Mirosława Nykiel w ŚLĄZAQ: To nie jest powiedziane, że mamy już tę Unię Europejską i jest ona nam dana raz na zawsze

Przez najbliższe pięć lat w Unii Europejskiej bezpieczeństwo będzie słowem kluczem. Trzeba przekonywać inne kraje, żeby, tak jak Polska, przeznaczały 4 proc. PKB na zbrojenia. Jesteśmy bezpieczni tylko we wspólnej rodzinie europejskiej i to jest najważniejsze – mówi w ŚLĄZAQ Mirosława Nykiel, posłanka Koalicji Obywatelskiej i kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Parlament europejski

Mirosława Nykiel wspomina w ŚLĄZAQ, że wejście Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku było spełnieniem marzeń jej pokolania. - Wróciliśmy wtedy do cywilizacji zachodu. Jesteśmy w rodzinie państw europejskich, gdzie możemy się rozwijać. Przypomnę, że pozyskaliśmy ogromne pieniądze na infastrukturę, ale nie chodzi tylko o pieniądze. O tych 20 latach w UE można tylko powiedzieć: fantastycznie, fantastycznie dla naszego narodu – zaznacza.

Bezpieczeńswo będzie słowem kluczem w UE

Posłanka Koalicji Obywatelskiej dodaje, że członkostwo w Unii Europejskiej to wielka wartość, szczególnie biorąc pod uwagę wojnę, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Podkreśla, że przez najbliższe pięć lat w Unii Europejskiej bezpieczeństwo będzie słowem kluczem. Dodaje, że trzeba przekonywać inne kraje, żeby, tak jak Polska, przeznaczały 4 proc. PKB na zbrojenia.

- Jesteśmy bezpieczni tylko we wspólnej rodzinie europejskiej i to jest najważniejsze. Po to też kandyduję do Parlamentu Europejskiego, żeby o to walczyć. To nie jest powiedziane, że mamy już tę Unię Europejską i jest ona nam dana raz na zawsze. Niestety nie i cały czas musimy o tym pamiętać – mówi Mirosława Nykiel.

Zdaniem posłanki KO w Unii Europejskiej zrozumiano, że Putin jest groźny i trzeba się bronić. Przypomina, że przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach mówiła 100 mld euro na obronę i powołaniu komisarza ds. obronności.

Dla wojewdztwa śląskiego przez kolejne lata najważniejsza – zdaniem posłanki KO – będzie transformacja energetyczna. - Mamy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który trzeba wykorzystać i wpompować w te przemiany, ale w taki sposób, żeby górnicy i ich rodziny spali spokojnie. Przygotować ich na to, w odpowiednim czasie to zrobić. Musimy im dać alternatywę i to godną alternatywę – mówi.

Cała rozmowa z Mirosławą Nykiel dostępna jest na naszym kanale w serwisie YouTube:

Borys budka

Może Cię zainteresować:

Borys Budka w ŚLĄZAQ: Przeciwstawiamy się siłom nacjonalistycznym i populistycznym w Unii Europejskiej

Autor: Maciej Poloczek

28/05/2024

Rolnictwo

Może Cię zainteresować:

Bartłomiej Sabat w ŚLĄZAQ: Te nowoczesne ciągniki to z pieniędzy unijnych. Ostatnie 20 lat to skok cywilizacyjny polskiej wsi

Autor: Maciej Poloczek

24/05/2024

Uniwersytet slaski

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomasz Pietrzykowski w ŚLĄZAQ o „fantastycznej symbolice” i szansach dla Katowic i regionu, jakie daje tytuł Europejskiego Miasta Nauki

Autor: Maciej Poloczek

30/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon