Gliwickiego obciąża Gliwice, władze miasta odpierają zarzuty. "Za kanał odpowiada administracja rządowa, a nie samorząd"

Autor: Patryk Osadnik

30/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon