Zmiany personalne w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wybrano nowego członka zarządu i uzupełniono Prezydium Zgromadzenia GZM

Na ostatniej, LXV sesji Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w środę (29 maja) wybrano prezydenta Katowic Marcina Krupę na przewodniczącego Prezydium Zgromadzenia GZM. Zastąpił na stanowisku Andrzeja Kotalę, byłego prezydenta Chorzowa. Wybrano także wiceprzewodniczących, nowego członka zarządu oraz wystosowano apele do władz w Warszawie.

Metropolia GZM
LXV sesja zarządu Metropolii GZM

Zastępcami Krupy w Prezydium Zgromadzenia GZM zostali:

  • prezydent Tychów Maciej Gramatyka,
  • prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński,
  • prezydentka Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Zgromadzenie GZM to organ uchwałodawczo-kontrolny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prezydium zgromadzenia liczy przewodniczącego i trzech zastępców, którzy są wybierani głosami przedstawicieli 41 miast i gmin GZM. Reprezentują oni pięć podregionów metropolii:

  • bytomski,
  • gliwicki,
  • katowicki,
  • tyski,
  • zagłębiowski.

Stanisław Korman został wybrany nowym członkiem zarządu GZM reprezentującym podregion bytomski, zastępując Jacka Brzezinkę.

Stanisław Korman to bytomianin, doświadczony urzędnik i samorządowiec. W ostatnich latach naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Ukończył studia podyplomowe na kierunku „Manager sportu i turystyki”, „Zarządzenie Projektem” oraz MBA. Od 1994 roku pracuje w lub na rzecz różnych instytucji samorządowych. Przez lata był odpowiedzialny za pozyskanie dofinansowania i nadzorował realizację wielomilionowych projektów. W latach 2014-2018 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Świętochłowic.

Apele do rządu i prezydenta o przyjęcie ustaw

Podczas obrad prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie wystosowali również apel do prezydenta Dudy o podpisanie ustawy nadającej śląskiemu status języka regionalnego (prezydent zawetował ustawę tego samego dnia). W trakcie sesji uchwalono także apele do ministrów klimatu i środowiska oraz finansów - o uregulowanie sytuacji prawnej gospodarki odpadami oraz finansów samorządów.

Prezydent Andrzej Duda

Może Cię zainteresować:

Andrzej Duda zawetował ustawę o języku śląskim. Pierwsze komentarze po decyzji prezydenta. ,,A idź chopie w pierony"

Autor: Redakcja

29/05/2024

Barbara Nowacka

Może Cię zainteresować:

Minister edukacji i śląski europoseł w Tychach 31 maja. Będzie o szkołach i języku śląskim

Autor: Arkadiusz Korejwo

29/05/2024

Parlament europejski

Może Cię zainteresować:

Mirosława Nykiel w ŚLĄZAQ: To nie jest powiedziane, że mamy już tę Unię Europejską i jest ona nam dana raz na zawsze

Autor: Maciej Poloczek

29/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon