ZUS rozpoczął wypłatę szkolnych wyprawek 300+. I przypomina rodzicom o terminach

Kilkadziesiąt milionów złotych „wyprawki” trafiło na rachunki bankowe rodziców i opiekunów uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i policealnych w województwie śląskim. Na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia jest czas do końca listopada, ale ZUS przypomina, że jeśli zdążymy do 31 sierpnia, to wówczas wypłata świadczenia nastąpi do 30 września.

ZUS
Uczeń

Na 300 zł wyprawki w ramach programu „Dobry Start” mogą raz w roku liczyć rodzice i opiekunowie dzieci rozpoczynających rok szkolny w szkole podstawowej, ponadpodstawowej i policealnej (aż do ukończenia przez nie 20. roku życia, w przypadku niepełnosprawnych). Rodziny otrzymują te świadczenia niezależnie od wysokości dochodu.

Wnioski o wypłatę świadczenia można składać do ZUS-u od 1 lipca i czas na to jest do końca listopada (ich wypłata rozpoczęła się 18 lipca). Terminy więc jeszcze nie gonią, ale…

- Warto zrobić to przed końcem wakacji, czyli do 31 sierpnia, bo wówczas wypłata świadczenia nastąpi do 30 września. W sam raz, by zrobić czy uzupełnić szkolne zakupy dla ucznia na samym początku roku szkolnego – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Tylko do końca lipca w regionie złożono 220 tys. wniosków na ponad 300 tys. dzieci. Liczba przyznanych świadczeń przekroczyła 268 tys., zarazem wypłacono już 159 tys. świadczeń na kwotę 47,7 mln zł.

Jak przypomina ZUS, wnioski o wyprawkę na rok szkolny 2022/2023 można składać wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały:

  1. Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS),
  2. system bankowości elektronicznej,
  3. portal Empatia.

Informacja o przyznaniu świadczenia zostanie przekazana na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku, a pieniądze trafią na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia. W razie konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS (zarazem wnioskodawca zostanie o tym poinformowany SMS-em).

Kopalnia OKD w Karwinie

Może Cię zainteresować:

Czeskie kopalnie będą dłużej fedrować. Dlatego znów poszukują śląskich górników

Autor: Michał Wroński

08/08/2022

Seniorzy

Może Cię zainteresować:

ZUS zapowiedział, że 25 sierpnia rozpocznie wypłatę 14. emerytury

Autor: Michał Wroński

02/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon