Poseł PiS z Rudy Śląskiej proponuje wprowadzenie talonów na węgiel

„Nie zrealizowaliśmy naszych planów w pełni ze względu na politykę Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy tą, że próbujemy wydłużać życie kopalni. Musimy się dyplomatycznie boksować z Unią Europejską" - na antenie Radia Piekary w Rozmowie Dnia mówił poseł PiS Marek Wesoły.

Pexels
Poseł PiS chce wprowadzić talon na węgiel
Dzisiaj wszystko stoi na głowie. Mamy wojnę na wschodzie, mamy kryzys gospodarczy, wywołany m.in. energetycznymi problemami. Nie tylko u nas w Polsce, ale także w całej Europie. Mamy po tych dwóch latach pandemii efekt w postaci kryzysu finansowego, którego wcześniej nie czuliśmy. Wszystkie te elementy nałożyły się na siebie i trzeba się z tym zmierzyć - na antenie Radia Piekary mówił poseł PiS Marek Wesoły.

Jest kryzys. Co teraz?

To, że kryzys jest wiem wszyscy, ale póki co nie widać, by cokolwiek w tej sprawie się działo. Największy producent węgla, czyli właśnie Polska Grupa Górnicza, nie jest w stanie pokryć nawet 10 procent dziur energetycznych. O poprawie polskiego górnictwa Prawo i Sprawiedliwość mówiło od czasów wyborów, a pół roku temu PGG znalazła się na skraju bankructwa. Ale to nie wina rządu tylko, jak twierdzi poseł, to wina europejskich przepisów.

Grozi nam kryzys energetyczno-węglowy. Trzeba zrobić wszystko, mamy jeszcze pół roku, żeby tego kryzysu nie było. Widzimy, że wybuchła panika. Słyszymy to my, parlamentarzyści i też to słyszą ludzie, którzy się do nas zgłaszają. No dziś okazuje się, że na ten kryzys ma być odpowiedzią węgiel, w aspekcie którego, gdybyśmy nie opóźniali pewnych wymagań Unii Europejskiej bylibyśmy jeszcze w gorszej sytuacji. Nie zrealizowaliśmy naszych planów w pełni ze względu na politykę Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy tą, że próbujemy wydłużać życie kopalni. Musimy się dyplomatycznie boksować z Unią Europejską - stwierdził Marek Wesoły.

Pomysłów dużo

Padały już różne pomysły, ale brak jest widocznych działań. Wicepremier Polski Jacek Sasin obiecał wybudowanie magazynów energetyki w Jastrzębiu Zdroju. Miało zostać stworzone nowe Ministerstwo Górnictwa, ale z pomysłu się wycofano przez zbliżające się wybory. Teraz poseł PiS-u zaproponował, aby wprowadzić... talon na węgiel

Gdyby taki talon został wprowadzony do jesieni, to by uspokoiło trochę sytuację. To jest panika, a na wszystko trzeba poczekać. Trzeba uspokoić społeczeństwo - przyznał poseł.

Poseł twierdzi, że jeśli znany jest bilans węgla, jego cena i ilość możliwa do sprowadzenia, to rozwiązanie w postaci talonu byłoby najodpowiedniejsze.

Panie Marcinie proszę się nie stresować ma pan tutaj talon, on panu zapewni węgiel po 1300 zł i pan go do października dostanie - przedstawił poseł Wesoły.

Takie zapewnienia miałyby uspokoić całe społeczeństwo i zatrzymać je przed natychmiastowym wykupieniem węgla.

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Węgiel jest drogi jak nigdy, więc może czas całkowicie z niego zrezygnować?

Autor: Michał Wroński

26/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tomasz rogala o fabrykach błękitnego węgla

Prezes PGG miał polecieć, bo... nie chciał kupować "hasi"?

Byt kopalnia bobrek wagony

Rosną notowania śląskich prezydentów. Przez brak... węgla

Smog

Dlaczego brak węgla może oznaczać większy smog tej zimy?

Kopalnia Pniówek

Akcja ratownicza w kopalni „Pniówek”

Węgiel Ogłoszenie

Halo, skład węgla? Kontrola! UOKiK znów szuka zmowy cenowej

Centrum Leczenia Oparzeń

Kolejnych siedmiu górników w Centrum Leczenia Oparzeń

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców