Zbliża się 17. Marsz Autonomii. Regionaliści zamierzają złożyć projekt uchwały do Sejmiku

Ulicami Katowic przejdzie 17. Marsz Autonomii. - Zamierzamy zebrać 1000 podpisów i skierować do Sejmiku Województwa Śląskiego projekt uchwały, który będzie zawierał apel o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej do parlamentu RP - zapowiedział Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska.

17. Marsz Autonomii wystartuje w sobotę, 15 lipca 2023 roku, z Placu Wolności w Katowicach. Regionaliści przejdą ulicami miasta na Plac Sejmu Śląskiego.

Po raz pierwszy w komitecie organizacyjnym znaleźli się nie tylko członkowie Ruchu Autonomii Śląska, ale również DURŚ (Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich), REGIOS, Ślōnski Ferajny oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, a także posłanka Monika Rosa (Koalicja Obywatelska), europoseł Łukasz Kohut (Nowa Lewica) oraz wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski.

- Niedawno ogłoszono wstępne wyniki Spisy Powszechnego. Nie po raz pierwszy, ale po raz trzeci okazało się, że Ślązacy są największą mniejszością etniczną w Polsce. Pora na to, aby państwo polskie poważnie potraktowało głosy swoich obywateli, aby uznało Ślązaków za mniejszość etniczną - powiedział Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska, podczas konferencji prasowej na Nikiszowcu.
Agata Szwiec

Może Cię zainteresować:

„Śląsk”, czyli życie na walizkach. „Kraje pewnie potrafiłabym policzyć, ale miasta na pewno nie”

Autor: Patryk Osadnik

30/06/2023

"Zamierzamy pokazać wolę obywateli"

W 2014 roku do Sejmu RP trafił obywatelski projekt ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. Niestety przepadł, podobnie jak inne inicjatywy.

- W tym roku znów zamierzamy pokazać wolę obywateli. Tym razem chcemy powierzyć ją naszym reprezentantom na poziomie regionalnym, czyli Sejmikowi Województwa Śląskiego. Do kancelarii wpłynął już wniosek o rejestrację komitetu inicjatywy uchwałodawczej. Zamierzamy zebrać 1000 podpisów i skierować do Sejmiku projekt uchwały, który będzie zawierał apel o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej do parlamentu RP, a zatem nowelizację ustawy o mniejszościach etnicznych i regionalnych oraz o języku regionalnym - zapowiedział Jerzy Gorzelik.

Przypomnijmy, że uznanie śląskiej mniejszości etnicznej jest równoznaczne z uznaniem języka śląskiego za regionalny.

Podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą będzie można złożyć podczas 17. Marszu Autonomii.

- Ten głos powinien wybrzmieć. Sejmik województwa, w którym pało najwięcej deklaracji o narodowości śląskiej, jako nasza reprezentacja, jest zobowiązany wstawiać się u władzy centralnej w interesie śląskiej społeczności - podkreślił Jerzy Gorzelik.

Kosciol sw ducha tychy nowosielski

Może Cię zainteresować:

Piramida. Tam boazeria, na niej dzieła wielkiego malarza. Jak Niemczyk spotkał w Tychach Nowosielskiego

Autor: Marcin Zasada

30/06/2023

"Dlaczego 65 tys. dzieci jest dyskryminowanych?"

W konferencji prasowej przed 17. Marszem Autonomii udział wzięli m.in. przedstawiciele mniejszości niemieckiej, która w Polsce jest dyskryminowana przez Prawo i Sprawiedliwość, co będzie jednym tematów manifestacji. Dzieciom w szkołach odebrano dwie z trzech godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości.

- Zaczynaliśmy od podstaw, nie było nawet nauczycieli języka. Wykształciliśmy wspaniałą kadrę i wszystko funkcjonowało, aż do 4 lutego 2022 roku, kiedy tylko i wyłącznie naszej mniejszości odebrano dwie z trzech godzin lekcji (…) Według Systemu Informacji Oświatowej to 65 tys. dzieci - podkreśliła Agnieszka Dłociok, przedstawicielka mniejszości niemieckiej.

Przekazała pięć pytań do ministra edukacji Przemysława Czarnka (PiS). Oto one:

  • Co z petycją blisko 15 tys. obywateli polskich o zakończenie dyskryminacji dzieci?
  • Co z deklaracją ministra z 22 stycznia o zakończeniu dyskryminacji dzieci?
  • Co z setkami nauczycieli germanistów, którzy z dnia na dzień stracili pracę?
  • Dlaczego 65 tys. dzieci, obywateli polskich, jest w polskim systemie oświaty dyskryminowanych ze względów narodowościowych?
  • Co z pracą i przyszłością młodych, którym odbiera się prawo do edukacji?
Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

30 czerwca ostatnim dniem płatnej jazdy na A4 z Gliwic do Wrocławia. Do Krakowa zostaje po staremu

Autor: Michał Wroński

30/06/2023

"Mianujom mie Hanka" w Sejmie RP?

Niedawno w Parlamencie Europejskim z inicjatywy Łukasza Kohuta wystawiono monodram "Mianujom mie Hanka" w wykonaniu Grażyny Bułki, który opowiada o skomplikowanych losach Górnego Śląska. Poza tym odbyła się dyskusja dotycząca śląskiej mniejszości etnicznej oraz języka śląskiego. Europoseł zwrócił się do marszałkini Grażyny Witek (PiS) z prośbą o możliwość zorganizowania kolejnego pokazu w Sejmie RP.

- Pismo w tej sprawie wysłałem 17 maja. Minęły prawie dwa miesiące, a ja nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Zadeklarowałem, że wszystkie koszty pokryję, ale decyzja jeszcze nie zapadła. To tylko i wyłącznie decyzja polityczna. W Parlamencie Europejskim mogliśmy wystawić sztukę w języku śląskim, a w Sejmie RP nie chcą się na to zgodzić… - powiedział Łukasz Kohut.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mianujom mie Hanka nie pojedzie do Sejmu Wystawienie śląskiego monodramu nie będzie możliwe

Dlaczego „Mianujom mie Hanka” nie pojedzie do Sejmu?

Sleepy hollow movie

Żądamy hollywoodzkiego widowiska o Goduli! Podpisz petycję!

Jan "Kyks" Skrzek

"To boł chop!". Niesamowity przypadek Jana "Kyksa" Skrzeka

Marcin Melon

Śląskie Słowo Roku 2022. Marcin Melon pozdrawia prezesa NBP

Marsz Autonomii

Ile można czekać na wyniku Narodowego Spisu Powszechnego?

Panteon górnośląski

Panteon Górnośląski otwarty od 16 lipca. Zapisy na telefon

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy