Zbliża się 17. Marsz Autonomii. Regionaliści zamierzają złożyć projekt uchwały do Sejmiku

Ulicami Katowic przejdzie 17. Marsz Autonomii. - Zamierzamy zebrać 1000 podpisów i skierować do Sejmiku Województwa Śląskiego projekt uchwały, który będzie zawierał apel o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej do parlamentu RP - zapowiedział Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska.

17. Marsz Autonomii wystartuje w sobotę, 15 lipca 2023 roku, z Placu Wolności w Katowicach. Regionaliści przejdą ulicami miasta na Plac Sejmu Śląskiego.

Po raz pierwszy w komitecie organizacyjnym znaleźli się nie tylko członkowie Ruchu Autonomii Śląska, ale również DURŚ (Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich), REGIOS, Ślōnski Ferajny oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, a także posłanka Monika Rosa (Koalicja Obywatelska), europoseł Łukasz Kohut (Nowa Lewica) oraz wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski.

- Niedawno ogłoszono wstępne wyniki Spisy Powszechnego. Nie po raz pierwszy, ale po raz trzeci okazało się, że Ślązacy są największą mniejszością etniczną w Polsce. Pora na to, aby państwo polskie poważnie potraktowało głosy swoich obywateli, aby uznało Ślązaków za mniejszość etniczną - powiedział Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska, podczas konferencji prasowej na Nikiszowcu.
Agata Szwiec

Może Cię zainteresować:

„Śląsk”, czyli życie na walizkach. „Kraje pewnie potrafiłabym policzyć, ale miasta na pewno nie”

Autor: Patryk Osadnik

30/06/2023

"Zamierzamy pokazać wolę obywateli"

W 2014 roku do Sejmu RP trafił obywatelski projekt ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. Niestety przepadł, podobnie jak inne inicjatywy.

- W tym roku znów zamierzamy pokazać wolę obywateli. Tym razem chcemy powierzyć ją naszym reprezentantom na poziomie regionalnym, czyli Sejmikowi Województwa Śląskiego. Do kancelarii wpłynął już wniosek o rejestrację komitetu inicjatywy uchwałodawczej. Zamierzamy zebrać 1000 podpisów i skierować do Sejmiku projekt uchwały, który będzie zawierał apel o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej do parlamentu RP, a zatem nowelizację ustawy o mniejszościach etnicznych i regionalnych oraz o języku regionalnym - zapowiedział Jerzy Gorzelik.

Przypomnijmy, że uznanie śląskiej mniejszości etnicznej jest równoznaczne z uznaniem języka śląskiego za regionalny.

Podpisy pod inicjatywą uchwałodawczą będzie można złożyć podczas 17. Marszu Autonomii.

- Ten głos powinien wybrzmieć. Sejmik województwa, w którym pało najwięcej deklaracji o narodowości śląskiej, jako nasza reprezentacja, jest zobowiązany wstawiać się u władzy centralnej w interesie śląskiej społeczności - podkreślił Jerzy Gorzelik.

Kosciol sw ducha tychy nowosielski

Może Cię zainteresować:

Piramida. Tam boazeria, na niej dzieła wielkiego malarza. Jak Niemczyk spotkał w Tychach Nowosielskiego

Autor: Marcin Zasada

01/01/2024

"Dlaczego 65 tys. dzieci jest dyskryminowanych?"

W konferencji prasowej przed 17. Marszem Autonomii udział wzięli m.in. przedstawiciele mniejszości niemieckiej, która w Polsce jest dyskryminowana przez Prawo i Sprawiedliwość, co będzie jednym tematów manifestacji. Dzieciom w szkołach odebrano dwie z trzech godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości.

- Zaczynaliśmy od podstaw, nie było nawet nauczycieli języka. Wykształciliśmy wspaniałą kadrę i wszystko funkcjonowało, aż do 4 lutego 2022 roku, kiedy tylko i wyłącznie naszej mniejszości odebrano dwie z trzech godzin lekcji (…) Według Systemu Informacji Oświatowej to 65 tys. dzieci - podkreśliła Agnieszka Dłociok, przedstawicielka mniejszości niemieckiej.

Przekazała pięć pytań do ministra edukacji Przemysława Czarnka (PiS). Oto one:

  • Co z petycją blisko 15 tys. obywateli polskich o zakończenie dyskryminacji dzieci?
  • Co z deklaracją ministra z 22 stycznia o zakończeniu dyskryminacji dzieci?
  • Co z setkami nauczycieli germanistów, którzy z dnia na dzień stracili pracę?
  • Dlaczego 65 tys. dzieci, obywateli polskich, jest w polskim systemie oświaty dyskryminowanych ze względów narodowościowych?
  • Co z pracą i przyszłością młodych, którym odbiera się prawo do edukacji?
Autostrada A4

Może Cię zainteresować:

30 czerwca ostatnim dniem płatnej jazdy na A4 z Gliwic do Wrocławia. Do Krakowa zostaje po staremu

Autor: Michał Wroński

30/06/2023

"Mianujom mie Hanka" w Sejmie RP?

Niedawno w Parlamencie Europejskim z inicjatywy Łukasza Kohuta wystawiono monodram "Mianujom mie Hanka" w wykonaniu Grażyny Bułki, który opowiada o skomplikowanych losach Górnego Śląska. Poza tym odbyła się dyskusja dotycząca śląskiej mniejszości etnicznej oraz języka śląskiego. Europoseł zwrócił się do marszałkini Grażyny Witek (PiS) z prośbą o możliwość zorganizowania kolejnego pokazu w Sejmie RP.

- Pismo w tej sprawie wysłałem 17 maja. Minęły prawie dwa miesiące, a ja nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Zadeklarowałem, że wszystkie koszty pokryję, ale decyzja jeszcze nie zapadła. To tylko i wyłącznie decyzja polityczna. W Parlamencie Europejskim mogliśmy wystawić sztukę w języku śląskim, a w Sejmie RP nie chcą się na to zgodzić… - powiedział Łukasz Kohut.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon