Tour de Rokita. Zbigniew Rokita promuje najnowszy reportaż - książkę "Odrzania". Spotkania w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Nakle Śląskim

Polska O i Polska W - taki podział wyłania się z najnowszego reportażu Zbigniewa Rokity. Autor (nota bene również felietonista SLĄZAGA) tym razem z Katowic wyruszył na zachód i na północ, tak zwane Ziemie Odzyskane. W "Odrzanii" opisuje losy tej części Polski, podarowanej nam decyzją mocarstw po II wojnie światowej, która od wieków nie była częścią Rzeczpospolitej, nie była Wiślanią. Teraz Zbigniew Rokita ruszył na rajzę, promując książkę. Spotkania odbędą się m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej i Nakle Śląskim.

Zbigniew Rokita w Piekarach

Po udanej i docenionej zarówno przez czytelników, jak i przez krytyków książce "Kajś" o Górnym Śląsku Zbigniew Rokita wyruszył na tak zwane „Ziemie Odzyskane”, podejmując szaloną próbę wyznaczenia nowej krainy zwanej „Odrzanią”.

Rokita włóczy się po poniemieckich ziemiach

Kim zatem są Odrzanie i Odrzanki i co ich łączy, skoro zamieszkują tek odległe od siebie obszary jak Wrocław i Olsztyn, których część nie leży nawet w dorzeczu rzeki Odry? Rokita zabiera nas w włóczęgowską podróż po ziemiach poniemieckich, czytelnik uczestniczy w rozmowach autora z miejscowymi historykami i społecznikami, uzyskuje nowe fakty, a czytelnicy dostają od niego czułą opowieść o połowie dzisiejszej Polski, dzięki czemu może lepiej zrozumieć cały nasz kraj. O wielkim eksperymencie społecznym, który miał wszelkie szanse, by być spektakularną klęską.

Premiera "Odrzanii" odbyła się pod koniec października 2023 r., a w listopadzie Zbigniew Rokita ruszył w rajzę promocyjną po Polsce. Trzy z zapowiadanych spotkań autorskich wokół "Odrzanii" odbędą się w naszym regionie. (Interesujesz się śląską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

  • 19 listopada, g. 17.15 (niedziela) - Centrum Kultury Śląskiej, pałac w Nakle Śląskim, wstęp wolny
  • 20 listopada, g. 18 (poniedziałek) - Teatr Śląski, Katowice, bilety: 5 zł
  • 21 listopada, g. 18 (wtorek) - kino Patria, Ruda Śląska, bilety: 5 zł

Odrzania - wielki eksperyment społeczny

Sam autor tak pisze o swojej nowej książce:

To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic. I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

Zbigniew Rokita to pochodzący z gliwickiej Ostropy, a mieszkający w Katowicach pisarz, dziennikarz i reporter, felietonista ŚLĄZAGA, autor nominowany do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz nagrody „Ambasador Nowej Europy”. Również utalentowany dramaturg - w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu można oglądać jego sztukę "Nikaj", a w Teatrze Korez - "Weltmajstrów". To dzięki jego reportażowi „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne, 2020), nagrodzonemu podwójną Nagrodą Literacką Nike (jury i czytelników), ludziom w Polsce otworzyły się oczy na Śląsk i jego trudną historię.

Zbigniew rokita kajs teatr slaski

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Trzy lata "Kajś". Od swoich czytelników dowiedziałem się chyba więcej niż oni ode mnie

Autor: Zbigniew Rokita

07/07/2023

Władysław Gomułka w 1945 roku

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Ziem Odzyskanych zarządzało większością Śląska po 1945 roku. Czym się zajmowało?

Autor: Tomasz Borówka

27/01/2023

Zbigniew Rokita

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Śląska historia jest bluźniercza. W przeciwieństwie do Krakowa, drze się na cały głos

Autor: Marcin Zasada

29/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon